Szlaki turystyczne

Witam wszystkich.
Przepraszam z góry jeżeli podobny post już istnieje. Szukałem ale nie udało mi się znaleźć odpowiedzi…
Chciałbym dodać do mapy szlaki turystyczne z mojej okolicy. Posiadam dokładne ślady gpx pokrywające się z naniesionymi już drogami/ścieżkami. Czy ktoś mógłby mi podesłać jakiś tutorial krok po kroku jak to zrobić?

Sądząc po braku odzewu taki tutorial nie istnieje. Ja nie widziałem, a edytować szlaki w JOSM uczyłem się sam stopniowo.
Dużo było by pisania, może na początek postaraj się zgłębić temat tworzenia relacji:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Wprowadzenie_w_relacje

oraz dużo bardziej rozbudowany po angielsku:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route

z ciekawości: co to za okolica?

albo wygospodaruj jutro godzinkę czasu na webinar robiony na YouTube przez jendrusk’a.
O relacjach też ma coś być… :wink:

Proponuję zacząć od nauki posługiwania się edytorem webowym iD, a szczególnie na przerobienie zawartego w nim samouczka.

Dziękuję za odzew. Moje okolice leżą na południowy-zachód od Wrocławia. Jeżeli chodzi o szlaki w tym rejonie to masyw Ślęży jest opracowany. Jest również szlak niebieski Wrocław-Sobótka. Ślężańska droga Świętego Jakuba (przebieg nie do końca jest prawidłowy), rowerowy szlak R9. Brakuje np szlaku zielonego URAZ. PKS - KĄTY WROCŁAWSKIE. PK - DS-281-z i to nim w pierwszej kolejności chciałbym się zająć.

Podstawowy samouczek edycji OSM ogarnąłem. Trafiłem też na stronę
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Tutoriale/Szlaki
gdzie jest odnośnik do instrukcji mapowania szlaków turystycznych w formie screencastu
Niestety ten link nie działa.

Mój zamysł jest taki…
Szlak prowadzi po drogach i ścieżkach, które są już naniesione na OSM. Korzystając z mapy.cz (używam jako podręcznej mapy w terenie) wyrysowałem sobie przebieg szlaku (weryfikując jego przebieg). Taki szlak wyeksportowałem do gpx. W moim odczuciu sprawa powinna być dość prosta bo taki plik gpx można by było wgrać do OSM, stworzyć relację z siecią dróg/ścieżek i gotowe.

Coś mi się wydaje, że sprawa nie jest jednak tak prosta jakby się mogło wydawać…

Przeczytałem materiały z podanych linków i one dla mnie zrozumiałe, jednak niewiele to wnosi do sprawy. Przyznaję szczerze, że jestem laikiem jeżeli chodzi o edycję OSM. Pytanie czy jako laik w ogóle jestem w stanie to sam zrobić? Może porywam się z motyką na słońce…

P.S.
Retransmisję z seminarium chętnie sobie oglądnę. Dzięki szydzio :slight_smile:

Jest jeszcze prościej, w ogóle nie potrzebujesz tego GPX-a, chyba żeby mieć przed oczami przebieg szlaku.

WYBIERASZ drogi i ścieżki, którymi szlak biegnie i łączysz je w relację. Relacja to po prostu zbiór istniejących już na mapie obiektów.

Jest tak proste, jak piszesz i jednocześnie skomplikowane.
Plik gpx możesz sobie podpiąć jako podkład w edytorze iD jak i JOSMie.
Potem dodawać zgadzające się z nim odcinki dróg do relacji szlaku - jednakże tu bardzo często będziesz musiał dzielić istniejące drogi na kawałki pasujące do szlaku. To jest uciążliwe.
W wielu miejscach droga już będzie pociąta na większą ilość kawałków - i wówczas musisz każdy taki odcinek dodać do relacji. To też jest uciążliwe i łatwo pominąć któryś z kawałków.

Ja robię to tak:

  1. Znając przebieg szlaku (ewentualnie faktycznie można go sobie wrzucić jako GPX) wstępnie przygotowuję wszystkie drogi którymi biegnie. Tzn. uzupełniam tagi, i koryguję geometrię.
  2. Tnę drogi na odpowiednie odcinki tak żeby później wystarczyło dodać relację. To jest ważny etap. Często widzę jak edytorzy psują relacje łącząc fragmenty dróg lub dodając nowe tak że nie ma połączenia. Można też łączyć odcinki aale tylko jak się wie co się robi, żeby w ten sposób nie utracić jakiegoś innego tagowania.
  3. Znajduję podobny istniejący szlak który jest dobrze otagowany. Najlepiej żeby zgadzał się kolor, rodzaj (pieszy/rowerowy), (lokalny/regionalny). Po otwarciu takiego szlaku (jego relacji) w JOSM duplikuję go.
  4. Usuwam wszystkie odcinki ze starego szlaku w nowej relacji i dodaję jak po sznurku nowe.
  5. Modyfikuję nazwę, i inne wartości.

