OpenStreetMap Forum

The Free Wiki World Map

You are not logged in.

#301 2019-04-26 22:39:40

jendrusk
Member
From: Bialsko-Biała
Registered: 2012-08-07
Posts: 224

Re: Stowarzyszenie OSM Polska

Przepraszam, że tak późno ale jakoś się ostatnio namnożyło tematów i nie mogę się odkopać...
Pewnie część z Was czeka na relację ze spotkania z Głównym Geodetą Kraju, więc postaram się kilka słów napisać mimo późnej pory...
Spotkanie trwało dłużej niż zakładaliśmy, bo prawie 2h... żeby nie to, że GGK był umówiony na kolejne to pewnie siedzielibyśmy jeszcze dłużej. Atmosfera była bardzo przyjacielska a sam Pan Minister był dla nas bardzo przychylny - słowem - mimo zmiany stanowiska nasze relacje jak przypuszczałem nie zmieniły się i nadal są bardzo dobre.
1. Zaczęliśmy od wzmianki o nowej ustawie, która będzie głosowana do kilku miesięcy i zakłada uwolnienie (nie pobieranie opłat) za kolejne zasoby czyli BDOT, Ortofotomapy oraz NMT - zarówno my jak i Pan Minister jesteśmy pewni że to krok w dobrym kierunku
2. Tymczasem (puki dane nie są jeszcze uwolnione od opłat) uzyskaliśmy jasną informację, że potrzebne nam zasoby z Geoportalu, takie jak orto czy bdot możemy swobodnie używać do naszych zastosowań w tym również jako podkład do wektoryzowania danych w OSM
3. Na potwierdzenie tego we wszystkich potrzebnych serwisach WMS w dokumentach Capabilities zostanie umieszczona informacja jasno potwierdzająca to, co napisałem powyżej
4. Dodatkowo, jako że BDOT na Geoportalu pochodzi z zewnętrznych serwerów i jest przeznaczony do likwidacji dostaniemy nowy adres usługi WMTS, która działa bardzo wydajnie i stabilnie (i ma bardziej przyjazne stylowanie)
5. Jak pewnie zauważyliście z Geoportalu znikło również okienko, które informowało że wszelkie zasoby można jedynie oglądać i tylko na stronie Geoportalu i nic więcej
6. GGK zaproponował żebyśmy na naszej stronie (osmapa.pl) również podłączyli sobie tego BDOT-a oraz orto, do tego stwierdził że nie może obiecać ale być może uda mu się doprowadzić do wyświetlenia OSM w Geoportalu.
7. Przy tej okazji poruszyłem również temat licencji – bo jak wiadomo jest zasadnicza różnica między zasadami udostępniania danych a odpłatnością za nie… Pan Minister stwierdził, że licencje w naszym rozumieniu, takie jak Creative Commons czy OdbL odnoszą się do utworów, a Państwowe Zasoby Geodezyjne to dokumenty urzędowe (!!!) i dlatego nie można ich objąć tego typu licencją… ale jeśli już jakaś musiałaby byś zastosowana, to byłoby to CC0 czyli Domena Publiczna.   
8. W temacie "jak możemy pomóc" również jest diametralna zmiana - wszelkie nasze uwagi i błędy znalezione w zasobach są mile widziane - ustaliliśmy, że GUGiK postara się wykroić dla nas kawałek serwera na którym postawimy OSM Bugs albo OSM Notes i tam będziemy mogli oznaczać wszystkie odnalezione błędy. Od razu zaznaczam - to nie jest tak, że one od razu zostaną poprawione, bo nawet prawnie jest to aktualnie niemożliwe - ale po wprowadzeniu noweli część będzie można poprawić od ręki a reszta posłuży do wyłaniania fragmentów które będą objęte aktualizacjami w drodze prac geodezyjnych.
9. Kolejnym tematem w którym możemy pomóc jest routing - na stronie Geoportalu nie ma żadnej usługi routingu, a GUGiK nie dysponuje żadnym zasobem na którym można by go policzyć dlatego w ramach wspomnianego wcześniej serwera wystawimy również jakąś usługę routingu, która zostanie podłączona w Geoportalu.

Jak tylko aktualny zarząd uzyska osobowość prawną (wpis do KRS, który wyjątkowo się wlecze) pomyślimy coś o sformalizowaniu naszej współpracy - odpowiednie deklaracje już padły z obu stron, niestety technicznie nie dało się ich zrealizować w ramach tego spotkania.

Ja osobiście wyszedłem ze spotkania bardzo podbudowany - chyba pierwszy raz w naszej historii możemy śmiało powiedzieć że Główny Geodeta Kraju jest naszym przyjacielem i że mamy wspólne cele, które będziemy starali się razem realizować.

Offline

#302 2019-04-27 15:49:31

Cristoffs
Member
From: Łódź
Registered: 2018-11-27
Posts: 33

Re: Stowarzyszenie OSM Polska

Kolejna dobra informacja.

Jak już przeczytaliście info z posta powyżej to mam kolejnego newsa. Stowarzyszenie nawiązało kontakt z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w celu integracji danych CRFOP (Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody) Oczywiście wiele danych z tego rejestru jest już obecne w OSM , np Parki Narodowe i Parki Krajobrazowe, ale będziemy mieli możliwość zintegrowania wszytkich danych dostępnych w CRFOP.

Informacje o postępie prac będą publikowane na bierząco. Jeśli chcecie brać udziała w pracach zapraszam do kontaku.

