Mam dwa niezwiązane pytania po ostatnim posiedzeniu nad OSM:
Czy jest jakieś uzasadnienie dla tagowania dróg wewnętrznych i stref ruchu (czyli też wewnętrznych) jako highway=living_street?
Czy jest zasadne tak jak tutaj wpisywane w Polsce nazwy własnej budynku w addr:housename, kiedy, jak to zwykle w Polsce bywa, nazwa ta nie pełni żadnej funkcji adresowej? Chyba jednak właściwsze byłoby *name=? Co prawda wtedy może nastąpić konflikt z nazwą instytucji, która jeśli zajmuje cały budynek, może być również opisana na jego obrysie, ale akurat w przytoczonym przypadku sytuacja taka nie zachodzi (zachodzi natomiast tu i jest rozwiązana przez mało używany i nieudokumentowany tag *building:name=).
Nie. Nazwa budynku powinna być w “name=”. “addr:housename” to nie to samo - jest to nazwa domu używana zamiast numeru adresowego (czasem z nim). I z tego co wiem jest tak w Anglii, nie wiem gdzie jeszcze. W Polsce się nie spotkałem.
Tak to wygląda w UK: https://www.yoursigns.com/housenames-rules
Czy niestrzeżone przejście przez tory ze “slalomem” można oznaczyć zygzakowatym chodnikiem + barrier=cycle_barrier? Zastosowałem i jedno i drugie, nie wiem czy tak można czy może lepiej wyprostować ten chodnik?
Screen z JOSMa:
To mi wygląda na problem dotyczący programu. Tutaj zajmujemy się tworzeniem map i nie mamy dokładnej wiedzy na temat każdego programu wykorzystującego OSM.
Możesz jeszcze spróbować wejść w ustawienia i tam masz “Dane komórkowe” - jak w to wejdziesz to wyłącz “Użyj mobilnego dostępu do internetu”.
Poza tym zalecam bardzo ściągnięcie map offline określonego obszaru - bo jak nie masz neta i tych map to niestety program Ci ich nie wyczaruje.
No to wtedy też foot=yes i w sumie można by niemal dać po prostu highway=pedestrian. Zresztą popatrzyłem na drogi, które niewątpliwie kwalifikują się pod ten ostatni tag jak Chmielna czy Mostowa w Warszawie, i są one właśnie oznaczone zakazem ruchu z tabliczką, na której jest lista wyjątków zaczynająca się od służb miejskich. Mostowa, jak i niektóre inne ulice na Starym i Nowym Mieście, ma ciekawe access=designated, co nawet łatwo zrozumieć zgodnie z intencjami autora, ale chyba nie jest zgodne z udokumentowanym znaczeniem tej wartości tagu. W zasadzie zgadzam się jednak z autorem, że “access=no [czy też private - przyp. R] jest zbyt restrykcyjne i nadaje się np. do oznaczania dróg na poligonie, a nie do ulic w mieście” i dlatego szukam, jak tego rozwiązania uniknąć.
Ja się staram dawać pedestrian tylko tam, gdzie albo samochody fizycznie wjechać nie mogą albo gdzie jest widoczne zezwolenie dla pieszych do poruszania się po jezdni, czyli znak strefy zamieszkania (edit: przy obecnym znaku B-1 - zakaz ruchu)