Grupa OSM na Facebook

Dołączam w prawie całej rozciągłości, jeno forum może pozostać, szczególnie jeśli w końcu będą te obiecane subfora.

A portal OSM Polska najchętniej bym widział zintegrowany z OSMapą.

Każde rozwiązanie będzie miało swoje wady i zalety, swoich przeciwników i zwolenników :slight_smile: Jak pisałem “grupka” liczy 750 osób, nie jest zamknięta tylko otwarta i tak jak tutaj możecie czytać jej zawartość bez logowania się. Poza tym nikt Wam nie każe zakładać konta na FB i od razu dzielić się z nim całym prywatnym życiem… możecie wypełnić niezbędne minimum i uruchamiać go w sandboxie i mimo umów pozostaniecie anonimowi.
Co do IRC-a i grupy dyskusyjnej - to nie ja je zamknąłem w okresie świetności tylko same wymarły… Na grupę przychodzi może jeden mail na kilka miesięcy (pomijając automatyczne raporty), na IRC-u jest to samo… To społeczność wybrała co chce używać a czego nie chce (ewentualnie ze społeczności zniknęły osoby, które tego używały). Jak już ktoś tam trafi to może odnieść błędne wrażenie, że społeczności w Polsce nie ma, bo te kanały są prawie puste i trudno tam uzyskać jakąkolwiek odpowiedź… dlatego chcę je wygasić (nie zamknąć tylko usunąć wszystkie miejsca które do nich kierują jako do oficjalnych kanałów kontaktu ze społecznością)
Co do forum to jest cały czas aktywne (chociaż jest to tylko odsetek aktywności którą pamiętam sprzed kilku lat i moim zdaniem również powoli wymiera). Forum jest ‘od zawsze’ i ma dostępną pełną historię, więc jest skarbnicą wiedzy wszelakiej, ale ma też swoje wady. Główna z nich to to, że to nie nasze forum tylko OSMF, mamy tu tylko jeden folder który możemy moderować, nie możemy robić podfolderów (Rysiek o ‘obiecanych podfolderach’ słyszę już tak długo, jak długo jestem w projekcie, więc przestałem już w to wierzyć), więc nie ma opcji pogrupowania wątków, a opcje moderacji są ograniczone. Otwarcie własnego forum ‘od nowa’ to kwestia kilku godzin… serwer na to jest, ale nie ma to sensu bo tracimy to co w tym forum najcenniejsze czyli historię. Czy migracja wogóle jest możliwa to wątpię, bo raczej nie dostaniemy pełnej kopii tego forum, żeby je wyczyścić z nie naszych postów i użytkowników i opublikować… zwłaszcza w dobie RODO-psychozy. Nikt z OWG raczej dla nas tego nie zrobi, bo (moim zdaniem - nigdy tego nie robiłem) to dużo pracy, a oni też mają ograniczone zasoby. Poza tym i tak znajdzie się grupa która zostanie tutaj, więc poświęcimy dużo pracy, a obawiam się, że sytuacja tylko się pogorszy, bo wprowadzimy kolejny podział.
Z resztą popatrzcie na to inaczej - jakiś czas temu wymyśliłem żeby zrobić style do QGIS i danych OSM. Wstawiłem ogłoszenie na FB i w 24h dotarło do ponad 1000 osób i zgłosiło się kilku chętnych (w kilka dni dotarło do 1500 osób i znalazło się 10 osób chętnych do pomocy). Wczoraj wstawiłem również identycznego posta tutaj - w te same 24h ma ledwo 60 otwarć i chętnych nie widać. Wcześniej organizowałem spotkanie w Lublinie - na FB odezwało się 10 osób, na forum tylko jedna. Nasza strona ma jeszcze niższe konwersje (jeszcze mniej osób ją odwiedza) więc efekt byłby jeszcze gorszy. Istotą ogłoszenia czy postu jest to, żeby dotarło do jak największej ilości osób i żeby uzyskać na nie odpowiedź… więc niezależnie jak bardzo ideologicznie będziecie przeciw to trzeba pisać tam, gdzie przynosi to efekty…

Jak bardzo byśmy nie byli przeciw jednemu czy drugiemu rozwiązaniu to nie mamy na to wpływu… (nie mówię o drastycznych krokach) i moim zdaniem prędzej czy później to co wieszczysz w końcu nadejdzie… nawet mimo naszych starań.