To powinno być proste. Możesz mieć trudności w momencie chęci stworzenia szlaku który ma inny przebieg w zależności od kierunku…ale to może na później :smiley:

Jak już coś stworzysz, to daj linka, a na pewno ktoś zerknie i ewentualnie naprawi.

Na webinarze mówiłem o relacjach, był też prosty przykłąd właśnie szlaku turystycznego… oczywiście bardziej od strony technicznej - samo tagowanie możnaby jeszcze rozwinąć… zerknij - może się przyda.

https://www.youtube.com/watch?v=s74sSj4d3kw

Próba wprowadzenia szlaku turystycznego, którego nie przeszło się samodzielnie i nie zweryfikowało w terenie, jest działaniem szkodliwym. Większość szlaków pieszych i rowerowych z jakimi miałem do czynienia ma niestety charakter fikcyjnych materiałów promocyjnych samorządów. Zwykle istnieją 2-3 lata od dotacji unijnej, po czym są porzucane. Wtedy dodaję do relacji tag state=abandoned i usuwam z sieci lcn/ncn. Sugeruję samodzielnie przejść szlak i nagrać własny GPX. Najbardziej radykalne podejście to fotografowanie lub zapisywanie pozycji GPS każdego znaku szlaku. Jest to jedyny sposób w przypadkach wielokrotnych zmian przebiegu, z nadal oznakowanymi starymi odcinkami. Podobnie na szlakach, gdzie notorycznie turyści się gubią i trzeba szukać obejść w miejscach gdzie szlak jest przerwany.

Potwierdzam im mniej tradycyjne turystyczne miejsce tym gorzej, czasem próba przejechania szlaku jest niebezpieczna. Władowałem się w okolicach Spały w kilka miejsc oznaczonych na bogato - otwartych ledwie 2 lata wcześniej i okazało się, że błoto po kolana, w pobliżu potoków rozmyty brzeg, w kilku miejscach brak znaków. Trzeba było się wycofać, obok ścieżka leśna oznaczona na OSM, przejezdna bez problemu :slight_smile:

W takiej sytuacji bywa, że maper samodzielnie zmienia relację szlaku, tak aby dało się nim w ogóle przejechać. Z jednej strony jest to sensowna edycja, bo pozwala poruszać się szlakiem. Z drugiej strony, to jakby nie nasza sprawa. Skoro operator szlaku nie zadbał o wytyczenie objazdu, to jest on * de facto * przerwany, i jako taki powinien widnieć na mapie. Relacja jest wtedy zerwana, co inni mogą z kolei uznać za błąd edycji, i ją ,naprawić’'. Co zdaje się autor wątku właśnie zamierza robić.

od lat jednym z tematów moich wycieczek po pomorzu zachodnim są poszukiwania szlaków. Kiedyś łudziłem się, że uda mi się wprowadzić rowerowe, ale to próżne staranie. Jest tego za dużo, i za duży bałagan, bo tak jak napisał VA00 samorządy lokalne żadko po wytyczeniu szlaku dbają o jego utrzymanie.
Za to niezłą przygodą jest odtwarzanie przebiegów szlaków pieszych. Nie ma ich tak dużo, bo znakowane były tylko przez PTTK. Zwykle trzeba robić kilka podejść, żeby odnaleźć właściwy przebieg :smiley: Często warunki terenowe się zmieniły i nie ma mostów, lub teren jest prywatny i ogrodzony. Polecam takie przygody :smiley:

Też jestem nowym użytkownikiem i zacząłem edytować mapy przy pomocy edytora webowego iD. Trochę poczytałem na wiki, przeszedłem samouczek iD i okazało się to całkiem proste. Przynajmniej jeżeli chodzi o nanoszenie szlaków turystycznych i ścieżek. Staram się niczego nie popsuć dlatego zanim naniosę jakąś zmianę a nie jestem pewien to podglądam jak są otagowane podobne istniejące obiekty.
Lubię piesze wycieczki i dość dobrze znam swoją okolicę. Korzystając z mapy.cz zauważyłem, że wiele szlaków w mojej okolicy jest nienaniesionych i postanowiłem je dodać. W większości przypadków naniesienie szlaku sprowadza się do dodania relacji do już jakiejś istniejącej drogi czy ścieżki ale zdarza się również, że szlak prowadzi poza istniejącymi już ścieżkami. Wtedy korzystam ze swojego śladu GPS. Edytor iD pozwala zaimportować taki ślad w formacie gpx na mapę i wtedy można rysować nową drogę według tego śladu.
Powstają nowe szlaki turystyczne a niektórych starych przebieg się zmienia. Też uważam to za fajną przygodę, badanie przebiegu tych szlaków i przy okazji poznawanie okolicy :smiley: