Narzędzie Wiktora do importu z gminnych SIP-ów prowadzonych w systemie iMPA [gmina.e-mapa.net], przynajmniej w wersji on-line, działa bezproblemowo. Faktycznie, bywały problemy, ale po moim zgłoszeniu ich do Wiktora zostały szybko rozwiązane.
Nie wiem, jak wygląda sprawa z importem adresów z gmin prowadzących bazę w systemie/standardzie EMUiA.
Najważniejszą rzeczą jest właściwa interpretacja tagów fixme w pliku .osm z importu.
Przeprowadzanie importów jest tylko dla doświadczonych użytkowników, ponieważ przez nieświadome działania można rozwalić całą adresację w gminie (świetnie opisał to @szydzio).
Warto nie być “samolubnym” i zgłaszać problemy z adresami, które zostały wykryte podczas importu, przez zgłoszenie w SIP-ie gminy. Zaoszczędzi to czasu przy następnych importach i często pomoże różnym służbom, które korzystają bezpośrednio z bazy PRG.
W gminach korzystających z systemu iMPA (gmina.e-mapa.net), odpowiedź i rozwiązanie problemu następuje zazwyczaj następnego dnia roboczego.
Ogólnie rzecz biorąc, to w gminach korzystających z tego systemu jest (dużo) większy porządek i mała liczba błędów po stronie gminy, w odróżnieniu od wielu gmin korzystających z EMUiA - przynajmniej z mojegodoświadczenia :).
To prawda, że PRG ma dużo błędów.
Są adresy w miastach bez wpisanych nazw ulic albo z ulicą ‘???’ (trójmiasto).
Są adresy z numerem porządkowym zero, minus lub kilka takich znaków.
Są adresy z numerami ze spacjami ‘1 1’ itp.
Są adresy z numerami będącymi dokładnie nazwą ulicy. (Pewnie ktoś chciał sobie w emuia dodać w danym punkcie nazwę ulicy na mapie
Są adresy zawierające w numerze słowo ‘test’, ‘brak’, ‘BN’, ‘B.N.’ itp.
Są adresy z numerami opisowymi jak ‘84CAMPING’.
Są adresy wpisane jako zakresy z przecinkami ‘1,2,3,4’ albo ‘42 do 45’.
Są adresy zduplikowane.
Kiedyś były 3 całe miasta zduplikowane bo ktoś kiedyś zmieniał system i stare obiekty nie zostały poprawnie zamknięte w PRG więc sobie wisiały. Ale to poprawili chyba w końcu po zgłoszeniu.
Są nieustandaryzowane znaczki w numerach: każdy rodzaj apostrofu (włącznie z kodowaniem xmlowym "), backslashe, losowe kropki albo kreski ‘|’, spacje na początku lub końcu.
W ramach jednego pliku nazwy miejscowości/ulic nie zgadzają się miedzy tym co jest w rekordzie z adresem i tym co jest w rekordzie z daną ulicą miejscowością.
Błędne kody teryt i pocztowe (00-000 bo kiedyś to było pole wymagane).
Stare nazwy ulic/miejscowości.
Oraz wiele innych błędów których nawet nie da się przewidzieć.
Są gminy które prowadziły lepiej lub gorzej rejestr w EMUiA, a potem ktoś odszedł z pracy i nikt inny nie umiał obsłużyć programu i wrócili do excela/worda i już nie akutalizują PRG.
Ale jak połączyć z TERYTem który teoretycznie jest najbardziej oficjalną bazą nazw miejscowości i ulic, bo teoretycznie pracownicy spisują nazwy ulic z uchwał gmin, a miejscowości z rozporządzenia; odfiltrować wszystko co się nie połączy lub co wygląda na niepoprawne to nie jest to bardzo tragiczny zbiór.
Zgadza się, że zmiana numeracji to spory problem. Jeżeli w gminie zmieniała się numeracja no to niestety inaczej niż ręcznie się nie poprawi.