Na koniec - co do portalu - nie do końca jest martwy, ale jeśli nawet, to nie dlatego że ktoś go postanowił ubić… po prostu pisanie na nim przestało przynosić jakiekolwiek efekty. Stronę uzupełniamy, staramy się na niej publikować informację, choćby po to żeby nie sprawiała wrażenia że w społeczności nic się nie dzieje, ale na dzień dzisiejszy konwersji nie ma praktycznie żadnej - nikt nie odpowiada i nie reaguje na umieszczone tam ogłoszenia… a że mamy bardzo ograniczony czas wyższy priorytet mają miejsca gdzie efekt będzie lepszy - taka prawda. Jeśli uważacie, że strona powinna być bardziej żywa, wyglądać inaczej, być zintegrowana z mapą, mieć jakieś dodatkowe funkcje, to śmiało - udzielę wszystkich potrzebnych dostępów i działajcie. Jeśli się na tym nie znacie to podejmijcie się koordynacji - znajdźcie kogoś kto się zna i namówcie żeby to zrobił ‘pro publico bono’ - rękami i nogami poprę taką inicjatywę… Tymczasem w zarządzie mamy 4 osoby, z czego zaledwie dwie techniczne i mimo naszych próśb praktycznie nikt nie garnie się do pomocy… ja już swój wolny czas wykorzystałem w 150%, więcej z siebie nie wycisnę.

Czyli należy podjąć męską decyzję.
Zainstalować na serwerze Openstreetmap Polska nowe forum z linkiem do starego, z adnotacja “Dane archiwalne”.
Konstrukcję nowego forum poddać pod dyskusję pod nowym wątkiem na obecnym forum.
Po zakończeniu, dodać na starym forum informację, że to forum jest archiwalne, z prośbą o wpisy na nowym.

PS. Jeśli chodzi o QGIS, to nie ma chętnych do działania, po prostu dlatego, że wymaga to fachowej wiedzy, sensu w pracę nieodpłatną dla OSM i czasu na zaangażowanie się. Przypuszczalnie, jeśli znajdzie się do 5 osób to byłby sukces.

Szczerze mówiąc to ten pomysł średnio mi się podoba - będziemy mieli dwa fora. Nie zapobiegniesz temu żeby ludzie nie pisali tutaj… raczej nie zablokujesz całego folderu… poza tym to głównie chodziło o to, żeby usystematyzować istniejącą wiedzę (wątki) a nie pisać od nowa w nowym miejscu. Mamy tutaj wiele wątków które będą kontynuowane… oczywiście można założyć bliźniacze i odsyłać po historię do poprzedniego wątku na poprzednim forum, ale to wprowadzi jeszcze większy problem niż teraz i spowoduje że będzie jeszcze trudniej używać forum. Śmierdzi mi to wylaniem dziecka z kąpielą - przy próbie ratowania forum jeszcze go dobijemy…

Ale to moje zdanie… podporządkuję się woli większości.

Mogę prosić moderatora o utworzenie ankiety na ten temat (… i znów wyższość - na FB miałbym ankietę po 3 klikach…)

Po pierwsze jeżeli chcąc zachować rzeczywistą, a nie iluzoryczną anonimowość miałbym Facebook jakoś sandboxować, łączyć się po VPN i ogólnie zachowywać się jak przedstawiciel “hakerstwa” z kiczowatego filmu akcji, to jakoś nie przemawia do mnie argument o zwiększonej wygodzie. Proszę dłużej poprzeglądać Facebook bez logowania i pooglądać wyskakujące okna nagabujące do logowania, niedziałające filmy na telefonach itp. Abstrahuję od tego, że właśnie konformistyczna postawa względem tego serwisu doprowadza właśnie do tej sytuacji; każdy ma tam konto “tylko po coś” i efekt jest taki, że skoro każdy już tam jest, to inne kanały komunikacji przestają być potrzebne. Nie wiem jak miałbym się przeciwko temu bronić i jednocześnie aktywnie wspierać ten proces “zjadania” Internetu.

Po drugie nadal nie rozumiem dlaczego do dania pierwszeństwa Facebookowi dla początkujących użytkowników wymagane jest wygaszenie IRC i listy mailingowej. Jeżeli ktoś wejdzie na stronę Stowarzyszenia gdzie Facebook będzie pierwszą wymienioną formą kontaktu i/lub IRC wraz z listą mailingową będą oznaczone jako mniej popularne, na co decydują się niektóre projekty zamiast je całkowicie usuwać, to chyba musiałby być niespełna rozumu by najpierw się tam odezwać, a potem uznać OSM w Polsce za martwe. Wobec tego ten argument uważam w świetle zaproponowanych przeze mnie zmian za nieprawidłowy.

Gwoli wyjaśnienia: ja nie mam jakichś ideologicznych oporów wobec FB i uważam, że powinniśmy tam być, bo tam ludzie szukają i pytają.

Warto jednak mieć w pamięci, że na FB trudno odgrzebać, co było pisane na interesujący nas temat choćby przedwczoraj, o bardziej pradawnych czasach nie wspominając. Dlatego to może być miejsce pierwszego kontaktu, można tam bezpośrednio udzielać odpowiedzi na proste pytania, ale każdego choć trochę bardziej zaangażowanego w OSM lepiej sciągać tutaj.

Może doprecyzuję, że też nie mam nic przeciwko obecności społeczności OSM na Facebooku, natomiast sprzeciwiam się propozycji zastępowania istniejących kanałów komunikacji.

