Inaczej. Teraz powstał raport Membership Working Group, masowa rejestracja była odkryta od razu.
Liczy się to, że £1500 na konto wpłynęło, a głosować i tak nie mogli, bo się rąbneli - wzięli pierwszy dzień, w którym już było po terminie, za ostatni dzień terminu rejestracji.
Nowa inicjatywa - Open Camping Map:
https://camping.openstreetmap.de
http://blog.gegg.us/2019/01/announcing-open-camping-map/
Z braku lepszego wątku…
Z radością melduję, że w Trómieście (i Wrocławiu, jak raportuje ancymon na riot.im) są dostępne nowe zdjęcia Bing z lata 2018.
Miłego mapowania
Weekly doniosło parę tygodni temu o super geokoderze dla dziennikarzy.
A, sprawdzę. Wbiłem pięć adresów z Warszawy. W formie “Warszawa, ”
-
Dla większości było więcej niż jedno trafienie
-
Co do dwóch miał wątpliwości, i słusznie bo zlokalizował je na Śląsku. Np, “Warszawa, Rondo ONZ 1” znalazł w Gliwicach
-
Pozostałe trzy zlokalizował w Warszawie
-
Ale pokazał tylko dwa punkty
-
Żaden nie był nawet w okolicy właściwego miejsca. Na przykład zamiast Saskiej Kępy - granica Żoliborza
Ciekawy wpis o problemach z dryfem kontynentalnym i lokalnych systemach korekcji:
Na zbliżającym się SotM szykuje się duża dyskusja nad systemem tagowania (niestety nie będzie nagrywana):
https://2019.stateofthemap.org/sessions/PPTHFQ/
Różne głosy w tej sprawie:
https://blog.gravitystorm.co.uk/2019/10/17/smoother-api-upgrades-for-openstreetmap/
Post o pracach nad zmianami w API OSM. Z ciekawszych rzeczy:
- ustrukturyzowane komunikaty o błędach zamiast tekstowej odpowiedzi, tak aby edytory same mogły wyświetlić przetłumaczony komunikat błędu
- równoległe działanie kilku wersji API
- ochrona przed podwójnym wysłaniem edycji poprzez dołączanie przez klienta do wysyłanych danych unikatowego klucza - jeśli nastąpi drugi upload z tym kluczem, zostanie odrzucony.
- wysyłanie dużych changesetów jako proces wsadowy - klient od razu otrzymuje odpowiedź i adres pod którym może sprawdzić status. Przeznaczenie to niestabilne łącza, gdzie długie trzymanie otwartego połączenia HTTPS może się nie powieść.
Serwis TagHistory zaczął obsługiwać permanentne linki, na przykład taki:
https://taghistory.raifer.tech/#/amenity/bench&/natural/tree&node/building/
Niestety, nawigacja zakłada, że network=icn do czegoś zobowiązuje. Po ostatniej wycieczce rowerowej usunąłem z sieci szlak łącznikowy Greenway, bo de facto nie istnieje. Od lat nikt nim nie jeździ, nikt się nie zajmuje. To samo wypadałoby zrobić z resztą Greenway, szczególnie odcinkiem z Alwerni do Oświęcimia. Jazda nim przypomina scenę wspinaczki z Monty Pythona, bo równolegle biegnie asfaltowy i zadbany ciąg Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR).
Pojawiło się ogłoszenie, że State of the Map 2020 (SotM), które miało być w Cape Town, odbędzie się w tym samym czasie (4-5 lipca), ale online. Rozwija się też oprogramowanie do obsługi konferencji:
https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2020-March/084494.html
https://2020.stateofthemap.org
https://gitlab.com/billowconf/billowconf
GraphHopper Routing Engine 1.0:
A na stronie głównej OSM też będzie dostępna?
Szkoda, że w tej wersji nie poprawili starych bugów zgłaszanych dawno temu.
Zmieniona zawartość https://www.openstreetmap.org/copyright - od 1 lipca 2020 kafle stylu standardowego na osm.org nie są już CC BY-SA 2.0.
Na stronie głównej pojawiła się nowa, piąta warstwa mapy: ÖPNVKarte.
https://www.openstreetmap.org/#map=6/51.815/19.358&layers=O
Ktoś ma pomysł jak to oddać po polsku?
ÖPNV to skrótowiec od Öffentlicher Personennahverkehr, czyli transport publiczny.
To też mapa transportu publicznego, ale pokazuje dużo więcej: autobusy, tramwaje, postoje taksówek, wypożyczalnie rowerów, pociągi itd.
Za to ta poprzednia, pokazuje właściwie tylko trasy autobusów, przystanki, torowiska i nic więcej, pomija nawet tramwaje.
“Transport”? “Transport publiczny”? “Transport zorganizowany”? Nic z tego nie do końca pasuje…
Moim zdaniem nie należy jej tłumaczyć na siłę, bo to nazwa własna. Po angielsku nie została przetłumaczona.