sorki musiałem przegapić zaraz to poprawie.
Poprawione. No i co pomoże ktoś z wiki?
Roboczo stworzyłem coś takiego:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Integracja_danych_CRFOP
Czekam na pomocną dłoń w dalszym zakresie.
Są jeszcze 3 elementy z https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Import/Guidelines nie zrobione:
1.“You must register your permissions and project by adding a line to the table at Import/Catalogue.”
2.“You must subscribe to the imports mailing list and post a review of your import to imports@openstreetmap.org.”
3.“You must use a dedicated user account.”
Zwracam uwagę na 3. - "Create a new user for the import. You must not use your standard OSM user account. " “Not complying to this rule is one of the reasons that could lead to your account be temporarily blocked by the DWG”
Nie zaglądam na forum często, planowałem zerknąć na to po zobaczeniu wiadomości na https://lists.openstreetmap.org/listinfo/imports
Dzięki za link do repo - wrzuciłem dwie sprawy na początek na https://github.com/openstreetmap-polska/CRFOP/issues (mam nadzieję że to OK miejsce na to - chodzi o uzupełnienie samego repo) i otworzyłem PR który poprawia jeden z problemów.
Co do https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Integracja_danych_CRFOP bardzo poważnym problemem jest
“Data license: Dane Publiczne:”
To nie jest licencja! To że dane są (lub nie) dostępne ppublicznie lub wykonane z funduszy podatników nie hest licencją. Czy chodziło o “Public domain” (tłumaczone jako “domena publiczna” - https://pl.wikipedia.org/wiki/Domena_publiczna )?
Powinien też być link do miejsca które potwierdza taką licencję.
Na tej stronie powinno też być podane z jakiego konta (kont) będą wylonywane edycje.
Tu coś jest - “do dowolnego wykorzystania” - http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/faq.jsf
Z treścią licencji może być problem, bo te dane pochodzą z aktów prawnych, więc licencją nie są objęte.
Nie tylko nie są objęte, ale z tego co wiem nie podlegają pod definicję licencji, ten sam problem był przy okazji rozmów z Głównym Geodetą Kraju (wms i takie tam). Dane Publiczne i koniec.
Powoli chciałbym się przymierzyć do zabytków, tam będzie dopiero jazda.
Co do konta dedykowane do wprowadzenia zmian, przy kolejnym województwie zostanie dopisanie.
Jeśli już były edycje z poprzedniego - to podlinkujesz te edycje na Wiki?
https://www.openstreetmap.org/changeset/74088475#map=8/50.582/17.850
Opolskie, część danych bo dzielę na części w zależności od typu pomnika przyrody. W tym przypadku natural=tree.
Kolejne chciałbym lubuskie, problem jest z nazwami w przypadku kiedy mamy całą aleję o tej samej nazwie i tu przydała by się pomoc, w przyszłym tygodniu obrobię dane i podeślę na GitHuba.
A wrzucisz na githuba dane z Małopolski? Nawet nieobrobione.
Postaram się jutro. Jak będzie chwila to nawet może zrobię komplet na wszystkie województwa.
W repozytorium na github-ie dodałem lubuskie i małopolskie, dane surowe, na wiki dodatkowo jest skrótowy opis struktury plików z rejestru i do tego link do danych na stronie.
Wieczorem postaram się dodać więcej województw oraz może coś wstępnie obrobię.
Jak będę obrabiał dane, zrobię słowniczek dla gatunków i dopiszę do wiki.
Mamy też zapytanie od kolegów z rejestru w sprawie integracji danych: Ośrodków opieki dla zwierząt Wydaje się, że to jest pomysł na małe MapParty online, co wy na to? Jakieś pomysły?
Poszły dane dla wszystkich województw. Na razie są nieobrobione prosto z bazy danych CRFOP w formacie shp. W tym tygodniu postaram się rozdzielić na poszczególne kategorie, i dać w formacie osm.
