unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

Głównie z numeru drogi, po numerze już wiedziałem co to za droga, bo sam je oznaczałem na OSM w “swojej gminie”.

Numery dróg nie zostały wykasowanie z bazy a jedynie przesunięte do odpowiedniego tagu i wiąż tam są :slight_smile:

Tak, wiem, chodzi mi o to, że na nawigacji już nie będzie widać numerów tych dróg (nie wszystkie mają nazwy). W “swojej” gminie kiedyś oznaczyłem ref wszystkie drogi powiatowe i gminne, później jednak numery dróg gminnych przeniosłem do unsigned_ref, bo trochę to chyba źle wyglądało na mapie, a numeracja dróg gminnych jest bardzo podobna do numeracji dróg powiatowych. Myślę, że numeracja dróg powiatowych w ref nie jest błędem, ale jeżeli większość uznała, że numery tych dróg powinny być w unsigned_ref, to pozostało mi się dostosować.

Tak dla dokładności, tu nie chodzi o uznanie większości, a to, że jedną z zasad OSM jest mapowanie wg tego co jest w terenie (wyjątkiem są tu chyba tylko granice miast/państw itp.). A w Polsce, o ile drogi krajowe i wojewódzkie są oznaczone w terenie (tabliczkami przy drodze lub na znakach drogowych), o tyle nie ma chyba ani jednej drogi powiatowej oznaczonej w terenie. Poza tym te numery tworzą też problemy, gdy nawigacja czyta nazwy ulic i refy, bo, moim zdaniem, informacja typu “Za pięćset metrów skręć w dwa osiem siedem trzy pięć ka” tylko irytuje, a nie pomaga.

Moim zdaniem nawigacja powinna podawać krótkie, treściwe komunikaty, czyli “za 100 m na skrzyżowaniu skręć w prawo” , “na drugim skrzyżowaniu skręć w lewo” (jeśli są dwa skrzyżowania położone blisko siebie, a my chcemy skręcić na tym drugim), “zjedź z autostrady”, “trzymaj się lewej strony”, “trzymaj się prawej strony” itd… Nawigacja nie powinna czytać nazwy ulicy czy numeru drogi, ponieważ utrudnia to nawigację. Tak w ogóle nie spotkałem się jeszcze, aby nawigacja miała taką opcję, prawdopodobnie jest ona rzadko wykorzystywana lub jest to po prostu jakiś niewykryty wcześniej bug.

Dla mnie numery dróg powiatowych, czy gminnych nie są istotne w nawigacji, jednak również nie przeszkadzają mi podczas korzystania z różnych wersji map. Podejrzewam, że pewne służby mogą wykorzystywać te numery w pracy. Z doświadczenia wiem, że te numery są wykorzystywane w lokalnych mediach, aby opisać np. lokalizację remontów, wypadków. Owe numery mogą być irytujące jedynie w stylu domyślnym jednak czy we wszystkich przypadkach tego nie wiem.

Dokładnie tak jak pisze Cz ja. Kiedyś, jak korzystałem z nawigacji Nokii, to była tam funkcja głosu z nazwami ulic, traktowałem to jako ciekawostkę, a nie użyteczną funkcję, no może była przydatna w mieście, w nawigacji pieszej, ale w mieście te ulice mają nazwy i nawiagacja powinna czytać nazwę ulicy, a nie jej numer. Trudno jest jadąc samochodem szukać tabliczek z nazwą ulicy, w którą trzeba skręcić. Czytałem gdzieś na tym forum, że jest zasada, że nie mapujemy pod konkretną nawigację, tylko każda nawigacja powinna być dostosowana do mapy.

Kwestia do dyskusji na oddzielny wątek - mi to akurat pomaga. Po to też m.in. stawia się tabliczki z nazwami ulic i numerami dróg w terenie.

OSMAnd standardowo czyta i podaje w komunikatach głosowych przy nawigowaniu zarówno nazwę ulicy jak i numer zawarty w ref.

Dokładnie tak, nie mapujemy pod konkretną aplikację tylko zgodnie z regułami OSM.
Dyskusja zaczęła się jednak od tego, że po zmianach „nie widać” już numeru drogi w jednej z darmowych nawigacji…

Komoot czyta i na rowerze to ma sens.

Drogi powiatowe ZDPK (Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego) mają numery na słupkach kilometrażowych.

Tu mnie zaskoczyłeś, bo mieszkam w powiecie krakowskim, a takiego słupka nigdy nie zauważyłem. Jesteś w stanie znaleźć zdjęcie takiego słupka? Bo może po prostu nie wiem czego szukać.

Na “zielonych” drogowskazach też są umieszczone te numery dróg?

Wzorem województwa wielkopolskiego będę chciał dla pozostałych województw w przypadku dróg powiatowych i gminnych również przenieść oznaczenie tych dróg z tagu ref do tagu unsigned_ref.
O ile nie będzie jakiś zasadniczych merytorycznych obiekcji zmiany będę wykonywał sukcesywnie dla poszczególnych województw od końca września.

Aż się specjalnie zarejestrowałem na tym forum tylko po to, by podziękować za przeniesienie tych numerów dróg do unsigned_ref. Takie nieistniejące w terenie (najwyraźniej poza powiatem krakowskim) numery do niczego były nieprzydatne, nie dało się zweryfikować ich poprawności, a psuły i rendery i nawigacje. Dziękuję!

W Krakowie też nie istnieją w terenie na tyle by to mapowac jako ref (tak, zdarza się na słupkach - ale patrz https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:unsigned_ref “when the route number is not prominently signposted with a [W] reassurance marker.”).

@szydzio,
wspierając w nierównej walce z nieoznaczonymi refami, taki przykład w Warszawie: https://www.openstreetmap.org/way/306458009#map=18/52.30333/20.98399

Nie będzie łatwo https://www.openstreetmap.org/changeset/78432509

Miałem z tym userem już dyskusję w komentarzu do changeseta 75460192. Twierdzi że w tych okolicach takie oznaczenia rzekomo są na rozstajach i początkach dróg, nie ma jednak ochoty pokazać żadnych ewentualnych dowodów.
Ktoś jest może z okolic Jelcza-Laskowic lub Oleśnicy i może potwierdzić/zaprzeczyć jak to wygląda ?

Tak, w okolicach Jelcza-Laskowic spotyka się przy drodze tabliczki z numerami dróg powiatowych.

Mówimy o jednej, dwóch tabliczkach na początku/końcu drogi czy oznakowaniu na wszystkich skrzyżowaniach jak w przypadku krajowych/wojewódzkich ?