Do Poznaniaków i okolicy :-)

I tutaj też:
https://www.facebook.com/Yanosik/photos/a.132812106732207/2972190529461003/?type=3&theater

Hej, przypominam o jutrzejszym poznańskim Mapping Party - ul. Obozowa 5, Poznań
Zapraszamy wszystkich, zdecydowanych i niezdecydowanych. Tych drugich szczególnie :slight_smile:

Miło mi poinformować, że po ponad roku starań skończyłem mapowanie wszystkich poznańskich ścieżek rowerowych (wydzielonych z chodników dróg dla rowerów) wybudowanych do kwietnia 2018 (najnowszy dostępny podkład z Geopozu). Początkowo planowałem też zmapowanie pasów rowerowych w jezdniach, ale zrezygnowałem, bo o ile zmapowanie tych pierwszych jest widoczne na mapie głównej - co prawda bez rozróżnienia od zwykłego chodnika, ale zawsze - to pasy rowerowe na ulicy wyświetlałyby się tylko na naszej prowizorycznej wizualizacji area:highway, co jest wg mnie nie warte zachodu.

http://osmapa.pl/w/area/?lat=52.40778&lon=16.93508&zoom=14&ol=Qq

Na warstwie rowerowej wyświetlają się pasy
https://www.openstreetmap.org/#map&layers=C

Super! Świetna sprawa! Gratuluję uporu i cierpliwości!

Gratulacje!

Oraz są inne wizualizacje, np. Wojtasa (link w sygnaturce, nadal uwazam ją za najlepszą), czy CyclOSM. Czyli warto nie ustawać :wink:

W związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych, zmapowałem wreszcie cmentarz Junikowo do którego przymierzałem się każdego października chyba już od 5 lat, ale potem zawsze coś mi wypadało albo zapominałem, po czym stwierdzałem, że zrobię to przed następnym 1.11. ^^

https://www.openstreetmap.org/way/23875243

Dodałem wszystkie chodniki oraz kosze na śmieci i pompy z wodą, o ile jakichś zasłoniętych drzewami nie pominąłem. Następnie dodałem wydeptane szersze ścieżki oraz ścieżki łamiące regularność poszczególnych sektorów. Jeśli ktoś ma czas i chęci proszę o dorysowanie jeszcze właśnie tych regularnych ścieżek jak np. w tej części:

https://www.openstreetmap.org/#map=19/52.39121/16.82492

Przy okazji polecam ortofotomapy od Geopozu z 2010 r. i 2018 r. (obie były robione w czasie kiedy na drzewach nie było jeszcze liści, więc dobrze widać tam przebieg poszczególnych dróg):
http://wms1.geopoz.poznan.pl:6080/arcgis/services/sip/ortofotomapy/MapServer/WMSServer

Wizualizacja Wojtasa jest super ale nie jest automatycznie aktualizowana. Zwykle po większych zmianach wysyłam mu prośbę o aktualizację danych. Na bieżąco podgląd dróg i ścieżek rowerowych podziwiam na stronie Bicycle tags on OSM - tutaj po aktualizacji danych w OSM po kilku minutach można zweryfikować rezultaty.

Bo to działa na overpassie, dzięki czemu szybko i samo się aktualizuje. Ale w momencie przeciążenia serwera działać nie będzie.

Ale do szybkiego sprawdzenia, jak coś wygląda po zmianach to akurat pasuje najlepiej.
Jako wizualizacja do codziennego użytku - niebałdzo.

Od wczoraj pojawił nam się w Poznaniu nowy user Churchill_07.
Od tego czasu zdążył zrobić w różnych miejscach miasta kilka zmian polegających głównie na przeklasyfikowaniu torowisk z *tram *na disused.
Jedną z jego zmian w obszarze Placu Wielkopolskiego cofnąłem, bo to torowisko (choć nieużywane w regularnym ruchu) często jest doraźną pętlą w przypadku remontów (ostatni raz miała tam pętlę linia 4 w te wakacje).
Przyjrzyjcie się proszę reszcie jego zmian czy są OK, bo ja nie śledzę infrastruktury transportowej aż tak dokładnie żeby się wypowiadać w pozostałych przypadkach.

