Jak skalibrować teren, na którym każdy budynek jest rozkalibrowany?

Cześć. To mój pierwszy post, chociaż wykonałem już kilkanaście edycji. Rozwiązuję w tej chwili błędy w Rzeszowie i napotkałem problem koło współrzędnych 50.02014,21.97869

(Korzystam z edytora iD)

Obrys budynku jest w ogóle błędny, rysowany chyba od cienia. Ale nawet pomijając to, jest on niedokładnie skalibrowany do Geoportalu, budynek na północy jest też trochę inaczej skalibrowany, budynek na południu inaczej, ogrodzenie i trawa na zachodzie inaczej, a bloki mieszkalne na wschodzie jeszcze inaczej. Jak tutaj dojść do ładu i co skalibrować do zdjęć satelitarnych żeby poprawić obrysy rozkalibrowane, a przynajmniej naprawić obrys tego jednego budynku? Wyliczyć średnią na oko?

Pozdrawiam, Krzeszny

Pewnie był używany tracer2 przynajmniej dla części budynków, może były ręcznie poprawiane do wmsa budynków albo było rysowane do innego podkładu (budynek Lidla) i stąd te różnice.
Jak na moje oko np. budynki na terenie polibudy są ok.
Ogólnie podkładu geoportalu nie trzeba kalibrować :roll_eyes:, jest wms ewidencji budynków (polska.e-mapa.net: Buildings) jak chcesz to do niego ustawiaj (przesuwaj, edytuj) bo dostępny jest w iD sprawdziłem :roll_eyes:. (Ale też może być różnica między tym co zobaczysz na tym a na zdjęciach satelitarnych :roll_eyes:)
To że różne budynki są różnie przesunięte wynika pewnie z podkładów których używano, nie każdy budynek był rysowany przez jedną osobę niektóre były naniesione kilka lat wcześniej i edytowane po kilka razy :confused:

Dodatkowo różnice w obrysach wynikają z faktu że Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów (polska.e-mapa.net Buildings) podaje obrysy budynków bodaj na wysokości metra nad ziemią, a na zdjęciach satelitarnych widać dachy które mają często inny przebieg niż fundament. Często też w urzędowy obrys budynków nie wchodzą różne elementy typy wiaty, zadaszenia, itd., a czasami dane urzędowe są po prostu błędne…

Dzięki. Widzę, że nie ma co kalibrować, bo obrysy są głównie według WMS, więc wszystko trzeba poprawić do Geoportalu. Wiem już o co chodzi z Lidlem itp. Dach jest faktycznie większy od obrysu na wysokości 1m, co oprócz niedokładności jeszcze bardziej zepsuło obrys.