Czy ktoś wie jak skutecznie włączyć podkład map TOPO z geoportalu ? Ani wms ani wmts nie udaje się uruchomić - wyskakuje błąd, gdy wstawiam adres z geoportalu. “Podmianka” z ORTO na TOPO w adresie działającej usłudze ortofotmapy, która kiedyś dawała pożądany rezultat, teraz też wywala błąd.
Potrzebuję wyrysować leśne drogi w okolicach Szprotawy, wzdłuż których rozmieszczone są skrytki z geocachingu. Bazując tylko na działającym ISOK-u, nie jestem w stanie miejscami odróżnić dróg/ścieżek od cieków wodnych
Podkład TOPO jest stary i w porównaniu z ISOK niedokładny. Geoportal ma też podkład z ciekami, on jest lepszy choć też stary.
A najlepiej skorzystać jest ze śladów gps.
A jak świeża jest ta informacja? Bo po zeszłorocznej bodaj awanturze, że Strava pięknie pokazuje amerykańskie bazy w krajach muzułmańskich, to się IMHO przestało nadawać do użytku.
To wyrażę to jaśniej: do rysowania ścieżek/dróg ten podkład się nie nadaje. Posłużyć się można podkładem z ciekami, który wraz z ISOK pozwoli na odróżnienie ich od dróg.
A jeśli ścieżki nie widać na ISOK, orto i brak śladu gps to ja nie widzę podstaw do wykonania edycji w osm.
Okazuje się, że ten podkład nie otwiera się dla miejscowości z gminy Nowa Sarzyna, województwo podkarpackie, powiat leżajski. Inne - bez problemów. Możecie zobaczyć, czy u was jest tak samo?
Na tym też jest tak samo. Najlepiej to widać, jak się pobierze do edycji sąsiednie miejscowości z różnych gmin - np. Łowisko (powiat rzeszowski, gmina Kamień) i Wola Zarczycka - powiat leżajski gmina Nowa Sarzyna. W jednej miejscowości budynki są a w drugiej nie ma. Wygląda na to, że z jakichś powodów tych danych po prostu nie ma.
Zaciekawiło mnie tylko to, że budynki z gminy Nowa Sarzyna były, ale znikły gdzieś przed tygodniem. Zauważyłem to, bo akurat nanosiłem budynki w Woli Zarczyckiej no i na razie nie skończyłem - dane znikły Wolę poczekać na dokładne dane niż kontynuować z oftofotomapy, bo jednak zdjęcia mogą być bardzo mylące.
Z tego, co wiem, to gminy odpowiadają za nanoszenie adresów i ulic, a powiaty za budynki, działki i uzbrojenie terenu.
Co do firmy Geo-System, to faktycznie, z ich platformy [gmina].e-mapa.net korzysta 75% gmin.
Wyżej wymienione dane z powiatów są złączone w jeden WMS (Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów), natomiast adresy + ulice z gmin są osobno dla danych z iMPA (*.e-mapa.net) i dla reszty systemów.
Więc za jakieś braki w budynkach odpowiedzialne jest starostwo powiatowe. Może w tym przypadku trwa jakaś aktualizacja lub jest jakaś awaria…
Mam problem z wysyłaniem danych z JOSM do serwera OSM. Zainstalowałem nową wersję JOSM 15553 i nie wiem jak uruchomić funkcję wysyłania:(, we wcześniejszych wersjach działało (chociaż dawno nie aktualizowałem swojej wersji JOSM), w ustawieniach wprowadziłem dane dostępowe do OSM, ikona do wysyłania jest nieaktywna (wyszarzona). Czy ktoś jest mi w stanie pomóc?
Edit
Już sobie poradziłem.