Коришћење наводника у називима

Да ли је на неки начин уређено коришћење наводника у називима? Рецимо, неки су уносили ОШ Вук Караџић, а други ОШ “Вук Караџић”.

Могли бисмо ово да стандардизујемо. Ја предлажем варијанту без наводника.

Nemam neko jako misljenje ni za jedno ni za drugo. Evo par razmisljanja na temu:

  • mislim da bi “on-the-ground-truth” trebalo da odredjuje ovo, tj. ono sta stvarno pise na objektu/skoli
  • ako ne idemo sa “on-the-ground-truth”, onda bi pravopisnije bilo sa navodnicima
  • ako cemo jos pravilnije, treba da budu nasi navodnici „” - https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8
  • ja bih ipak zamenio pravilnost sa pragmaticnoscu i ne bih razmatrao domace navodnike, posto geocoder-i ne znam da li znaju da se snadju sa njima
  • svaki iole dobar normalizator/geocoder treba da izbacuje navodnike, tj. da ih ignorise, tako da neka odluka o kojoj ovde pricamo, ma kakva bila, ne treba da utice na funkcionalnost ijednog programa, vec samo na vizuelizaciju. Evo npr. Nominatim zna da izbaci i nase navodnike i da nadje takve skole
  • ja sam koristio i jedno i drugo, kako mi se cinilo lepse u tom trenutku:)
  • ako idemo sa navodnicima, mozemo sutra da ih zongliramo kako hocemo, npr. da prepravljamo iz “” u „”, da dodajemo alt_name i sl. Ako idemo bez navodnika, svaka dodatna informacija je izgubljena.
  • Cesto sam vidjao da ni nema potrebe za navodnicima. Npr: name=restoran “Bla” je bolje da je name=Bla. Za osnovne skole i dr. mislim da treba da ostavimo (cim nije amenity ili prefix) jer je onda vise u duhu srpskog jezika

Sve u svemu, funkcionalno ova odluka ne utice mnogo (mislim), a meni konkretno je malo lepse sa navodnicima (i da - znam da ne treba tagovati za renderer!). Evo primer jedne slike gde ima oba, ako nekom pomogne za odlucivanje:) Mada, spreman sam da bude kako god, nisam nesto “ostrascen” za ijedno od ova dva.

Slika za skidanje

Pravopis kaže damogu navodnici ai ne moraju ako je iz konteksta očigledno. To znači da ako je pun naziv Osnovna škola “Vuk Karadžić” onda može i bez navodnika a ako je samo “Vuk Karadžić” onda moraju navodnici.

Mislim da treba pisati pun naziv jer na mapi ne mora biti očigledno da se radi o školi (ikonica ne mora biti pregledna ili prepoznatljiva) ili o kakvoj školi se radi. Što se navodnika tiče, ako se piše pun naziv, može a i ne mora. E sad, da li insistirati da bude jednobrazno, bolje je ali kako isterati to?