JOSM - różne sprawy, porady

Okazuje się, że ten podkład nie otwiera się dla miejscowości z gminy Nowa Sarzyna, województwo podkarpackie, powiat leżajski. Inne - bez problemów. Możecie zobaczyć, czy u was jest tak samo?

Porównaj do tego:

wms[18,24]:http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=budynki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}{header(User-Agent,Mozilla/5.0(JOSM)}

oparty na tych samych danych.

Na tym też jest tak samo. Najlepiej to widać, jak się pobierze do edycji sąsiednie miejscowości z różnych gmin - np. Łowisko (powiat rzeszowski, gmina Kamień) i Wola Zarczycka - powiat leżajski gmina Nowa Sarzyna. W jednej miejscowości budynki są a w drugiej nie ma. Wygląda na to, że z jakichś powodów tych danych po prostu nie ma.

Dokładnie tak jest, danych z niektórych gmin na razie nie ma. Trzeba poczekać, kiedyś się pojawią :slight_smile:

Zaciekawiło mnie tylko to, że budynki z gminy Nowa Sarzyna były, ale znikły gdzieś przed tygodniem. Zauważyłem to, bo akurat nanosiłem budynki w Woli Zarczyckiej no i na razie nie skończyłem - dane znikły :wink: Wolę poczekać na dokładne dane niż kontynuować z oftofotomapy, bo jednak zdjęcia mogą być bardzo mylące.

A to nie zależy od tego, czego gmina używa?

OIDP większość używa platformy GeoSystems (czy jakoś tak) i te dane widzimy, ale nie jest to jakoś zunifikowane w skali państwa.

Z tego, co wiem, to gminy odpowiadają za nanoszenie adresów i ulic, a powiaty za budynki, działki i uzbrojenie terenu.

Co do firmy Geo-System, to faktycznie, z ich platformy [gmina].e-mapa.net korzysta 75% gmin.

Wyżej wymienione dane z powiatów są złączone w jeden WMS (Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów), natomiast adresy + ulice z gmin są osobno dla danych z iMPA (*.e-mapa.net) i dla reszty systemów.

Więc za jakieś braki w budynkach odpowiedzialne jest starostwo powiatowe. Może w tym przypadku trwa jakaś aktualizacja lub jest jakaś awaria…

Mam problem z wysyłaniem danych z JOSM do serwera OSM. Zainstalowałem nową wersję JOSM 15553 i nie wiem jak uruchomić funkcję wysyłania:(, we wcześniejszych wersjach działało (chociaż dawno nie aktualizowałem swojej wersji JOSM), w ustawieniach wprowadziłem dane dostępowe do OSM, ikona do wysyłania jest nieaktywna (wyszarzona). Czy ktoś jest mi w stanie pomóc?
Edit
Już sobie poradziłem.

Wam też dzisiaj w JOSMie zaczęły gwiazdki spadać?

Przynajmniej gdzieś… bo w Poznaniu dziś wiosna

U mnie też są spadające gwiazdki i już kilka życzeń sobie pomyślałem :slight_smile:

Pytanie - jak sprawić aby w JOSM zamiast kropek oznaczających ślady gps wykreślały się linie. Kiedyś to miałem ale zapomniałem jak to miałem ustawione. Ktoś podpowie?

Mi się ślady zawsze wyświetlały jako linie ale stawiałbym na menu => Wyświetlanie =>** Punkty GPS** i “odptaszenie” opcji używanie punktów zamiast linii dla mapy termicznej
http://imgur.com/s55ajxAl.png

Przykłady konfiguracji JOSM => https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Przyk%C5%82ady_konfiguracji_JOSM

Czasami otrzymuję e-maile z prośbą o pomoc w konfiguracji JOSM.
Na razie moja konfiguracja jest nie wyczyszczona, więc nie mogę jej podać.
Dlatego proponuję, aby osoby mające rozbudowaną konfiguracje umieściło na swojej stronie Wiki:
(https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:nazwa_użytkownika) swoje preferences.xml skompresowane w JOSM_preferences.zip.
Następnie, w:
**Przykłady konfiguracji JOSM => https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Przyk%C5%82ady_konfiguracji_JOSM **
wpisać link do swoje konfiguracji JOSM_preferences w formie <user_name_preferences>

Myślę, że tego typu informacje będą pomocne nawet dla wielu zaawansowanych maperów.
Pomoże także, w dyskusji w tym wątku, w lepsze dopracowanie własnych konfiguracji i omówienie detali w preferences.xml.

Mam problem z plikami *.osm. Wczytuję, ale nie jestem w stanie wgrać na serwer. Na razie robię tak: przesuwam jakiś punkt, wciskam UNDO i wtedy aktywuje się przycisk UPLOAD. Czy jest jakiś bardziej ,oficjalny’’ sposób aktywacji?

A co to za pliki .osm, które chcesz wgrywać na serwery bez żadnej modyfikacji?

Np: adresy: https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=17.08/50.124683/19.423872

Poza tym nie lubię JOSM, jak jest coś do poprawy, to wolę zrobić to w ID.

Tam są adresy wraz z budynkami (łącznie). Wszystko trzeba przed wgraniem zweryfikować, bo dane o budynkach są stare i zawierają te już wyburzone, a adresy potrafią się duplikować oraz wymagać np. poprawy nazwy ulicy. A jeśli gmina ma ewidencję adresową na e-mapa.net to tam dane są aktualne i stamtąd należy je pobierać.

Wgranie tych danych bez weryfikacji to import i podlega zwyczajowym regułom importowym w osm.
Możliwe więc, że brak możliwości uploadu zaraz po wczytaniu pliku od JOSM to forma zabezpieczenia przed takimi importami.

Też podpisuję się pod tym co maraf24 napisał.
Gdy kiedyś tracerem2 robiłem ~11k budynków w Starogardzie Gdańskim, zajęło mi to tydzień wieczornych sesji mapowania, może trochę mniej. Ale wyłapałem wtedy wiele rzeczy, których importując automatem bym nie zauważył.

Dokładnie, budynki.openstreetmap.org.pl to świetne narzędzie ale trzeba mieć świadomość że korzystanie z niego nie może się ograniczyć jedynie do pobrania danych i wysłania ich od razu na serwer.
Przy adresach punktem obowiązkowym jest co najmniej przejrzenie i zamiana wszystkich gen. w Generała, płk. w Pułkownika (uwaga też na formy żeńskie bo bywa również np. Porucznik Janiny Lewandowskiej !) a ks. w Księdza, przy św. już jest dużo gorzej bo to to może być zarówno Świętego jak i Świętej lub Świętych.
Sporo jest też pułapek w stylu „rynek Rynek 1” lub „aleja Aleje Krakowskie 5” co związane jest ze strukturą danych w PRG. Ostatni punkt to podwójne spacje (często występują przy np. Plac).

Mimo że nie uważam JOSM za jedyny słuszny edytor ale korygowanie danych w ID na większą skalę jest praktycznie niewykonalne.