Pytania początkujących

W OSM bardzo rzadko mapujemy rzeczy nie dające się potwierdzić w terenie. Głównie są to granice, z oczywistych powodów, oraz atrybuty obiektów fizycznych.

Miejsce oczekiwania nie musi być peronem, ale musi być coś, co potwierdza, że istnieje. Inaczej dowolny “weryfikator terenowy” (tj. mapujący) będzie miał prawo usunąć to, co nie istnieje. Przytoczone zapisy wiki należy odczytywać w tym duchu.

Ok. To w takim razie jak zmapować takie coś?

Na pewno amenity=shelter jako członek relacji stop_area. A reszta?
public_transport=platform ma być węzłem w miejscu słupka czy ma być tym wybrukowanym obszarem wokół wiaty? I jeśli ma być obszarem to jak oznaczyć słupek? A jeśli ma być słupkiem, to rozumiem, że wybrukowany obszar ma być członkiem relacji(jako integralna część przystanku)?

Oba rozwiązania są tu prawidłowe. Chyba że używasz też highway=bus_stop, wówczas public_transport=platform powinna być razem z nim, co oznacza, że to musi być tam, gdzie słupek.

Np. public_transport=pole czy man_made=pole czy jakkolwiek inaczej.
Z tym że użycie obszaru wyklucza użycie na nim starego sposobu mapowania przystanków (highway=bus_stop).

Jeśli chcesz tak dokładnie mapować przystanki, to tak. Ja używam stop_area tylko gdy muszę. Tj. wówczas, gdy nie mogę użyć refu do skojarzenia pt=stop_position z pt=platform.

Mam zebrane i “oczyszczone” ślady wielu dróżek i ścieżek z Pogórza Dynowskiego i Nadsania. Wybrałem z nich te, których jeszcze nie ma na OSM.
Wiem, jak wczytać track do JOSM i narysować według niego drogę.
A czy da się zrobić tak, że importuję jeden ślad GPX i zamieniam go na postać danych, które będą wysłane do serwera OSM jako highway?
Proszę o podpowiedź (link do takiej podpowiedzi, do jakiejś “wiki” itp.).

W JOSM-ie możesz skonwertować ślad GPS do danych OSM. (prawy klawisz myszy na warstwie GPX → Przekształć w warstwę danych).
Ale na wstępie cię on ostrzeże, że:

I pokrywa się to z prawdą. GPS zawsze trochę błądzi, należy rysować samemu drogi, tu pójść na skróty nie ma co. Drugi powód jest taki, że trzeba je i tak podpiąć do sieci drogowej mając na uwadze topologię. Przez topologię oprócz skrzyżowań dróg rozumieć też trzeba pętelki i inne być może niewidoczne gołym okiem błędy geometrii, których uniknie się rysując ręcznie.

Skoro jednak pytasz, to pewnie masz powód, a ja zadam kontrpytanie: ile km tych śladów jest?

Bez highway=bus_stop nie będzie się wyświetlać na mapie, co fakt faktem jest trochę demotywujące i trudniej się połapać na pierwszy rzut oka co się już zrobiło a co nie :stuck_out_tongue:

stop_area mi się podoba, bo tworzy ‘logiczną całość’. No i bez używania bus_stop to chyba jedyna możliwość nadanie nazwy przystankom-widmo :slight_smile:

Istnieje może jakaś lista z tagami, których należy używać do oznaczania konkretnych instytucji w Polsce, jak np. Starostwo, ZUS, US, etc.
Jeżeli nie, to czy nie należałoby rozważyć stworzenia czegoś takiego na zasadzie [Pl:Road Signs in Poland](Pl:Road Signs in Poland), gdzie zostaną wypisane tagi, które powinny wystąpić w węźle/relacji danej instytucji.
Na podstawie tagInfo można zauważyć, że dla tej samej instytucji(Starostwa) stosowane są:

building=public
building=civic
building=office

czasem z

office=government
government=administrative
admin_level=x

Usystematyzowanie tego ułatwiłoby tworzenie zapytań do bazy o dane instytucje.

Tak, znam te problemy, redagowałem przez wiele lat UMP-pcPL. Dzięki za wskazówkę, że się da i jak.

Bywa, że kilkadziesiąt kilometrów miesięcznie.

W level= powinny być piętra pomiędzy którymi jeździ winda, np. level=-1;0
I czy tag building jest tu potrzebny?

Bardzo dobra inicjatywa :slight_smile: , możesz zacząć całość od stworzenia strony na wiki (każdy może to zrobić) i przedstawienia swoich propozycji co do schematu tagowania wraz z uzasadnieniem.

Co do Starostwa faktycznie sensownym wydaje mi się schemat:

office=government
government=administrative
admin_level=x

ZUS widziałbym jako:

office=government
government=social_services

zaś US-y jako:

office=government
government=tax

wszystko z building=public.

building=* ma rzekomo opisywać rodzaj budynku, a nie jego wykorzystanie, więc zakładanie z góry jakiejkolwiek wartości, ponieważ aktualnie w budynku mieści się jakiś urząd, wydaje się nie na miejscu.

Czasem bywa, że budynek zmienił zastosowanie, ale charakter jest ewidentny, na przykład poprzemysłowe (lofty, kawiarnie, teatr, muzeum…), do oznaczenia funkcji służy ten tag:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl%3AKey%3Abuilding%3Ause
https://taginfo.openstreetmap.org/keys/building:use

Gdy się przejrzy stronę https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:building to widać, że używane wartości tagu building to mix użycia i wyglądu-rodzaju.
Tak to też wygląda w praktycznym użyciu.

Rozwiązanie jest logiczne i jest grupka doświadczonym mapujących, która jest adwokatem takiego mapowania. Z moich obserwacji wynika, że to się jednak nie przyjmuje.

Też tak uważam, dlatego napisałem, że building=* ma rzekomo opisywać rodzaj budynku.

Czy próg zwalniający można otagować na linii zamiast na punkcie? Bo w takich przypadkach aż się prosi, żeby oznaczyć całe skrzyżowanie jako traffic_calmic=table, a nie sam punkt na środku.

Tak - na wiki jest mowa o węźle lub linii.

Jak otagować taki płotek na jezdni?
https://i.postimg.cc/j5fxw9RY/barrier.jpg
Nie mogłem znaleźć nic podobnego w https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:barrier

Jak należy otagować pasy jezdni jednokierunkowej, 2 lewe pasy na wprost, prawy pas to kontynuacja buspasa na wprost lub skręt w prawo dla wszystkich?

Na wiki taka sytuacja nie jest opisana, więc trzeba wymyślić sensowane otagowanie. Wg taginfo jest kilkadziesiąt razy użyty tag turn:bus:lanes, możliwe więc że rozwiązaniem byłoby:
turn:lanes=through|through|right
turn:bus:lanes=through|through|through;right

A tam się nie kończy ten buspas? W sensie, że od pewnego momentu jest tylko oznakowanie, że pas do prawoskrętu? Pytam, bo tak wyglądają tego typu miejsca w okolicach, gdzie się poruszam…