Pytania dot. komunikacji publicznej

W wersji niepełnej jest to dość proste do zrobienia. Zaproponowane w https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=748017#p748017

Ostatnio ID sugerowało użytkownikom naprawę błędu poprzez ustawienie highway=footway na public_transport=platform. Jednocześnie ID uwazało że tag highway=platform oraz railway=platform jest “przestarzały”. Ostatecznie z takiej reguły weryfikatora zrezygnowano. (Bardziej szczegółowy opis: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/ID/Controversial_Decisions#Adding_highway.3Dfootway_to_public_transport.3Dplatform)

W Poznaniu takie zmiany starałem się wycofywać na bieżąco, jednak w całym kraju zostało jeszcze około 1500 (wzrost o około 1000 od kiedy ID zaczął sugerować zmiany) takich elementów, warto byłoby je w /jakiś/ sposób wycofać.
Początkowo chciałem zaproponować automatyczną edycję highway=footway na highway=platform, ale pomijałoby to perony tramwajowe i kolejowe (które powinny dostać railway=platform).

Nanoszenie tras komunikacji miejskiej strasznie mnie irytuje, na Śląsku jedna linia potrafi mieć 8 wariantów. Szukałem jakiś wtyczek do JOSMa by usprawnić proces i wpadłem na standard baz danych GTFS.
Okazuje się że ZTM Metropolia czy ZTM Warszawa udostępnia odpowiednie pliki z bazą danych.
https://otwartedane.metropoliagzm.pl/dataset
https://transitfeeds.com/p/ztm-warszawa/720
Trzeba by tylko ustalić czy można korzystać z tych danych w osm albo poprosić o odpowiednią licencje.
pod linkiem o licencji https://otwartedane.metropoliagzm.pl/dataset/rozklady-jazdy-i-lokalizacja-przystankow-gtfs/resource/385b8d63-a5b2-4e8e-88b3-e13f5f3eac02
“Licencja Inna (zachowania autorstwa)”

Znalazłem też oprogramowanie do synchronizacji danych między bazą danych a osm “gtfs-osm-sync”
https://github.com/CUTR-at-USF/gtfs-osm-sync
Udało mi się to zainstalować i odpalić bazę danych (niestety dla ZTM Metropolia duża baza się wysypuje, działa tylko podzielona, duża ma 180MB mała około 10MB. )
Dla Warszawy baza działa.

W programie można synchronizować dane przystanków między bazą osm a gtfs.
Są też opcje od tras ale mi nie działają chyba, nie wszystkie trasy program widzi i na razie nie wiem czy w ogóle da się trasy jakoś przenosić na osm.

Pytanie czy ktoś się bawił już w GTFS. Może są jakieś inne programy na linuksie do tych baz danych.

Wygląda na to że GTFS to powszechny standard i pewnie duża część polskich miast udostępnia takie dane, jak by okiełznać to do naszych potrzeb skorzystała by cała Polska.
A już ideałem by było gdyby poszczególne ZTMy miały interes w aktualizacji tych danych na osm :slight_smile: Mając dobre narzędzia do aktualizacji danych osm staje się kuszący, i tak wiele z nich już daje podkład osm.

Cała Polska już z tego korzysta :slight_smile:
Wszak właśnie stąd Google Maps i niezależne serwisy komunikacyjne czerpią dane o komunikacji zbiorowej. A OSM nie ma z tym żadnym szans nawet nie na wygranie, ale na dorównanie.

Ale nie ma co się przejmować. Skoro można dostać dane w otwartej formie z autorytatywnego źródła.
Jest wśród niektórych podejście, że mapa OSM to ma być jedyna, ostateczna mapa/geobaza, która ma mieć wszystkie mapy pod sobą. Problem utrzymania tagowania i relacji transportu publicznego pokazuje, że ten cel jest trudny w osiągnięciu, bo synchronizacja ze źródłem jest ciężka i ma wiele przypadków brzegowych. To samo było z oddziałami leśnymi, to samo z danymi od CRFOP. Trzeba mierzyć siły na zamiary.

Do tej pory, pomijając ten konkretny przykład linii autobusowych (bo relacje łatwo psuć i ich tworzenie jest czasochłonne mnożąc liczbę linii przez przystanki), to dobrym paradygmatem było udostępnić jakiś mechanizm mapowiczom, aby sami wprowadzali dane do OSM. Efekt był lepszy niż masowe importy. Chyba, że user robił to - mówiąc po żołniersku - na odpierdol. Taki jeden dość konfliktowy eks-mapowicz uzbrojony w tracer2 to już udowodnił.

Trochę poczytałem o temacie na forum w innych językach. Piszą że w Unii weszło prawo które nakazuje udostępniać takie dane w otwarty sposób. Świeża sprawa.
Wygląda na to że nie ma narzędzi aby takie dane w łatwy sposób przenosić :frowning:
W różnych krajach ludzie piszą skrypty na własne potrzeby ale chyba tyko odnośnie przystanków.

Ręczne nanoszenie tras traci sens w moich oczach. Taka linia 807 w ZTM Metropolia ma 15 wariantów w dwie strony. Ostatnio linie nr. 40 robiłem z wariantami, jest strasznie zakręcona po dwa razy biegnie tą samą drogą, duplikowanie jej i dostosowanie do nowego wariantu to totalna porażka :confused:

Był zapał by się w to bawić bo coraz fajniej takie dane można używać w OsmAnd.

Trzeba mieć tylko nadzieję że społeczność wypracuje jakieś narzędzia by ułatwić przenoszenie tych danych.

