W Małopolsce istnieje bardzo dużo przystanków, które nie są zmapowane, szczególnie w obszarach wiejskich, a z tych zmapowanych bardzo dużo nie posiada informacji takich jak nazwa, shelter czy ref.
Takie informacje o wszystkich w zasadzie przystankach ma MIIP (Małopolska Infrastruktura Informacji Przestrzennej). Znajduje się tam info o położeniu, nazwie, ref oraz shelter przystanków w Małopolsce.
Temat wraca od kilku lat jak bumerang.
Wyjaśniało to DWG kilka lat temu, wyjaśniał Główny Geodeta, a na stronie MIIP napisane jest: III. Dostęp do usług przeglądania „wms” jest powszechny i nieodpłatny.
IV. Korzystanie z treści prezentowanych na Portalu MSIP Obserwatorium jest możliwe tylko do celów niezarobkowych i niekomercyjnych
Może więc Openstreetmap Polska wysłałoby do nich oficjalne pismo z zapytaniem, aby rozwiać wątpliwości niektórym.
PS. Jeśli chodzi o przystanki i linie autobusowe, to chyba najbardziej wiarygodna jest mapa https://www.mapakrakow.pl/
Jednak pozycja przystanku nie jest tam określona przez współrzędne geograficzne, a to jest właśnie ta informacja którą dysponuje miip.geomalopolska.pl i którą chcielibyśmy od nich pobrać.
Przerysowywanie też jest (niestety) łamaniem praw autorskich w tym przypadku. Jesli ktoś to robi(ł) to takie edycje należy wycofać.
Taki podział najczęściej się trafia w przypadkach gdy właściciel danych danych udostępnia do celów mapowania w OSM np. zdjęcia lotnicze, bez uwolnienie swoich danych. Robi tak np. Bing i Esri.
miip niestety nie udostępnia niczego pozwalającego na wykorzystanie w OSM
uprzedzam pytanie: Tak, to paskudne że te dane nie są dostępne. Tak, powinny być na otwartych licencjach. Niestety nie są.
Ja sam do nich jakichś czas temu pisałem, może to ponowię.
Zaznacz, że na ich mapach jest podkład z openstreetmap.org (nakładka) z możliwością przenoszenia danych na ich mapy.
Czyli powinno to działać w obie strony.