Integracja danych CRFOP (Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody)

Poszły dane dla wszystkich województw. Na razie są nieobrobione prosto z bazy danych CRFOP w formacie shp. W tym tygodniu postaram się rozdzielić na poszczególne kategorie, i dać w formacie osm.

Taki zapis oznacza po prostu, że są to dane będące w domenie publicznej na mocy ustawy o dostępie do informacji publicznej. W Wikipedii to by było oznakowane szablonem PD-Polish.

Domena publiczna to nigdy nie jest licencja - tylko jest to stwierdzenie faktu, że określone materiały w ogóle nie są objęte ochroną prawno-autorską - w tym przypadku na mocy ustawy. Udzielać licencję prawno-autorską jest sens tylko w stosunku do takich materiałów, do których ktoś ma prawa autorskie.

Czyli wystarczy dodać “Public domain” i już?

W repozytorium pojawił się plik csv dla woj. dolnośląskiego. Pobierzna analiza wykazała, że mamy kilka niepodzinek. Pojawiła się kategoria inne - to trzeba będzie indywidualnie. Jako drzewa zakwalfikowane są jałowce oraz cypryski proponuje zmienić to na “shrub”.
Tutaj lista objektów:
inne-19
jaskinia-8
shrub-89
skałka-14
stone-34
tree-6655
źródło-1

no i pytanie co z nazwami aleja - przy każdym drzewie, jakieś pomysły?

Plik csv bez podziału na obiekty do pobrania tylko geometri jeszcze nie zmieniłem więc jest w EPSG:2180 :wink:

Dodałem jeszcze kilka plików do repozytorium, oraz na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Integracja_danych_CRFOP dodatkowe informacje o tagowaniu zostały dopisane.

Konto do masowej edycji też już zrobione, więc formalności będą załatwione około piątku (cristoffs_bot)

Podrzucę wam jeszcze fragment dyskusji z Github-a. Co do procedury i kroków co, jak i dlaczego.

P.S Potrzebny ochotnik, który by przejrzał dane z województw które są najbardziej opisane w OSM.

Podtrzymuję swoją propozycję żeby to umieścić w description.
Ewentualnie jeśli jest to sytuacja kiedy drzewa są blisko siebie i formują rząd drzew można pokusić się o połączenie ich i dodanie takiemu way-owi natural=tree_row przy pozostawieniu zmapowania pojedynczych drzew ale z otagowaniem rzędu. Wiki dopuszcza taki schemat.
Jeśli jednak miałaby to być sytuacja taka jak przy alei drzew Ireny Zajączkiewicz Dudkowej, czyli rozproszone obiekty to pozostaje chyba tylko relacja, może coś w rodzaju type=multiobject lub type=cluster?

Tak zrobiłem w pliku osm

No więc udało mi się zrobić pierwszy plik testowy. Na githubie zrobiłem Pomniki Przyrody w Małopolsce (niestety na razie tylko drzewa) w pliku osm.

https://github.com/openstreetmap-polska/CRFOP/tree/master/malopolskie/osm

Proszę o uwagi, postaram się jeszcze coś dorzucić jak tylko będe miał czas.

Ja bym to robił właśnie przez relację. Przy obszarach da radę multipolygon, ale przy węzłąch trzeba by czegoś innego. Np. type=cluster :slight_smile:

No tak, ew z wyjaśnieniem na jakiej podstawie.

Ja mam propozycję na tag z datą wpisania do CRFOP - żeby nie używać ‘start_date’ - mianowicie coś w rodzaju:

natural_monument:inscription_date=*

Sens tego jest taki: w https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:heritage używają ‘inscription_date’ jako ‘data wpisu do rejestru’, a ‘natural_monument’ jest z układu innych tagów (tzn: jest ‘natural=water’ i szczegółowo co to za ‘water=lake’)

Tu - z pomnikami by było: ‘denotation=natural_monument’ i konsekwentnie ‘natural_monument’ (szczegółowo co to za monument) z rozwinięciem ‘inscription_date’ - to by było bardzo długie, ale myślę że czytelne i logicznie spójne - i oszczędziłoby ‘start_date’

Technicznie to powinno być właściwie CRFOP:inscription_date= - i może tak by było lepiej, bo byłoby szczegółowo gdzie ten wpis jest wpisany - w jakiej organizacji, a nie że ogólnie ‘natural_monument’

Dziwny tag, ciekawe jakie jest jego pochodzenie? Na niektórych tabliczkach na zabytkach jest rok, może to stąd?
Lepszy byłby “registered_date”.

Faktycznie dziwny - ale jest używany przez osm w znaczeniu ‘dodania czegoś do spisu’; mam na myśli że jest tam taki bajzel z tymi tagami, dodawanie nowych jeszcze go powiększy :slight_smile:

Tag CRFOP:registered_date byłby bardzo dobry - opisuje czego dotyczy - ale ‘registered_date’ nie jest ‘standardowy’ - nie ma takiego w wiki osm - nie wiadomo dokładnie jak go interpretować

Można by zrobić CRFOP:start_date - to by wyglądało ok - ale start_date ma znaczenie ‘rozpoczęcia, uruchomienia czegoś’, a inscription_date jest bardziej precyzyjny - ma jedno znaczenie - dokładnie to o jakie chodzi

Proponuję wersję CRFOP:inscription_date - będzie nazwa organizacji która ma spis i znany tag informujący o ‘dacie dodania do spisu’

Taki format zostawia też miejsce na dodatkowe katalogi - ktoś zrobi listę ulubionych drzew i doda swój tag ulubione:inscription_date, nie będzie musiał usuwać albo modyfikować istniejącego tagu drzewa

Jest “znany” w ramach heritage, a nie w ogóle.

Skoro import nie będzie używał kluczy heritage, to użyj tagu samoopisującego. Dla form przyrody byłoby to protected_date, protection_start_date itp.
Jeśli z prefiksem CRFOP, to w formie “crfop:”, tak jak TERYT zapisujemy “teryt:” w tagach.

Edit:

W OSM nazwa tagu stanowi całość, przy tagach w formacie XXX:YYY nikt nie robi rozbiórki na część XXX i YYY. Dlatego nie ma znaczenia, że część YYY gdzieś już wystąpiła. Zarówno “CRFOP:inscription_date” i “CRFOP:registered_date” to byłyby nowe, nieznane wcześniej tagi.

Podbijam temat.
Jak wygląda sytuacja? O ile niedawny import obiektów archeologicznych przyjąłem z mieszanymi uczuciami (większość wskazuje zupełnie nierozpoznawalne w terenie formy) to bardzo liczyłem na import pomników przyrody.

Z wątku wynika, że dane przed importem muszą być ręcznie zweryfikowane. Może udało by się zrobić do tego jakieś narzędzie? Lub podzielić dane np. na powiaty lub gminy i stopniowo je wprowadzać? Jestem chętny do pomocy dla zachodniopomorskiego :slight_smile:

Takie obiekty to są do skasowania.

Tak jak granice administracyjne?
Wszystko zależy jak traktujemy dane obiekty. Rezerwaty itp. mimo wszystko chronią istniejącą przyrodę.

Dobre pytanie. Przyznaję że nie mam dobrej odpowiedzi.

Niektóre na pewno są nierozpoznawalne w terenie, bo mają postać niewielkich wzniesień i widać to dopiero na ISOK.
Jest też dużo takich, których na orto nie zobaczysz, bo drzewa zasłaniają, ale w terenie zlokalizujesz bez trudu.

No dobrze, ale archeologia to jest inna sprawa a tu jest wątek dotyczący danych CRFOP. To jak w tym temacie?