Tematy ogólne

Pełna zgoda. Dla purystów językowych niech będzie: “tworzący/-a mapy”.
“Kartujący” to chyba karciarz (“działający” kartami), albo maper z rosyjska (karta = mapa).

Purystom wystarczy “mapujący”. Po co tworzyć nowe słowa, gdy istnieją już polskie odpowiedniki.
“Kartujący” to synonim “mapującego”, również dawniej ktoś tasujący karty, a karciarz to nałogowy gracz w karty.

Jak tworzymy WMS:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service#GetMap

Jest propozycja stworzenia serii favikonek do różnych serwisów OSM, żeby już na pierwszy rzut oka się od siebie różniły w zakładkach przeglądarki:

https://github.com/openstreetmap/operations/issues/248#issuecomment-515436438

Myślę, że w ekosystemie kluczowych aplikacji OSM jest dużo rzeczy, których poprawa polepszyłaby UX, takie “low hanging fruit”. Te favikonki to może być krok w dobrą stronę - proste, a jak pomocne :slight_smile:
Na górze mojej listy byłyby:

  • Różne poprawki działania osm.org: lepsza widoczność które warstwy możemy wybrać, poprawa mobilnego interfejsu (jest tragiczny!), podlinkowanie w różnych miejscach do Wiki OSM z pomocą (np. przy dodawaniu uwagi).
  • Poprawy działania forum: responsywny styl (to już się dzieje ! :slight_smile: ), linki z pomocą na Wiki na ekranie logowania (bo jednak są pewne problemy z tym) oraz ekranie dodawania posta (np. jak wstawiać obrazki, jak poprawnie dodawać linki)
  • JOSM: wersja portable z dołączonym runtime Javy tak jak to robi środowisko Arduino - nie wymaga admina, ułatwienie użytkownikowi pierwszych 10 min tak żeby proste rzeczy jak podkład i ściąganie mapy były oczywiste.

hej koledzy, mam taka sprawę, co mnie baaardzo drażni , dlaczego rozwiniete kraje jak japonia, usa, kanda, uk, australia itd , maja granice wojewodztw przynajmniej mile morską od brzegu a nie rzadko dopiero u konca wod terytorialnych, a jak zawsze Polska ma jak niemcy czyli jak sie konczy plaza ? o.OO :o:o

Obstawiałbym że jest tak zmapowane dlatego bo w Polsce województwo nie rozciąga się na wody terytorialne,

Kwestia umowna gdzie dany kraj definiuje sobie granice administracyjne. Akurat w przypadku Niemiec jest dokładnie odwrotnie jak piszesz - granice landów obejmują również obszary morskie do granicy kraju. My akurat mamy tak jak np. Dania, Francja lub Belgia, czyli po plaży, choć jeśli dobrze się przyjrzeć granicom według Państwowego Rejestru Granic (warstwa w Geoportalu) to akurat w przypadku województwa pomorskiego granica potrafi „odejść” od plaży na jakieś 200-300 metrów. Na pewno jednak nie biegnie „na ukos” od Helu do Krynicy Morskiej tak jak to jest teraz zmapowane.

Zawsze można dodać linię “boundary” (Granica morska Polski) przedstawiająca aktualną granicę morską Polski.

Aktualna granica morska jest w danych osm: https://www.openstreetmap.org/#map=8/54.270/16.364

@jendrusk: Właśnie usunąłem twoje ogłoszenie o pracę, rzeczywiście uważam, że to nie jest miejsce na to.

@kocio - U R The Boss :slight_smile:

Czy jest jakaś możliwość wyciągnięcia sklepów na niedużym obszarze, dla których ostatnia zmiana była dawniej niż np. rok?

Overpass z tego co wiem nie ma operatora older (analogicznie do newer), ale możesz odejmować zbiory i tak z newer zrobić older. :slight_smile:

O, nawet znalazłem lepszy sposób: ewaluatory. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Overpass_API/Overpass_QL#Evaluators
Porównać timestamp do jakiejś wartości.

Ale osobny temat pewnie byłby OK jeśli to oferta związana ściśle z OSM.

Bronowice to tu są źle oznaczone, czy napis sie źle wyświetla?

Krakowskie nazwy dzielnic są o tyle “dziwne”, że niekoniecznie zgadzają się z tradycyjnym postrzeganiem części Krakowa. Stąd też część Bronowic nie znalazła się w dzielnicy “Bronowice”. Podobna sytuacja jest z Krowodrzą. Aczkolwiek zmieniając ten punkt na “suburb” zupełnie zapomniałem przenieść punkt w granice dzielnicy, jak to zrobiłem z Krowodrzą… Poprawię to.

@Yanosik
Czy Wasza aplikacja wyłapuje drogi na których zmieniono kierunek ruchu, okresowo?
Znalazłem drogę która w okresie Wszystkich Świętych ma zmieniony kierunek ruchu z obustronnego na jednostronny.

Jeżeli zmiana jest już wprowadzona na mapie OSM to aplikacja ją uwzględni. Ludzie z działu mapowego Yanosika nanoszą też zmiany w organizacji ruchu bezpośrednio we własnej bazie, bo są to zmiany tak krótkie, że gdyby dodać je na mapie, to nie zdążyliby tych danych pobrać.

@Władysław Komorek
Do edycji krótkoterminowych zmian organizacji ruchu wykorzystujemy wewnętrzne narzędzie.