Czołem po wakacjach! Wszyscy już się pewnie rozkręcili na dobre a więc czas na kolejne poznańskie mapowanie.
Co powiecie na sobotę 12 października?
Miejsce prawdopodobnie to samo co ostatnio ale to jeszcze potwierdzę.
Rezerwujcie czas!
Potwierdzam miejsce: Poznań, ul. Obozowa 5, sala w parafii Ewangelickiej 12.10.2019https://www.openstreetmap.org/way/164866598
Proponuję zacząć o 11.00 ale jeżeli Wam odpowiada inna godzina dajcie znać.
Hej, przypominam o jutrzejszym poznańskim Mapping Party - ul. Obozowa 5, Poznań
Zapraszamy wszystkich, zdecydowanych i niezdecydowanych. Tych drugich szczególnie
Miło mi poinformować, że po ponad roku starań skończyłem mapowanie wszystkich poznańskich ścieżek rowerowych (wydzielonych z chodników dróg dla rowerów) wybudowanych do kwietnia 2018 (najnowszy dostępny podkład z Geopozu). Początkowo planowałem też zmapowanie pasów rowerowych w jezdniach, ale zrezygnowałem, bo o ile zmapowanie tych pierwszych jest widoczne na mapie głównej - co prawda bez rozróżnienia od zwykłego chodnika, ale zawsze - to pasy rowerowe na ulicy wyświetlałyby się tylko na naszej prowizorycznej wizualizacji area:highway, co jest wg mnie nie warte zachodu.
W związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych, zmapowałem wreszcie cmentarz Junikowo do którego przymierzałem się każdego października chyba już od 5 lat, ale potem zawsze coś mi wypadało albo zapominałem, po czym stwierdzałem, że zrobię to przed następnym 1.11. ^^
Dodałem wszystkie chodniki oraz kosze na śmieci i pompy z wodą, o ile jakichś zasłoniętych drzewami nie pominąłem. Następnie dodałem wydeptane szersze ścieżki oraz ścieżki łamiące regularność poszczególnych sektorów. Jeśli ktoś ma czas i chęci proszę o dorysowanie jeszcze właśnie tych regularnych ścieżek jak np. w tej części:
Wizualizacja Wojtasa jest super ale nie jest automatycznie aktualizowana. Zwykle po większych zmianach wysyłam mu prośbę o aktualizację danych. Na bieżąco podgląd dróg i ścieżek rowerowych podziwiam na stronie Bicycle tags on OSM - tutaj po aktualizacji danych w OSM po kilku minutach można zweryfikować rezultaty.
Od wczoraj pojawił nam się w Poznaniu nowy user Churchill_07.
Od tego czasu zdążył zrobić w różnych miejscach miasta kilka zmian polegających głównie na przeklasyfikowaniu torowisk z *tram *na disused.
Jedną z jego zmian w obszarze Placu Wielkopolskiego cofnąłem, bo to torowisko (choć nieużywane w regularnym ruchu) często jest doraźną pętlą w przypadku remontów (ostatni raz miała tam pętlę linia 4 w te wakacje).
Przyjrzyjcie się proszę reszcie jego zmian czy są OK, bo ja nie śledzę infrastruktury transportowej aż tak dokładnie żeby się wypowiadać w pozostałych przypadkach.
W poznaniu prawnie nie funkcjonują “Delegatury urzędu miasta”, wg wiki (https://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_Poznania#Delegatury_po_1990_r.) jako dzielnice zostały zniesione w 1990 roku, natomiast likwidacja podziału UM na delegatury nastąpiła po 2000 roku. Nadal jednak można znaleźć je w rejestrach TERYT, REGON, GUS itp. (z własnego doświadczenia w sprawach urzędowych z zakresu rządowego (np ewidencja ludności) na dokumentach pojawia się np. Poznań-Nowe Miasto).
Dodatkowo pod admin_level=9 dotychczas (i nadal) widniały osiedla (samorządy pomocnicze).
Dwa obszary o tym samym admin_level=9 trochę gubią nominatim i generalnie nie wydają mi się dobrym pomysłem (np przy wizualizacji trudno autmoatycznie odsiać osiedla od delegatur).
Wydaje mi się że do delegatur (funkcjonujących wyłącznie w rejestrach do potrzeb statystycznych) zamiast boundary=administrative bardziej pasował by boundary=census.
delegatury nie są używane dla potrzeb statystycznych, do tego są rejony statystyczne. Z podziału na delegatury korzysta zdaje się ZUS, US, Prokuratura i pewnie jeszcze jakieś urzędy.
Proponowany tag boundary=census sugeruje zaś, że chodzi o obwody spisowe.
Niewątpliwie autor tych granic miał na myśli podział terytorialny kraju, stąd otagował to jako granice administracyjne i podał linki do dzielnic.
Moim zdaniem ich przydatność w OSM jest zerowa. Ktoś w Łodzi musiał myśleć podobnie, bo je zaraz usunął.