Ja mam tak samo
Raczej zatem po stronie Geopoz-u, bo nawet przy probie wejścia na stronę ze spisem dostępnych WMSów wyświetla się komunikat o błędzie w bazie danych.
Na naszym wczorajszym spotkaniu trochę sobie ponarzekaliśmy.
Olga powiedziała, że spróbuje wywiedzieć się w Geopozie o co kaman i da ewentualnie znać.
Zauważyłem teraz, że podkład z Geopozu na części mapy działa, a na części nie, dziwne. Cóż, pozostaje czekać.
Ale mam za to problem z innym podkładem - kiedyś budynki z Geoportalu wyświetlały się jako wypełnione, ciemne bloki, dzięki czemu Tracer2Server łatwo je łapał, teraz ten podkład już niestety nie działa, a w zamian dokopałem się tylko do podobnego podkładu z “chropowatymi” liniami obrysów budynków, które T2S mapuje z masą niepotrzebnych węzłów na liniach prostych. Czy jest jakiś sposób dotarcia do tego pierwotnego podkładu Geoportalu z budynkami?
PS. @Szydzio Nie było mnie na spotkaniu ponieważ nie mapowałem już od dobrych kilku miesięcy, więc stwierdziłem, że bez sensu żebym przychodził skoro jestem w OSM tyle czasu nieaktywny. Teraz tak się złożyło że akurat miałem trochę czasu żeby wrócić do mapowania, ale wkrótce pewnie znowu zacznie go brakować. Tak więc dzięki za miłe słowa, następnym razem jeśli będę miał możliwość to postaram się przyjść niezależnie od stopnia aktywności w OSM, choćby w celach towarzyskich
cześć! czy może ktoś z Was ma skonfigurowany WMS w JOSM dla starych Messtischblätter’ów? Kiedyś działało coś takiego ale teraz to już ciężko, a ten podkład by się przydał czasem.
Pojawi się nam ona w menu podkładów. Gdy będziemy ją stamtąd dodawać do mapy, JOSM spyta się o datę, wpisujemy po prostu rok. Pokaże się nam najświeższa ortofotomapa dostępna w danym roku. Oczywiście nie jest ona wykonywana co roku, a co kilka lat.
Od pewnego czasu dostępna jest nowa ortofotomapa Częstochowy - Częstochowa: Ortofotomapa 2019 (link: http://e.czestochowa.pl/geoportaltoolkit/map.php). Jest oczywiście bardziej aktualna niż ta z 2017 roku. Ponadto jest wykonana w oparciu o dokładne zdjęcia lotnicze o wielkości piksela terenowego 5 cm, ale przede wszystkim charakteryzuje się brakiem przesunięć radialnych w postaci „pochylonych” budynków. Nie wiem tylko czy jest dostępna jako WMS.
Hej,
Ortofotomapa Krakowa 2019 — temat niezbyt świeży, ale nie znalazłem na forum. Jeśli już było, to wybaczcie.
Napisałem do Urzędu Miasta Krakowa (Referat ds. Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej) zapytanie: „bardzo proszę o informację, czy można, z prawnego punktu widzenia, wykorzystywać udostępniane przez UMK ortofotomapy do odzwierciedlania obiektów na mapie OpenStreetMap.”
Otrzymałem odpowiedź:
„Ortofotomapa jest materiałem zasobu geodezyjnego za który odpowiada Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Dane te ostatnią zmiana prawa geodezyjnego zostały zwolnione z opłat i można pobierać bezpłatnie. Bardzo proszę, aby wątpliwości i pytania kierować wg właściwości bezpośrednio do GUGiK.”
Oznacza to, że ortofotomapę ze stron krakowskiego urzędu można używać tak samo jak dane z geoportalu.
Poniżej linki WMTS do ortofotomap z różnych lat:
Ponawiam pytanie.
iD od niedawna obsługuje WMS-y, ale jak sprawdziłem tę liste, to tylko Geoportal działa. Czy w takim razie te linki są nieaktualne, czy jest problem z iD, np. trzeba zmienić jakiś parametr?
Zmień w zaawansowanych ustawieniach imagery.wms.imageSize na 256 Domyślnie jest 512. U mnie zmniejszenie poskutkowało, lecz będzie to niekorzystne dla innych WMS-ów które nie potrzebują tego ustawienia - obciąży je dodatkowymi zapytaniami.
A, i pamiętaj o zmianie odwzorowania w preferencjach na PUWG 1992 - JOSM będzie działał płynniej bez reprojekcji.