Taki zapis oznacza po prostu, że są to dane będące w domenie publicznej na mocy ustawy o dostępie do informacji publicznej. W Wikipedii to by było oznakowane szablonem PD-Polish.
Domena publiczna to nigdy nie jest licencja - tylko jest to stwierdzenie faktu, że określone materiały w ogóle nie są objęte ochroną prawno-autorską - w tym przypadku na mocy ustawy. Udzielać licencję prawno-autorską jest sens tylko w stosunku do takich materiałów, do których ktoś ma prawa autorskie.
Domena publiczna to nigdy nie jest licencja - tylko jest to stwierdzenie faktu, że określone materiały w ogóle nie są objęte ochroną prawno-autorską - w tym przypadku na mocy ustawy. Udzielać licencję prawno-autorską jest sens tylko w stosunku do takich materiałów, do których ktoś ma prawa autorskie.
Czyli wystarczy dodać “Public domain” i już?
W repozytorium pojawił się plik csv dla woj. dolnośląskiego. Pobierzna analiza wykazała, że mamy kilka niepodzinek. Pojawiła się kategoria inne - to trzeba będzie indywidualnie. Jako drzewa zakwalfikowane są jałowce oraz cypryski proponuje zmienić to na “shrub”.
Tutaj lista objektów:
inne-19
jaskinia-8
shrub-89
skałka-14
stone-34
tree-6655
źródło-1
no i pytanie co z nazwami aleja - przy każdym drzewie, jakieś pomysły?
Plik csv bez podziału na obiekty do pobrania tylko geometri jeszcze nie zmieniłem więc jest w EPSG:2180
Dodałem jeszcze kilka plików do repozytorium, oraz na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Integracja_danych_CRFOP dodatkowe informacje o tagowaniu zostały dopisane.
Konto do masowej edycji też już zrobione, więc formalności będą załatwione około piątku (cristoffs_bot)
Podrzucę wam jeszcze fragment dyskusji z Github-a. Co do procedury i kroków co, jak i dlaczego.
Dane csv są po to by móc nimi łatwo manipulować. Do tego dobry jest excel, ale najlepszy jest OpenRefine (soft opensource do manipulacji danymi - java) częściowo pozwala nawet zautomatyzować proces. Jak już dane mam podzielone (na poszczególne wartości “natural” - dla tych plików z wczoraj jeszcze tego nie zrobiłem.) o otagowane, wracaja do Qgisa. Tutaj jeszcze weryfikuję na szybko dublety z OSM (bufor do obiektów już istniejących oraz zaznacz przez lokalizacje), i już w shp, dane lecą do JOSM. Josm generuje plik OSM. Pewnie jest jakiś lepszy sposób na to, ale tak mi jest wygodnie.
Do piątku nic już nie ruszę za bardzo, więc pliki _all.csv dla poszczególnych województw powinny cię pojawić w weekend. jak będe miał je wszytkie, zrobię podział na tagi, zrobię shp - podmienię pliki Point - podwieszę osm, bez filtrowania duplikatów.
Na tym etapie postaram się wygenerować dane z kategorii pozostałe, które trzeba będzie ręcznie wklepać.
P.S Potrzebny ochotnik, który by przejrzał dane z województw które są najbardziej opisane w OSM.
no i pytanie co z nazwami aleja - przy każdym drzewie, jakieś pomysły?
Podtrzymuję swoją propozycję żeby to umieścić w description.
Ewentualnie jeśli jest to sytuacja kiedy drzewa są blisko siebie i formują rząd drzew można pokusić się o połączenie ich i dodanie takiemu way-owi natural=tree_row przy pozostawieniu zmapowania pojedynczych drzew ale z otagowaniem rzędu. Wiki dopuszcza taki schemat.
Jeśli jednak miałaby to być sytuacja taka jak przy alei drzew Ireny Zajączkiewicz Dudkowej, czyli rozproszone obiekty to pozostaje chyba tylko relacja, może coś w rodzaju type=multiobject lub type=cluster?