Ile to już lat minęło jak zacząłem nanosić trasy linii KZK na mapę, nudziłem się na stażu to siedziałem na osm albo wiki :slight_smile:

Całość danych GTFS ZTM Metropolia wyeksportowałem do warstwy w JOSM i co ciekawe GO SYNC wysłał na warstwę też przystanki z OSM :slight_smile:
Przystanki z bazy GTFS oznaczone są public_transport=platform i łatwo je oddzielić od OSMowych :slight_smile:
Tak że coś już można działać z tymi danymi.

Na wstępie, cześć wszystkim! :slight_smile:

Aktualnie wziąłem na tapet komunikację publiczną ZTM w Bytomiu, Radzionkowie i Piekarach. Przejrzałem już w tej sprawie dyskusję na forum i komentarze w OSM i zabrałem się za wyrzucanie numerów stanowisk z nazw. Przy okazji pojawiło się kilka innych spraw:

  1. Za wcześnejszą dyskusją w temacie i stroną https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:local_ref powrzucałem numery stanowisk jako “local_ref”. Zadecydowały o tym względy estetyczne i sposób renderowania stanowisk w warstwie transportowej. Przykład: https://www.openstreetmap.org/#map=17/50.36162/18.90056&layers=T

  2. Dla mnie najważniejsze. Jaką przyjmujemy wartość dla określania nowej sieci ZTM GZM?
    (1) “ZTM - Zarząd Transportu Metropolitalnego”,
    (2) “Zarząd Transportu Metropolitalnego” (dotychczas preferowałem tę wersję),
    (3) “ZTM GZM”,
    (4) inne?

Super sprawa, dzięki! Widzę, że czasami stanowiska (słupki przystankowe) z danych GTFS ZTM nie zawsze są zgodne z tym, co jest w rzeczywistości.

Tak, pozycje przystanków z bazy GTFS są miejscami bardzo niedokładne. Właśnie fajnie by było zainteresować ZTMy tematem, mogli by polepszyć swoje dane :smiley:

W bazie GTFS nazwa sieci to “ZTM - Zarząd Transportu Metropolitalnego” i chyba przyszłościowo można by tego używać.

Kurde dałeś mi teraz zagwozdkę z tym local ref :confused: Ja taguje samo ref
Sprawdziłem teraz i w nowej wersji przystanków JOSM okienko edycji przystanku nie ma local_ref.

Co ciekawe w starej wersji też nie ma local_ref :smiley:

Pod linkiem też o tagowaniu
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:highway%3Dbus_stop

A pod tym linkiem instrukcja robienia tras
https://osmand.net/blog/guideline-pt

Czy da się zamienić wszystkie nazwy KZK GOP na ZTM - Zarząd Transportu Metropolitarnego?

FWIW

network

  • KZK GOP — 2606 razy

  • Zarząd Transportu Metropolitalnego - Metropolia GZM — 722 razy

  • Zarząd Transportu Metropolitalnego — 473 razy

  • ZTM - Zarząd Transportu Metropolitalnego — 109 razy

  • ZTM - Zarząd Transportu Metropolitarnego — 45 razy

  • ZTM - Zarząd Transportu Metropolitalnego;missing — 1 raz

operator

  • KZK GOP — 108 razy

  • KZK — 57 razy

  • KZKGOP — 6 razy

  • Zarząd Transportu Metropolitarnego — 1 raz

  • ZTM - Zarząd Transportu Metropolitarnego — 1 raz

Technicznie to nie jest problem - można to zmienić w kilka minut, ale jak rozumiem chodzi nie o nazwy (tag name) tylko o wartość tagu network ?
I jak rozumiem ma to związek z reorganizacją komunikacji publicznej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czyli zmienione powinny być też dalsze relacje, konkretnie te z Tychów i Tarnowskich Gór ?
Do ustalenia pozostaje też docelowa wartość tagu network.
Moim zdaniem zgodnie z komunikatem powinno to być “Zarząd Transportu Metropolitalnego”, czyli 3 pozycja z listy, którą wygenerował @gscscnd.

Mi wychodzi network=KZK GOP 2320 relacji, a dalej network=MZK Tychy 310 relacji, network=MZKP Tarnowskie Góry 10 relacji.
Zastanawiam sie skąd ta różnica przy KZK GOP :confused:

+1

Tak twierdzi Taginfo.

Kilka postów wyżej:

W każdym razie proszę, żeby ktoś to zrobił :wink:

Zrobione.
Zawartość network zmieniona na *“Zarząd Transportu Metropolitalnego” *zarówno dla wcześniejszych organizatorów transportu jak i dla różnych wariantów zapisu Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Zostało jakieś network=KZK GOP: https://www.openstreetmap.org/relation/2266497.

A zdradzi ktoś metodologie takich zmian, też bym się pobawił :slight_smile:
Można by wszystkie przystanki pociągnąć.
Tylko trzeba wyłączyć z tych zmian kilka miast które mają osobny transport.

ps: Już widzę że w overpass jest opcja eksportu :slight_smile:

Zostało ich jak się okazuje jeszcze całkiem sporo, bo pierwotnie ograniczyłem wyszukiwanie tylko do obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (a Czerwionka-Leszczyny leży już poza).
Mamy zatem w obszarze reszty województwa śląskiego:

KZK GOP - 46 relacji
MZK Tychy – 17 relacji
Zarząd Transportu Metropolitalnego - Metropolia GZM – 112 relacji

Jak rozumiem te też do zmiany?

Tak.
KZK GOP zostało jeszcze na relacjach trasy głównej. Dla przykładu nieistniejąca już od 6 lat linia 804 :stuck_out_tongue:
https://www.openstreetmap.org/relation/2746039#map=14/50.2095/18.9906