Offline

#303 2019-05-09 17:56:55

Olga | Yanosik
Member
From: Poznań
Registered: 2015-04-23
Posts: 218

Re: Stowarzyszenie OSM Polska

Olga | Yanosik wrote:

Mamy też możliwość zorganizowania warsztatów - jest sala dla 20 osób i tu już nie musimy trzymać się ściśle tematyki qgisowej, może to być szkolenie z edycji mapy. Dajcie znać kto chętny.

Czy ktoś się wybiera do Poznania na konferencję Qgis? 25-26 czerwca 2019.
Jutro, najpóźniej w poniedziałek (13.05) ruszy rejestracja słuchaczy więc pilnujcie tematu http://www.qgis.pl/spotkania/2019/

Offline

#304 2019-05-26 10:32:30

fuzifuzi
Member
Registered: 2019-05-26
Posts: 1
Website

Re: Stowarzyszenie OSM Polska

Był ktoś?

Offline

#305 2019-05-27 23:00:15

Krystek
Member
From: Białystok
Registered: 2012-03-20
Posts: 141
Website

Re: Stowarzyszenie OSM Polska

To będzie w czerwcu.

Offline

#306 2019-07-19 13:13:40

Piotr Strębski
Member
From: Warszawa
Registered: 2018-01-17
Posts: 50
Website

Re: Stowarzyszenie OSM Polska

Pytanie do Zarządu OSM Polska: czy udało się już wyklarować sprawy formalno-prawne i czy można już bezpiecznie przelać na konto Stowarzyszenia (do którego Zarząd ma już pełny dostęp) składki członkowskie? Z góry dziękuję :-)

Offline

#307 2019-07-19 22:06:03

RicoElectrico
Member
From: Trójmiasto
Registered: 2012-07-01
Posts: 1,197

Re: Stowarzyszenie OSM Polska

Odpowiem jako skarbnik:
Wpis do KRS został uzyskany około miesiąc temu. Można go sprawdzić na oficjalnej stronie MS (nie krs-online, bo ma nieaktualne dane). Formalności z bankiem* są obecnie w toku, zainicjowane przez Włodka.
Włodek podpisał dokumenty i potem ma podpisać je Andrzej w oddziale w Bielsku-Białej. Dalej zrobią skręt na północ gdzieś w Trójmieście, gdzie ja je podpiszę.

* Bank to ten sam co wcześniej, BGŻ BNP Paribas, z powodu darmowego konta. Dokumenty muszą być podpisane w obecności pracownika banku, który ma pewne uprawnienia. Pani obsługująca Włodka w Łodzi umawia to z oddziałem w Bielsku-Białej (itd.). Wyboru gdzie konkretnie w danym mieście oraz kiedy, z tego co zrozumiałem, nie mamy.
Obecnie ktoś w łańcuchu pracowników banku potrzebnych do obsłużenia nas ma urlop. Gdy wróci, pojedziemy oczywiście dalej z tematem. Póki co jestem w kolejce do podpisania i śledzę sprawę, lecz to Włodek będzie miał aktualniejsze informacje na temat ew. rozwoju sprawy.
Technicznie można by teraz przelewać pieniądze na nasze konto (stary numer przepada), ale nikt nie ma do niego dostępu, żeby potwierdzić wpłatę. Jak widać, póki co jesteśmy zdani na bankowe bizancjum, ale jestem dobrej myśli. smile

***

Głównym wnioskiem płynącym z perypetii obecnego i poprzedniego zarządu jest konieczność dostosowania statutu do realiów rozproszenia władz po całej Polsce. Na przykład obowiązek reprezentacji przez dwóch członków zarządu to duża przeszkoda w sprawnym działaniu. Można też przyjrzeć się różnym innym niepotrzebnym założeniom statutu (mówiąc programistycznie, "hardkodowaniu" pewnych szczegółów), aby uodpornić stowarzyszenie na różne ewentualności i przypadki brzegowe.
W gronie zarządu padały też propozycje przedłużenia w nowym statucie kadencji do 2 lat z racji opóźnienia jakie wprowadza KRS (Choć podobno ma być lepiej  od 2020, gdy o wszystkie wpisy trzeba wnioskować elektronicznie).

Last edited by RicoElectrico (2019-07-25 22:18:49)

Offline

#308 2019-07-25 20:36:15

Piotr Strębski
Member
From: Warszawa
Registered: 2018-01-17
Posts: 50
Website

Re: Stowarzyszenie OSM Polska

RicoElectrico wrote:

Odpowiem jako skarbnik:
ciach!)

Dzięki! W takim razie wstrzymuję przelew, skoro póki co służyć będzie tylko bankowi, i poczekam na ułożenie sprawy.
A co do pomysłów na zmiany w statucie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powołać komisję statutową do wypracowania propozycji zmian ?

Offline

#309 2019-08-07 12:23:45

kocio
Administrator
From: Warszawa
Registered: 2013-09-04
Posts: 3,249
Website

Re: Stowarzyszenie OSM Polska

Została opublikowana ankieta na temat lokalnych społeczności OSM do dyskusji na SotM ( https://2019.stateofthemap.org ). Swoją drogą - czy ktoś ze stowarzyszenia się tam wybiera?

The following survey on global and local communities in OpenStreetMap was developed by board members. The survey is not quantitative and its aim is to stimulate  discussions in local communities and at the Local Chapters Congress at SotM.

https://osmf.limequery.org/428835

~ The survey will run for two weeks.
~ Only one question is mandatory: "How can we share your answers?".

There is more information on the scope of the survey and approach on the opening page.

[ https://lists.openstreetmap.org/piperma … 83042.html ]

Offline

Board footer

Powered by FluxBB