Jeżeli chodzi o wizualizację to nie mam pomysłu na coś co da więcej informacji niż wrzucenie pliku podlinkowanego do QGIS. A nie bardzo mam czas robić z tego stronę.
Top10 po wycięciu dodatkowych adresów które są w pobliżu budynków z numerami. Pozbawia to dodatkowych adresów typu 1A, ale i powinno wyciąć większość przypadków adresów gdzie zmieniła się numeracja:
terc6 gmina liczba
326201 Szczecin 12038
101201 Radomsko 5700
126101 Kraków 5380
106101 Łódź 4848
106201 Piotrków Trybunalski 4779
306101 Kalisz 4730
121609 Tarnów 4101
121002 Chełmiec 3487
086101 Gorzów Wielkopolski 3407
086201 Zielona Góra 3206
Dla Szczecina z jakiegoś powodu w paczce OSM którą pobierałem w sierpniu prawie nie było adresów dlatego tutaj tak dużo wyszło, ale z tego co sprawdzałem to teraz już te adresy są.
Obowiązek może i jest, ale czy sankcje za niewypełnienie jakieś są w ustawę wpisane?
Zresztą GUGIK tego wcześniej nie specjalnie kontrolował. W końcu to obowiązek gminy nie ich żeby wrzucać coś do tego PRG. Teraz może jest inaczej, bo przecież to jest idealny klient do wdrożenia IMPA
Gminy są pod tym względem trochę biedne, bo muszą wysyłać kopię swoich adresów do GUGIK żeby je do PRG dodać i jednocześnie do GUSu, bo oni mają swój własny rejestr NOBC z adresami. Oczywiście do obu w innej formie. Więc mamy dwa rejestry państwowe z adresami. Oba różnie aktualizowane zależnie czy gmina wysyła aktualizacje w jedno, oba czy żadne miejsce.
Bardzo fajne pliki pokazujące, gdzie brakuje adresów. Po porównaniu z ortofotomapą wiadomo, gdzie warto dodać, bo jest budynek lub budowa.
Jedyny błąd jaki zauważyłem, to zły tag z nazwą miejscowości, gdy nie ma ulicy. Powinien być addr:place, a jest użyty addr:city.
Zrobiłem sobie pomocnicze narzędzie do danych wcześniej wspomnianych: http://51.77.58.206/#15/50.67116/22.67076
Wrzuciłem tam te punkty adresowe.
Można dynamicznie wygenerować kawałek z punktami z zakresu widoku mapy w formacie josm.
Dodałem do tego też obrysy budynków zrobione na podstawie Modeli budynków 3D z geoportalu (LOD1), które nie stykają się z budynkami z OSM. Również można dynamicznie wygenerować kawałek z widoku mapy w formacie josm.
Z tego co wyczytałem w tej ich licencji nie powinno być problemu z importem do OSM dopóki jest podawane źródło.
Na tę chwilę nie ogarnąłem jeszcze wszystkich kafelków wektorowych i budynki wyświetlają się tylko na pewnym poziomie “zoom” (czerwone poligony).
@maraf24
To zauważyłem (odnośnie budynków), było by jednak - to narzędzie - o wiele bardziej przydatne gdyby kontrolowało stan adresów na bieżąco, przy każdym uruchomieniu. Nie wiem tylko czy takie rozwiązanie jest możliwe, bo zapewne sporo czasu by potrzeba na weryfikację całej bazy adresowej w locie. Ale tak raz na dobę, to by już było coś.
Na razie tylko ręcznie przeze mnie.
I to tylko adresy PRG, bo jeżeli chodzi o budynki jako źródło to one były zrobione raz podczas projektu ileś lat temu i nie są aktualizowane.
Pomyślę nad zrobieniem automatycznego odświeżania, ale niestety trochę słabo z czasem, więc nieprędko będzie