Jeśli używasz iD (domyślny edytor online), to zaznacz węzeł gdzie chcesz rozdzielić drogę (ew. stwórz tam węzeł) i albo wciśnij X, albo prawy klawisz myszy na węźle i nożyczki.
W JOSM-ie klawisz P rozdziela linie w zaznaczonym węźle - JOSM pyta się któremu kawałkowi zostawić historię a który ma być nowy - to zazwyczaj nie ma znaczenia, chyba że jeden kawałek to mniej znaczący “ogryzek” - to wtedy raczej intuicja mówi, że ten ma być nowy.
mam pytanie wtym temacie - częsta sytuacja jak na obrazku, kiedy są różne ograniczenia na obszarze zabudowanym, jedne wynikają z tego, że obszar jest zabudowany a drugie wprost ze znaku, dodatkowo skrzyżowanie odwołuje ograniczenie:
Bez zaglądania w obrazek (chwilowo nie mogę na GDrive) - na każdym odcinku obowiązuje JEDNO ograniczenie prędkości, znak “przykrywa” ograniczenia ustawowe, więc na odcinkach ze znakiem dane o ograniczeniu ustawowym są zbędne, wyznaczy maxspeed=40 (i wywalić sorce:maxspeed dla odcinka).
Dziękuję, będzie zajęcie na wieczór
A tak przy okazji - rzadko mam okazję jeździć gdzieś dalej z nawigacją i dopiero kilka dni temu zauważyłem jak duże są luki w tagowaniu ograniczeń prędkości - np. na DK77 są całe odcinki między Sandomierzem a Stalową Wolą, dalej między Rudnikiem a Leżajskiem… Trochę to dziwne, bo wydawało mi się, że drogi krajowe są raczej “zadbane” - są uczęszczane i raczej starannie oznakowane.
Na powiatowych naniesienie ograniczeń ze znaków jest nieraz wyzwaniem a często niemożliwe - po prostu oznakowanie jest niekompletne lub zniszczone i nie wiadomo co autor miał na myśli…
Ano są, są - bieżący stan otagowania ograniczeń prędkości jest tutaj => http://osmapa.pl/w/maxspeed/
Jak widać jest jeszcze sporo roboty…
Uzupełnianie ograniczeń prędkości to raczej mozolna robota, nie każdemu się chce, bo to trzeba zebrać ślad gps z odcinka żeby dobrze zaznaczyć a jeszcze jak są ograniczenia tylko “jednokierunkowe” to już w ogóle jest zabawa z maxspeed:forward=* / maxspeed:backward=*
W podkarpackim całkiem dobrze może się sprawdzić zestaw kamerka samochodowa+ortofotomapa “Geoportalu” - od niedawna jest dostępny podkład z wiosny 2017 r, piksel 15 cm - jeśli coś nie zasłoni to po prostu widać cień znaku - i to b. wyraźnie więc łatwo “zgrać” obraz z lokalizacją - przynajmniej poza miastami.
Mam lukę w pamięci, ale z pewnością jest apka która robi fotki, wykrywa znaki, potem serwis je interpretuje i nanosi. Tyle że nie w Polsce, ktoś musi ją kauczyć rozpoznawania polskich znaków. Jak patrzyłem, to uczyli australiskich znaków. Być może jest to OpenStreetCam. Być może dlatego jakiś czas jeździłem z OpenStreetCam, żeby jakiś materiał był.
O, faktycznie. W takim razie są co najmniej dwie apki, albo dwa serwisy korzystające ze zdjęc Mapillary, bo widziałem zupełnie co innego, próbującego zatrudnić AI do rozpoznawnia znaków, a użytkownik przeglądał i zatwierdzał lub poprawiał.
czy strona http://osmapa.pl/w/maxspeed/ ma jakieś kłopoty? Ostatnia aktualizacja jest z 1 listopada, na górze ekranu komunikaty:
Warning: fopen(ipspkt.inc): failed to open stream: Read-only file system in /var/www/localhost/htdocs/w/maxspeed/index.php on line 35
Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/localhost/htdocs/w/maxspeed/index.php on line 36
Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/localhost/htdocs/w/maxspeed/index.php on line 37
A znacie jakieś inne miejsce, gdzie można znaleźć wizualizację ograniczeń prędkości? Osmapa nie działa, a dużo często jej używałem do sprawdzania danych.