Narzędzie do wykrywania niespójnych nazw ulic

No choćby dodajac link, otwierający właściwe miejsce w OSM, zawsze można oddalić i zobaczyć, gdzie to.
Może nie jest to tak wygodne, jak podanie pełnej ścieżki województwo-powiat-gmina-miejscowość, ale zawsze to lepiej, niż zostać z czerwoną kreską.

Dorzucę swój pomysł to tego świetnego narzędzia :slight_smile: Może w łatwy sposób nad listą mogłaby być generowana data i godzina ostatniej aktualizacji? Czasami taka informacja mogłaby dać rozeznanie, czy to nowa czy może stara lista? :slight_smile: Dzięki.

Dziękuję tajemniczemu naprawiaczowi za zjechanie z listą do tylu pozycji, że mieści się na jednym ekranie :slight_smile:

Godzina jest już dodana, co prawda w GMT (zgodnie z literką Z widniejącą na końcu).

You’re welcome :smiley:

P.S.
Przezacne narzędzie :slight_smile:

P.S.2
Opracowując listę jak bumerang powracała do mnie myśl - czy aby na pewno potrzebujemy w name a co za tym idzie również w addr:street tych wszystkich Generałów, Majorów, Księży, Błogosławionych itd. ? Czy raczej nie jest na to miejsce w official_name ?
Swego czasu padła propozycja by całkowicie zrezygnować z tytułowania patronów i muszę przyznać, że im więcej czasu spędzam nad listą niespójnych nazw tym bardziej mnie ona przekonuje…

Ja od dawna jestem przekonany do takiego rozwiązania. Nawet więcej - jestem za niedodawaniem imienia jeśli nie występuje ono ani oficjalnie ani w terenie.

Też jestem za, krótsze nazwy są zdecydowanie łatwiejsze w używaniu i bliższe polskim realiom (mało kto używa na co dzień pełnych nazw ulic). Tylko co musiałoby się stać, żeby ta propozycja weszła w życie? Bo czasem mam wrażenie, że na OSM trzymamy się “starych” zasad, nie z przekonania, że są dobre, tylko dlatego, że nie ma komu zdecydować o zmianie…

A nie powinniśmy mieć tego, co na tabliczkach w terenie? I jak tam są te błogosławione generały, to dawać, ważne żeby wyszukiwarki łapały po samym nazwisku…

Ale jak to zrobić, skoro na tabliczkach najczęściej są skróty, a my skróty rozwijamy?
No i są jeszcze błędy, jak pisowania “3-go Maja” zamiast “3 Maja”. Mamy rozpowszechniać błędy?
Mam u siebie ulicę, gdzie tablice (nowe) miejskie mają “Haukego-Bosaka” a na budynkach z numerami domów ich zarządcy wciąż urzymują starą pisownię “Hauke-Bosaka”. Którą wersję wybrać?

A co wtedy w przypadkach, gdy rozwinięta nazwa “w stylu OSM” nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości? Na przykład w Skawinie jest ulica, która w teryt, gisonie i na tabliczkach nazywa się “Żwirki i Wigury” w OSM natomiast jest to “Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury”. Według tej zasady powinniśmy skrócić tego potworka? Podobna sytuacja jest w Krakowie, na tabliczkach “Stefana Grota - Roweckiego” (tak, z błędnymi spacjami wokół dywizu), w OSM “Generała Stefana Grota-Roweckiego”. Niestety zarządcy rzadko zwracają uwagę na poprawność tabliczek, czy nawet na ich konsekwentne używanie.

Zwiększyłem nieco promień do jakichś 200 metrów. Trochę więcej ulic wpadło.

Moim zdaniem: optymalnie jest mieć albo jeden, albo drugi standard. Wszystko pomiędzy to bajzel. Ten który jest, uzgodniliśmy dawno temu i konsumenci mapy chyba się do niego przyzwyczaili - sprzeciw widzę bardziej ze strony mapowiczów.

Owszem, można taką zamianę zrobić z automatu, pytanie tylko po co?

Na pewno niechcący dodaną wartością jest łatwiejsze śledzenie gdzie nasza mapa wędruje :wink:

W skali pomysłów na nazewnictwo nasza konwencja nie jest tak głupia. HERE na przykład dodaje wszędzie “ulica”, gdzie żadna inna mapa tego nie robi.

Jeśli ktoś by się zastanawiał dlaczego narzędzie nie aktualizuje bazy, to śpieszę z odpowiedzią. Serwer z diffami którego używam (ponieważ oferuje wycięte do obszaru Polski diffy częstsze niż dzienne) nie działa poprawnie.
https://github.com/osm-fr/infrastructure/issues/124
W przypadku gdy nie naprawią problemu w ciągu tygodnia, to postaram się przełączyć na download.geofabrik.de (dla spójności zrobię ponowny import bazy), który ma diffy dzienne, ale zakładam że działa bez problemu.
Jeśli znacie inne serwisy w stylu download.openstreetmap.fr, które oferują diffy nie globalne, a przycięte do rejonu Polski, to dajcie znać. Znacznie ułatwia to prowadzenie bazy, bo jeśli chciałbym utrzymywać bazę dla prostokątnego obszaru, to rozmiar danych znacząco by się zwiększył (choćby połowa Czech).
Dzięki dla maraf24 za znalezienie usterki.

Wygląda na to, że problem z diffami został rozwiązany. :slight_smile:

Zauważyłem, że Osmose ma walidator, który znajduje podobne nazwy ulic (i chyba innych obiektów). Uwzględnia literówki w przecwieństwie do mojego narzędzia.

http://osmose.openstreetmap.fr/pl/map/#zoom=9&lat=53.187&lon=19.195&item=5080&level=1&tags=&fixable= (Tagi name > podobna nazwa).
Jest trochę fałszywych alarmów (np. Polna/Dolna), niemniej warto posprawdzać swoją okolicę.

Hej. Od jakiegoś czasu serwer ma nowy adres:

http://81.190.82.62:31337/QA_map/mismatched_street_names.html

Trochę się nazbierało ulic do poprawy :wink:

Znowu przybyło ulic w raporcie, są chętni do sprzątania? :slight_smile:

Korzystam intensywnie z Osmose od tygodnia, poprawiam niespójności w nazwach ulic i adresach po dokonywanych przez siebie importach z GUGiKu, więc pomału będą znikać.
Ogólnie zachęcam wszystkich do poprawiania po sobie byków - często banalnych - Osmose jest super do tego narzędziem! :slight_smile:

Aczkolwiek warto wyłączyć najmniej istotne zgłoszenia - czasem pojawiają się dość zbędne propozycje na które nie ma sensu poświęcać energii.

Czy przycisk “Edytuj” powinien coś robić? Czy nie działa i należy wytropić lokalizację ulicy w inny sposób?

Powinien otworzyć JOSM-a. Patrz źródło, skrypt jest banalnie prosty.

Potwierdzam - mi się w JOSM-ie otwiera :slight_smile:

Przy okazji - czy da rady „wykluczyć” jakąś ulicę z listy?
Chodzi mi konkretnie o ostatnią pozycję na liście, gdzie mechanizm „złapał” jedno miejsce w Obwodzie Kaliningradzkim (молодежнаяулица).
Napisałem nawet w tym temacie na rosyjskim forum żeby spojrzeli w to miejsce, ale dostałem odpowiedź że tak to już jest w jęz. rosyjskim, że literki mogą występować zamiennie i nic z tym nie zrobili.
Będzie tak wisieć niepotrzebnie…