Moi!
Onko kellään taitoja ja intoa tuoda korkeuskäyriä Maanmittauslaitoksen materiaaleista? Pinnanmuodot on toisi paljon lisää etenkin retkeilyyn.
Moi!
Onko kellään taitoja ja intoa tuoda korkeuskäyriä Maanmittauslaitoksen materiaaleista? Pinnanmuodot on toisi paljon lisää etenkin retkeilyyn.
Vanhemmat OSM-harrastajat voinevat vielä täydentää, mutta taitaapa olla niin ettei korkeuskäyrien tuontia OSM:iin suositella koska niiden kuvausohjeet puuttuvat kokonaan OSM-wikistä ja sieltä löytyy esim. tällainen sivusto… https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Contour_lines_from_other_Sources
Tässä muuten pari retkeilyyn ja pinnanmuotoihin liittyvää linkkiä, josta voi olla jotain iloa …
https://opentopomap.org/
https://hiking.waymarkedtrails.org/
Jatkanpa vielä hieman tuota kommenttiani. Jonkinlainen perusohjenuora OSM-kartoituksessa lienee myös “Map what’s on the ground” eli sellaista joka ei ole maastossa omin silmin havaittavissa ei pitäisi kartoittaa kuten esim. korkeuskäyrät, maanalaiset putket jne. Hallinnollisia aluejakojahan toki OSM:sta löytyy, joten ne ovat tuon periaatteen osalta “harmaata aluetta”, mutta nämä ovat kuitenkin yhteisön keskuudessa “yleisesti hyväksytty” kartoituskohde, koska ovat saanet omat wiki-sivutkin. Korkeuskäyrät sen sijaan eivät sitä ole.
No mutta totta vissiin korkeuden muutoksen/maaston muodot näkee, ja vieläpä paremmin ja pysyvämmin kuin vaikka kaupungin nimen.