Wykorzystanie OSM na cele komercyjne

Witam wszystkich.

Mam pytanie na temat komercyjnego wykorzystywania danych. Otóż mam zlecenie na wykonanie mapy w wersji papierowej do pewnej publikacji. Po wykonaniu mapy zamierzam ją sprzedać. Dane będą zwizualizowane przeze mnie. Co muszę zrobić aby wszystko było legalne. Czy wystarczy, że na mapie umieszczę “© contributors OpenStreetMap”.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Pozdrawiam

Tak, (c) użytkownicy OpenStreetMap powinno wystarczyć, jeśli używasz danych tak jak ja to rozumiem - i nie zmieniasz źródłowych danych OSM, co najwyżej dodajesz swoje (rozdzielne od danych OSM) warstwy jak jakieś pinezki, oznaczenia itp.

Szczególne przypadki masz objaśnione w https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Licence/Community_Guidelines .

Jeśli jeszcze masz wątpliwości, to możesz powiedzieć coś więcej na temat swojego zastosowania, wtedy postaramy się pomóc :slight_smile:

Szczegółowo wygląda to następująco. Zleceniodawca chce mapę przedstawiającą plan miasta z zaznaczonymi lokacjami. Mapa ta będzie dołączona do wydawanej niedługo publikacji. W związku z tym, chce wykorzystać dane o wybranym mieście (drogi, zabudowa itp.). Cała wizualizacja warstw będzie moim dziełem. Po wykonaniu mapy, zostanie ona sprzedana zleceniodawcy wraz z wszelkimi prawami autorskimi. Zatem czy wystarczy umieścić na mapie tylko (c) użytkownicy OpenStreetMap?

Tak, to jest coś co licencja ODbL nazywa “produced work”, nie ma problemu. Atrybucja czyli (c) użytkownicy OpenStreetMap wystarczy.
Po to w końcu powstało OSM - nie tylko żeby sobie oglądać mapę, ale przede wszystkim móc wykorzystać dane.

Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.