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=778331#p778331

Edycja z Poznania: https://www.openstreetmap.org/changeset/81041996

W poznaniu prawnie nie funkcjonują “Delegatury urzędu miasta”, wg wiki (https://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_Poznania#Delegatury_po_1990_r.) jako dzielnice zostały zniesione w 1990 roku, natomiast likwidacja podziału UM na delegatury nastąpiła po 2000 roku. Nadal jednak można znaleźć je w rejestrach TERYT, REGON, GUS itp. (z własnego doświadczenia w sprawach urzędowych z zakresu rządowego (np ewidencja ludności) na dokumentach pojawia się np. Poznań-Nowe Miasto).
Dodatkowo pod admin_level=9 dotychczas (i nadal) widniały osiedla (samorządy pomocnicze).

Dwa obszary o tym samym admin_level=9 trochę gubią nominatim i generalnie nie wydają mi się dobrym pomysłem (np przy wizualizacji trudno autmoatycznie odsiać osiedla od delegatur).
Wydaje mi się że do delegatur (funkcjonujących wyłącznie w rejestrach do potrzeb statystycznych) zamiast boundary=administrative bardziej pasował by boundary=census.

Istotnie 2 obszary na admin_level=9 to tylko bałagan - popieram zmianę delegatur na boundary=census.
Ogarniesz ?

Poprawiłem tutaj: https://www.openstreetmap.org/changeset/81415570 (dodatkowo usunąłem z relacji powiatu i gminy gdzie były jako subarea, ale zostawiłem w relacji miasta).

delegatury nie są używane dla potrzeb statystycznych, do tego są rejony statystyczne. Z podziału na delegatury korzysta zdaje się ZUS, US, Prokuratura i pewnie jeszcze jakieś urzędy.
Proponowany tag boundary=census sugeruje zaś, że chodzi o obwody spisowe.

Niewątpliwie autor tych granic miał na myśli podział terytorialny kraju, stąd otagował to jako granice administracyjne i podał linki do dzielnic.
Moim zdaniem ich przydatność w OSM jest zerowa. Ktoś w Łodzi musiał myśleć podobnie, bo je zaraz usunął.

Korzystając z obecnego przebywania w domu ukończyłem dziś mój, zapoczątkowany jeszcze w ubiegłym roku, projekt uzupełniania punktów adresowych w mieście Poznań.
Pomocna była w tym zarówno moja analiza zasobów miejskich jak i narzędzie do importów Tomasza Tarasia.
Okazało się, że w skali miasta brakowało łącznie kilka tysięcy adresów, czasami było to kilkanaście punktów na danej ulicy a czasami tylko jeden. Brakowało lub miało nieprawidłowe adresy również sporo znanych obiektów miejskich jak np. Sąd Okręgowy, Fara Poznańska czy Lodowisko Chwiałka.
Oczywiście nadal będę trzymał rękę na pulsie bo miasto stale się rozwija i adresów przybywa na bieżąco, ale na chwilę obecną Poznań jest adresowo dość kompletny :smiley:

A co z kodami pocztowymi? Czemu poznańskie adresy nie mają kodów?

Po najnowszej aktualizacji stylu domyślnego na mapie pojawiły się rurociągi. Niestety nie wszystkie z tych które są ukryte pod ziemią są odpowiednio otagowane lub podzielone na nadziemne/ podziemne fragmenty.

Prośba o weryfikację dłuższych linii otagowanych jako nadziemne i ewentualne poprawki; nie powinno stanowić to dużo roboty. Wierzę, że znajdzie się jakiś śmiałek :slight_smile:

Dla ułatwienia link do Overpass: http://overpass-turbo.eu/s/SLi

Czy ktoś z Poznania wie gdzie to jest? https://wiki.openstreetmap.org/wiki/File:Givebox_%C5%81azarz,_Poznan.jpg
I przy okazji czy mógłby zmapować :sunglasses: Tag: amenity=give_box