You are not logged in.

#51 2019-10-07 14:10:25

Cristoffs
Member
From: Łódź
Registered: 2018-11-27

Re: Integracja danych CRFOP (Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody)

Polimerek wrote:

Domena publiczna to nigdy nie jest licencja - tylko jest to stwierdzenie faktu, że określone materiały w ogóle nie są objęte ochroną prawno-autorską - w tym przypadku na mocy ustawy.  Udzielać licencję prawno-autorską jest sens tylko w stosunku do takich materiałów, do których ktoś ma prawa autorskie.

Czyli wystarczy dodać "Public domain" i już?

#52 2019-10-08 18:49:28

Cristoffs
Member

W repozytorium pojawił się plik csv dla woj. dolnośląskiego. Pobierzna analiza wykazała, że mamy kilka niepodzinek. Pojawiła się kategoria inne - to trzeba będzie indywidualnie. Jako drzewa zakwalfikowane są jałowce oraz cypryski proponuje zmienić to na "shrub".
Tutaj lista objektów:
inne-19
jaskinia-8
shrub-89
skałka-14
stone-34
tree-6655
źródło-1

no i pytanie co z nazwami aleja - przy każdym drzewie, jakieś pomysły?

Plik csv bez podziału na obiekty do pobrania tylko geometri jeszcze nie zmieniłem więc jest w EPSG:2180 ;-)

Last edited by Cristoffs (2019-10-08 18:57:50)

#53 2019-10-08 20:32:08

Cristoffs
Member

Dodałem jeszcze kilka plików do repozytorium, oraz na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Int … nych_CRFOP  dodatkowe informacje o tagowaniu zostały dopisane.

Konto do masowej edycji też już zrobione, więc formalności będą załatwione około piątku (cristoffs_bot)

#54 2019-10-09 08:56:46

Cristoffs
Member

Podrzucę wam jeszcze fragment dyskusji z Github-a. Co do procedury i kroków co, jak i dlaczego.

Dane csv są po to by móc nimi łatwo manipulować. Do tego dobry jest excel, ale najlepszy jest OpenRefine (soft opensource do manipulacji danymi - java) częściowo pozwala nawet zautomatyzować proces. Jak już dane mam podzielone (na poszczególne wartości "natural" - dla tych plików z wczoraj jeszcze tego nie zrobiłem.) o otagowane, wracaja do Qgisa. Tutaj jeszcze weryfikuję na szybko dublety z OSM (bufor do obiektów już istniejących oraz zaznacz przez lokalizacje), i już w shp, dane lecą do JOSM. Josm generuje plik OSM. Pewnie jest jakiś lepszy sposób na to, ale tak mi jest wygodnie.
Do piątku nic już nie ruszę za bardzo, więc pliki _all.csv dla poszczególnych województw powinny cię pojawić w weekend. jak będe miał je wszytkie, zrobię podział na tagi, zrobię shp - podmienię pliki Point - podwieszę osm, bez filtrowania duplikatów.
Na tym etapie postaram się wygenerować dane z kategorii pozostałe, które trzeba będzie ręcznie wklepać.

P.S Potrzebny ochotnik, który by przejrzał dane z województw które są najbardziej opisane w OSM.

#55 2019-10-09 15:45:41

szydzio
Member
Registered: 2016-07-28

Cristoffs wrote:

no i pytanie co z nazwami aleja - przy każdym drzewie, jakieś pomysły?

Podtrzymuję swoją propozycję żeby to umieścić w description.
Ewentualnie jeśli jest to sytuacja kiedy drzewa są blisko siebie i formują rząd drzew można pokusić się o połączenie ich i dodanie takiemu way-owi natural=tree_row przy pozostawieniu zmapowania pojedynczych drzew ale z otagowaniem rzędu. Wiki dopuszcza taki schemat.
Jeśli jednak miałaby to być sytuacja taka jak przy alei drzew Ireny Zajączkiewicz Dudkowej, czyli rozproszone obiekty to pozostaje chyba tylko relacja, może coś w rodzaju type=multiobject lub type=cluster?

#56 2019-10-12 14:08:28

Cristoffs
Member

szydzio wrote:

Podtrzymuję swoją propozycję żeby to umieścić w description.

Tak zrobiłem w pliku osm

No więc udało mi się zrobić pierwszy plik testowy. Na githubie zrobiłem Pomniki Przyrody w Małopolsce (niestety na razie tylko drzewa) w pliku osm.

https://github.com/openstreetmap-polska … olskie/osm

Proszę o uwagi, postaram się jeszcze coś dorzucić jak tylko będe miał czas.

#57 2019-10-12 23:08:09

maraf24
Member
From: Wrocław
Registered: 2015-03-07

szydzio wrote:

Jeśli jednak miałaby to być sytuacja taka jak przy alei drzew Ireny Zajączkiewicz Dudkowej, czyli rozproszone obiekty to pozostaje chyba tylko relacja, może coś w rodzaju type=multiobject lub type=cluster?

Ja bym to robił właśnie przez relację. Przy obszarach da radę multipolygon, ale przy węzłąch trzeba by czegoś innego. Np. type=cluster smile

#58 2019-10-19 22:21:27

Polimerek
Member
Registered: 2011-03-03

Cristoffs wrote:
Polimerek wrote:

Domena publiczna to nigdy nie jest licencja - tylko jest to stwierdzenie faktu, że określone materiały w ogóle nie są objęte ochroną prawno-autorską - w tym przypadku na mocy ustawy.  Udzielać licencję prawno-autorską jest sens tylko w stosunku do takich materiałów, do których ktoś ma prawa autorskie.

Czyli wystarczy dodać "Public domain" i już?

No tak, ew z wyjaśnieniem na jakiej podstawie.

Board footer