Zapuściłem w związku z sąsiednim wątkiem zapytanie w overpassie i wychodzi na to że we Wrocławiu mamy “dziurę” w dzielnicach, w trójkącie linia kolejowa nr 273 (Wrocław Stadion=>Wrocław Kuźniki), ulice Metalowców i Lotnicza.
Jeśli wierzyć mapce z Wiki brakujący fragment powinien chyba należeć do dzielnicy Pilczyce-Kozanów-Popowice…
Intencją było wprowadzenie dróg pożarowych na sporym terenie Nadleśnictwa Chrzanów. W tym celu scalił wszystkie odcinki na każdej z nich w jeden, przy okazji ,ujednolicając’’ wszystkie tagi (tracktype, smoothness, surface itp.) oraz relacje (głównie szlaki rowerowe i piesze) w sposób wyglądający na losowy. Revertera próbowałem, ale wykazuje jakieś konflikty i nie pozwala cofnąć edycji. Nie wiem co z tym dalej zrobić. Tu przykład poszatkowanego szlaku: https://www.openstreetmap.org/relation/2841981
Proponuję użycie tagu service=emergency_access + fire_path=yes - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:service%3Demergency_access
dla dróg/ścieżek pozwalającym dojechać “tylko” pojazdom strażackim/ratowniczym.
Można, także dodawać tylko tag fire_path=yes dla ścieżek przejezdnych dla pojazdów straży pożarnej/ratowniczych, aby dotrzeć do obiektu.
Z praktycznego punktu widzenia - co taki komentarz przeszkadza? Przecież w momencie otwarcia drogi się go usuwa.
Podobnie jak do dróg w budowie często dodaje się “nazwę” np. “obwodnica xxx - w budowie do xx.xxxx”. Co w tym złego?
Oj chyba nie.
Ten zapis
nie oznacza, żeby łącznice ciąć w połowie i oznaczać inaczej tylko dlatego, że akurat w tym miejscu stoi jakiś znak.
Ten zapis odnosi się do skomplikowanych węzłów łączących motorway z kilkoma innymi drogami, takich jak np. ten https://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_car&route=52.5622%2C15.5373%3B52.5572%2C15.5251#map=15/52.5612/15.5284
i mówi o tym, żeby nie oznaczać wszystkich łącznic jako “motorway_link”, a tylko te, które bezpośrednio wchodzą albo wychodzą z motorway.
Innymi słowy, jeśli węzeł łączy motorway z drogami A (primary) i B (secondary), to żaden z segmentów pozwalających na przejechanie z drogi A do B i vice versa, nie powinien być motorway_link, tylko primary_link. Z kolei segmenty pozwalające wjechać i wyjechać z motorway powinny być motorway_libk.
Obstawiam, że to wandalizm. Na szybko w telefonie szukałem informacji na temat takich nietypowych ulic w Polsce (raczej media coś o tym by wspominały) i nic nie znalazłem. Na oficjalnej mapie gminy takie ulice tam nie występują https://brodyzarskie.e-mapa.net
Mimo zrozumienia dla emocji związanych z wandalizmami ja bym jednak apelował żeby publicznie nie nawoływać do obcinania komuś kończyn (bo to można czasem trochę zrozumieć jako podżeganie do przestępstwa… )
Choć na naszym forum starajmy się trzymać jakiś fason i nie ulegać tak powszechnemu dziś hejtowi.
P.S.
A bez rąk to można jeszcze całkiem sporo zrobić (i to raczej nie jest fake).
Edit:
Skomentowałem dwa changeset-y (#74621648 + #74600111) tegoż jegomościa - zobaczymy czy będzie jakakolwiek reakcja w następnych dniach.
Jeśli nie - trzeba będzie wszystko zrewertować.
Intepretujesz i to zawężająco. Tymczasem logika tego fragmentu jest prosta - nie dawać motorway_link tam, gdzie ruch nie jest ograniczony tak jak na autostradzie. Nic więcej z niego się nie da wyczytać.
Takie tagowanie nie jest zbyt dobre, bo dajesz do nazwy coś, co nazwą nie jest. Do tego jest specjalny tag end_date. Wiem, że takie tagowanie się pojawia i nikt tego nie poprawia, ale nieraz zdarza mi się poprawiać błędy sprzed wielu lat, więc nie powinno się stosować zasady “nikt nie poprawia=jest dobrze”.
Czemu tego nie naprawiam? Bo naprawiam inne buble - np. wycofywanie błędnych importów hydrantów w Warszawie i drzew na Litwie (zła licencja) i błędnych tagów Wikipedia (zostało z kilka(naście) tysięcy).
A jakiego rodzaju to błędy? Bo swego czasu te rzeczy poprawiałem i miałem wrażenie, że zostało parę przypadków, z którymi nie wiedziałem co zrobić (typu link do środka artykułu).
Jak by ktoś chciał pozwalczać te problemy - niech da znać, to uruchomię w miarę częste i w miarę automatyczne aktualizacje (kod przygotowany, nie jest włączony bo i tak z list ostatnio nikt nie korzystał).
A mnie poniosła ambicja i te tysiące są na skale świata, nawet powoli się ilość zmniejsza.
Linki powyżej generują listy dla Polski, jak ktoś chce to mogę generować listy dla innych miejsc lub w lepszym formacie (jakim?).
Wiki mówi, że dla ciągu pieszo-rowerowego dajemy path.
Myślę, że to nieświadoma zmiana i wynikła z tego, że dla poprzedniej wartości, tj path, iD pokazuje to jako “Ścieżka/droga”, a dla presetu “Ciąg pieszo-rowerowy” daje:
Dzień dobry,
Prośba o uruchomienie drogi S6/S11 na odcinku Koszalin (węzeł Bielice) <> Kołobrzeg <> Kiełpino
Wszystkie odcinki drogi ekspresowej zostały oddane do użytku.