Kwestia do dyskusji na oddzielny wątek - mi to akurat pomaga. Po to też m.in. stawia się tabliczki z nazwami ulic i numerami dróg w terenie.
OSMAnd standardowo czyta i podaje w komunikatach głosowych przy nawigowaniu zarówno nazwę ulicy jak i numer zawarty w ref.
Dokładnie tak, nie mapujemy pod konkretną aplikację tylko zgodnie z regułami OSM.
Dyskusja zaczęła się jednak od tego, że po zmianach „nie widać” już numeru drogi w jednej z darmowych nawigacji…
Tu mnie zaskoczyłeś, bo mieszkam w powiecie krakowskim, a takiego słupka nigdy nie zauważyłem. Jesteś w stanie znaleźć zdjęcie takiego słupka? Bo może po prostu nie wiem czego szukać.
Wzorem województwa wielkopolskiego będę chciał dla pozostałych województw w przypadku dróg powiatowych i gminnych również przenieść oznaczenie tych dróg z tagu ref do tagu unsigned_ref.
O ile nie będzie jakiś zasadniczych merytorycznych obiekcji zmiany będę wykonywał sukcesywnie dla poszczególnych województw od końca września.
Aż się specjalnie zarejestrowałem na tym forum tylko po to, by podziękować za przeniesienie tych numerów dróg do unsigned_ref. Takie nieistniejące w terenie (najwyraźniej poza powiatem krakowskim) numery do niczego były nieprzydatne, nie dało się zweryfikować ich poprawności, a psuły i rendery i nawigacje. Dziękuję!
W Krakowie też nie istnieją w terenie na tyle by to mapowac jako ref (tak, zdarza się na słupkach - ale patrz https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:unsigned_ref “when the route number is not prominently signposted with a [W] reassurance marker.”).
Miałem z tym userem już dyskusję w komentarzu do changeseta 75460192. Twierdzi że w tych okolicach takie oznaczenia rzekomo są na rozstajach i początkach dróg, nie ma jednak ochoty pokazać żadnych ewentualnych dowodów.
Ktoś jest może z okolic Jelcza-Laskowic lub Oleśnicy i może potwierdzić/zaprzeczyć jak to wygląda ?
Tak wygląda oznakowanie drogi powiatowej w Obornikach Śląskich: https://goo.gl/maps/c661uurJrL8GqToq5
Znak w miarę nowy, bo w 2013 go na GSV nie ma. Zapewne postawili ich więcej, ale nie miałem okazji tego sprawdzić.
No faktycznie - fantazja lokalnych włodarzy jest niewyczerpana - prawie jak drogi interstanowe w Stanach
Powstaje jednak zasadnicze pytanie - podobnie jak w przypadku Powiatu Krakowskiego - czy to oznakowanie jest na tyle „prominently signposted” żeby uznać to jako wystarczające do *ref *czy raczej mimo wszystko do *unsigned_ref *?
Tak, jak najbardziej !
Obecnie mamy w Polsce ponad 600 relacji opisujących drogi powiatowe – czyli biorąc pod uwagę liczbę takich dróg to dość niewiele.
Z tego w regionie gdzie mapujesz najwięcej, czyli woj. podkarpackie - w ogóle
Zatem jest jeszcze sporo do naniesienia w OSM w tej materii.
Najczęściej (80% ogółu relacji) są mapowane jako network=pl:local, niektóre nawet na tyle szczegółowo że mają podaną długość.
Masowe przemieszczenie ref do unsigned_ref powoduje spore uciążliwości. Kilka razy usiłowałem zgłaszać zabite zwierzęta przy drogach powiatowych na zadupiu, które nie posiadają żadnej nazwy. Wcześniej w takiej sytuacji wyświetlał się przynajmniej numer drogi powiatowej i urzędnik mógł sobie go zanotować. A tak trzeba to robić opisowo w stylu ,za trzecim zakrętem od elektrowni skrzyżowanie kilometr przed wsią i droga w prawo’'. Efekt zerowy. Może w takiej sytuacji wpisać po prostu nr. drogi powiatowej do nazwy, np: name=1051K? Pakowanie tego w relację nic nie poprawi jeżeli chodzi o użyteczność mapy.