Nowa inicjatywa - Open Camping Map:
https://camping.openstreetmap.de
http://blog.gegg.us/2019/01/announcing-open-camping-map/
Nowa inicjatywa - Open Camping Map:
https://camping.openstreetmap.de
http://blog.gegg.us/2019/01/announcing-open-camping-map/
Z braku lepszego wątku…
Z radością melduję, że w Trómieście (i Wrocławiu, jak raportuje ancymon na riot.im) są dostępne nowe zdjęcia Bing z lata 2018.
Miłego mapowania
Weekly doniosło parę tygodni temu o super geokoderze dla dziennikarzy.
A, sprawdzę. Wbiłem pięć adresów z Warszawy. W formie “Warszawa, ”
Dla większości było więcej niż jedno trafienie
Co do dwóch miał wątpliwości, i słusznie bo zlokalizował je na Śląsku. Np, “Warszawa, Rondo ONZ 1” znalazł w Gliwicach
Pozostałe trzy zlokalizował w Warszawie
Ale pokazał tylko dwa punkty
Żaden nie był nawet w okolicy właściwego miejsca. Na przykład zamiast Saskiej Kępy - granica Żoliborza
Ciekawy wpis o problemach z dryfem kontynentalnym i lokalnych systemach korekcji:
Na zbliżającym się SotM szykuje się duża dyskusja nad systemem tagowania (niestety nie będzie nagrywana):
https://2019.stateofthemap.org/sessions/PPTHFQ/
Różne głosy w tej sprawie:
https://blog.gravitystorm.co.uk/2019/10/17/smoother-api-upgrades-for-openstreetmap/
Post o pracach nad zmianami w API OSM. Z ciekawszych rzeczy:
Serwis TagHistory zaczął obsługiwać permanentne linki, na przykład taki:
https://taghistory.raifer.tech/#/amenity/bench&/natural/tree&node/building/
Niestety, nawigacja zakłada, że network=icn do czegoś zobowiązuje. Po ostatniej wycieczce rowerowej usunąłem z sieci szlak łącznikowy Greenway, bo de facto nie istnieje. Od lat nikt nim nie jeździ, nikt się nie zajmuje. To samo wypadałoby zrobić z resztą Greenway, szczególnie odcinkiem z Alwerni do Oświęcimia. Jazda nim przypomina scenę wspinaczki z Monty Pythona, bo równolegle biegnie asfaltowy i zadbany ciąg Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR).
Pojawiło się ogłoszenie, że State of the Map 2020 (SotM), które miało być w Cape Town, odbędzie się w tym samym czasie (4-5 lipca), ale online. Rozwija się też oprogramowanie do obsługi konferencji:
https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2020-March/084494.html
https://2020.stateofthemap.org
https://gitlab.com/billowconf/billowconf
GraphHopper Routing Engine 1.0:
A na stronie głównej OSM też będzie dostępna?
Szkoda, że w tej wersji nie poprawili starych bugów zgłaszanych dawno temu.
Zmieniona zawartość https://www.openstreetmap.org/copyright - od 1 lipca 2020 kafle stylu standardowego na osm.org nie są już CC BY-SA 2.0.
Na stronie głównej pojawiła się nowa, piąta warstwa mapy: ÖPNVKarte.
https://www.openstreetmap.org/#map=6/51.815/19.358&layers=O
Ktoś ma pomysł jak to oddać po polsku?
ÖPNV to skrótowiec od Öffentlicher Personennahverkehr, czyli transport publiczny.
To też mapa transportu publicznego, ale pokazuje dużo więcej: autobusy, tramwaje, postoje taksówek, wypożyczalnie rowerów, pociągi itd.
Za to ta poprzednia, pokazuje właściwie tylko trasy autobusów, przystanki, torowiska i nic więcej, pomija nawet tramwaje.
“Transport”? “Transport publiczny”? “Transport zorganizowany”? Nic z tego nie do końca pasuje…
Moim zdaniem nie należy jej tłumaczyć na siłę, bo to nazwa własna. Po angielsku nie została przetłumaczona.
Ja bym przetłumaczył, bo obecna nazwa nic nie mówi. Może po prostu “transportu”?
Zostawić jak jest, bo to nazwa własna.