“highway=service” jest ogólnym oznaczeniem dróg dojazdowych.
“service” pozwala na dodatkowe oznaczenie i bardziej szczegółowe.
Wynikało to z tego iż dawniej, szybciej i łatwiej było dać jeden tag, ale obecnie powinniśmy, przy każdej okazji dodawać “service=”.
Obecnie w openstreetmap.org jest to rozróżniane poprzez różną grubość po dodaniu “service”
Więcej na ten temat w tagu “service” https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:service
Czy jak torowisko jest oddzielone barierkami od jezdni, takimi że nie da się przejechać fizycznie z jezdni na torowisko, to powinny to być 3 drogi na OSM czy jedna? Wcześniej była to droga jednojezdniowa dwukierunkowa.
Zależy.
Jeśli torowisko jest obok drogi jednojezdniowej, to płot nie ma znaczenia, jest jedna droga w osm.
Jeśli torowisko jest między jezdniami i oddzielone płotem to rysujemy 2 drogi.
A jeśli po torowisku można jeździć, to jeszcze tam dodajemy drogę. I tylko w tym przypadku mamy 3 drogi w osm.
Panowie, jak oznaczyć przystanek, który istnieje, ale nie jest w żaden sposób “widzialny”?
Często jest tak, że wiata/słupek znajduje się tylko po jednej stronie drogi, ale mimo to przystanek istnieje również w przeciwnym kierunku. Jest jakiś tag, żeby odróżnić public_transport=platform ze słupkiem i bez słupka?
W takiej sytuacji rozważałbym użycie jedynie węzła z highway=bus_stop. Wiki dopuszcza możliwość że może nie być nawet słupka a przystanek jest mimo wszystko => „Some bus stops are unmarked and known only by word-of-mouth or from information provided on a timetables.”
W OSM bardzo rzadko mapujemy rzeczy nie dające się potwierdzić w terenie. Głównie są to granice, z oczywistych powodów, oraz atrybuty obiektów fizycznych.
Miejsce oczekiwania nie musi być peronem, ale musi być coś, co potwierdza, że istnieje. Inaczej dowolny “weryfikator terenowy” (tj. mapujący) będzie miał prawo usunąć to, co nie istnieje. Przytoczone zapisy wiki należy odczytywać w tym duchu.
Na pewno amenity=shelter jako członek relacji stop_area. A reszta? public_transport=platform ma być węzłem w miejscu słupka czy ma być tym wybrukowanym obszarem wokół wiaty? I jeśli ma być obszarem to jak oznaczyć słupek? A jeśli ma być słupkiem, to rozumiem, że wybrukowany obszar ma być członkiem relacji(jako integralna część przystanku)?
Oba rozwiązania są tu prawidłowe. Chyba że używasz też highway=bus_stop, wówczas public_transport=platform powinna być razem z nim, co oznacza, że to musi być tam, gdzie słupek.
Np. public_transport=pole czy man_made=pole czy jakkolwiek inaczej.
Z tym że użycie obszaru wyklucza użycie na nim starego sposobu mapowania przystanków (highway=bus_stop).
Jeśli chcesz tak dokładnie mapować przystanki, to tak. Ja używam stop_area tylko gdy muszę. Tj. wówczas, gdy nie mogę użyć refu do skojarzenia pt=stop_position z pt=platform.
Mam zebrane i “oczyszczone” ślady wielu dróżek i ścieżek z Pogórza Dynowskiego i Nadsania. Wybrałem z nich te, których jeszcze nie ma na OSM.
Wiem, jak wczytać track do JOSM i narysować według niego drogę.
A czy da się zrobić tak, że importuję jeden ślad GPX i zamieniam go na postać danych, które będą wysłane do serwera OSM jako highway?
Proszę o podpowiedź (link do takiej podpowiedzi, do jakiejś “wiki” itp.).
W JOSM-ie możesz skonwertować ślad GPS do danych OSM. (prawy klawisz myszy na warstwie GPX → Przekształć w warstwę danych).
Ale na wstępie cię on ostrzeże, że:
I pokrywa się to z prawdą. GPS zawsze trochę błądzi, należy rysować samemu drogi, tu pójść na skróty nie ma co. Drugi powód jest taki, że trzeba je i tak podpiąć do sieci drogowej mając na uwadze topologię. Przez topologię oprócz skrzyżowań dróg rozumieć też trzeba pętelki i inne być może niewidoczne gołym okiem błędy geometrii, których uniknie się rysując ręcznie.
Skoro jednak pytasz, to pewnie masz powód, a ja zadam kontrpytanie: ile km tych śladów jest?
Bez highway=bus_stop nie będzie się wyświetlać na mapie, co fakt faktem jest trochę demotywujące i trudniej się połapać na pierwszy rzut oka co się już zrobiło a co nie
stop_area mi się podoba, bo tworzy ‘logiczną całość’. No i bez używania bus_stop to chyba jedyna możliwość nadanie nazwy przystankom-widmo
Istnieje może jakaś lista z tagami, których należy używać do oznaczania konkretnych instytucji w Polsce, jak np. Starostwo, ZUS, US, etc.
Jeżeli nie, to czy nie należałoby rozważyć stworzenia czegoś takiego na zasadzie [Pl:Road Signs in Poland](Pl:Road Signs in Poland), gdzie zostaną wypisane tagi, które powinny wystąpić w węźle/relacji danej instytucji.
Na podstawie tagInfo można zauważyć, że dla tej samej instytucji(Starostwa) stosowane są:
Bardzo dobra inicjatywa , możesz zacząć całość od stworzenia strony na wiki (każdy może to zrobić) i przedstawienia swoich propozycji co do schematu tagowania wraz z uzasadnieniem.
Co do Starostwa faktycznie sensownym wydaje mi się schemat:
building=* ma rzekomo opisywać rodzaj budynku, a nie jego wykorzystanie, więc zakładanie z góry jakiejkolwiek wartości, ponieważ aktualnie w budynku mieści się jakiś urząd, wydaje się nie na miejscu.