Rysiek - dokładnie tak

…a troszkę tak wyglądało :slight_smile:

Czasami dobrze nie pisać ciągiem tylko dać tematowy wybrzmieć żeby każdy miał możliwość popatrzenia na niego z dystansu.
Nie wiem na jakiej podstawie wnieśliście że chcę ‘wyłączyć forum’ - nie chcę, nawet jakbym chciał to nie mogę technicznie, poza tym to forum społeczności a nie moje czy stowarzyszenia.
Tak samo @Mapminik wydedukowałeś nieistniejące powiązanie między FB a IRC i grupą dyskusyjną…
Na FB i tak jesteśmy od dawna, ja tylko o tym przpomniałem i dałem opcję żeby się tam zapisać jak ktoś ma ochotę - nikogo nie zmuszam (bo niby na jakiej podstawie?) Co do zabezpieczeń to jak ktoś ma fioła (non ad-personam) na punkcie anonimowości w sieci to i tak te metody stosuje, a sandbox to nic więcej jak doinstalowanie rozszerzenia do przeglądarki (w firefoxie to oficjalne rozszerzenie firmowane przez mozille), więc 3x dalej i z głowy.
Do IRC i grupy dyskusyjnej - chcę przestać linkować bo tam już nikogo nie ma… IRC miałem podłączone i stale włączone przez dobrych kilka lat, ale to była zakładka w thunderbirdzie - puki ktoś nie pisał wprost do mnie to nie widziałem co się tam dzieje. Kiedyś się tam dużo rozmawiało, ale przynajmniej od ponad roku kanał zupełnie wymarł. Niby są zalogowane jakieś 3 osoby i bot, ale bot zdechł już dawno a te trzy osoby to raczej na takiej samej zasadzie jak ja - przez zasiedzenie bo się im uruchamia IRC automatycznie. Kilka razy ktoś tam o coś pytał i został bez odpowiedzi, bo zauważyłem pytanie jak pytającego już dawno nie było… Nie chcę tam linkować bo trudno nazwać oficjalnym kanałem kontaktu ze społecznością miejsca w którym społeczności już dawno nie ma :slight_smile: I to nie jest kwestia zastąpienia tych kanałów - to kwestia odlinkowania ich bo wymarły i robią złe wrażenie.

Czy są jakieś przeciwwskazania przed zainstalowaniem na serwerze Openstreetmap Polska nowego forum?

Moje obawy opisałem powyżej, ale napisałem też że podporządkuję się woli większości i proszę moderatora o ankietę w tej sprawie.

To ja jestem za pozostawieniem forum w dotychczasowym miejscu i formie.
FB traktowałbym jako uzupełniający kanał kontaktu (w ogłoszeniach jest już z resztą info o linkach do oficjalnego forum i wiki, więc jak dla mnie jest OK).

Żeby była jasność - choć napisałem o już wyżej - jeśli nie możemy się migrować z naszą częścią forum, tak, żeby wszystko było w jednym miejscu, to ja również jestem za tym, żeby zostało jak jest

Będąc młodym moderatorem nie widzę żadnych opcji do zrobienia ankiety, może kocio widzi coś więcej.

Osobiście uważam, że niedogodności obecnego forum (brak subforów) nie uzasadniają ucieczki i kombinowania z własnym serwerem. Jest chałowo, ale stabilnie, mogłoby być fajniej, ale czy mamy zasoby i chęci, żeby akurat to zmieniać?

Jako zgrzybiały admin też nic nie wiem o ankietach… :roll_eyes:

Sub-fora jak najbardziej są na tym forum, tylko są wykorzystane do podziału na kraje. Nie słyszałem dotąd nic o sub-sub-forach. Czy to był jakiś bardziej konkretny pomysł, wie ktoś może?

Jeszcze chwilę temu byłem głęboko przekonany, że to Ty pisałeś, że wreszcie mają jednak być…

Może ktoś proponował, a ja powtórzyłem, ale nic mi się nie osadziło. Tak czy siak jeśli ktoś chciałby się tym zająć, to chętnie to wesprę przy wdrożeniu.

Bardzo dobry pomysł.

Czyli najprościej użyć dowolnego mechanizmu zewnętrznego i wkleić tu link. Jest tych mechanizmów na pęczki.

Osoby zajmujące się tym forum obiecywali, kilka lat temu, że przy zmianie na nową wersję forum, będzie możliwość tworzenia subfor w dowolny sposób.
Jak widać nic z tego nie wyszło. Dalsze czekanie mija się z celem.
Dlatego proponuję zainstalowanie własnego forum. Mogę pomóc przy tworzeniu go na początku.
Nie mam jednak pojęcia jakie oprogramowanie byłoby najlepsze dla nas.
Przyszłość okaże jak wyjdzie transformacja, oraz relację miedzy obecnym a nowym.
Jeśli własne forum okaże się fiaskiem, zawsze można go archiwizować.

Stworzyć nowy wątek z opisem o co chodzi (przenieść tam niektóre wpisy z tego wątku) i linkiem do ankiety.