Tematy ogólne

Adresacja to ciekawy przypadek: Czy mamy już ją kompletną, czy może osoby robiące importy się znudziły? :wink:

No przecież rośnie… :wink:

Czy jest jeszcze coś innego niż geoportal z którego podkładu do edycji - jako statystycznie najdokładniejszego patrząc całościowo na powierzchnię Polski - korzysta OSM. Bardzo często ortomapy z Geoportalu w trybie edycji OSM się nie ładują, czarne tło, inne mapy mniej dokładne w tym samy czasie ładują się bez zastrzeżeń. Od wczoraj od wieczora geoportal jak przystało na państwowy projekt jest martwy. Generalnie wszystko co w adresie strony w tym państwie z dykty ma ciąg “gov.pl” jest beznadziejne! Idą na to grube miliony, a wiecznie niesprawne.
Nie ma tygodnia żeby tam się coś nie pierniczyło, to któraś warstwa się nie ładuje, to mapa topograficzna złapała czkawkę, itp. Gdyby była możliwość chętnie bym skorzystał z geoportalowych map topo i orto i siatki numeracji budynków w wersji off line, bo projekt ten państwowy chodzi gorzej niż robiony oddolnie OSM.
Mieć coś takiego jak Automapa tylko w wydaniu dla geoportalu. Sama warstwa topograficzna pewnie z kilkasem MB ważyć będzie. Zastanawia mnie ile ważą łącznie wszystkie zdjęcie ortofotomapy dla powierzchni całej Polski. I taki pakiet off line raz na miesiąc sobie aktulizować i by śmigało wszystko pięknie, a nie jak krew z nosa. Ruszysz mapą i nieraz czekasz pół minuty aż łaskawie warstwa dana zaskoczy.

W j. angielskim używany jest termin OSM “mapper”.
Jaki powinien być, właściwy, odpowiednik w j. polskim?

http://openstreetmap.org.pl/2017/konkurs-mapowicz-miesiaca/

Unacześniacz!

“Mapujący”. “Mapowicza” ani “mapera” nie ma w polskich słownikach.
Ewentualnie “kartujący”.

Nie musi być w słowniku. Słownik zawsze z pewnym opóźnieniem odnotowuje nowe słowo.

Pełna zgoda. Dla purystów językowych niech będzie: “tworzący/-a mapy”.
“Kartujący” to chyba karciarz (“działający” kartami), albo maper z rosyjska (karta = mapa).

Purystom wystarczy “mapujący”. Po co tworzyć nowe słowa, gdy istnieją już polskie odpowiedniki.
“Kartujący” to synonim “mapującego”, również dawniej ktoś tasujący karty, a karciarz to nałogowy gracz w karty.

Jak tworzymy WMS:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service#GetMap

Jest propozycja stworzenia serii favikonek do różnych serwisów OSM, żeby już na pierwszy rzut oka się od siebie różniły w zakładkach przeglądarki:

https://github.com/openstreetmap/operations/issues/248#issuecomment-515436438

Myślę, że w ekosystemie kluczowych aplikacji OSM jest dużo rzeczy, których poprawa polepszyłaby UX, takie “low hanging fruit”. Te favikonki to może być krok w dobrą stronę - proste, a jak pomocne :slight_smile:
Na górze mojej listy byłyby:

  • Różne poprawki działania osm.org: lepsza widoczność które warstwy możemy wybrać, poprawa mobilnego interfejsu (jest tragiczny!), podlinkowanie w różnych miejscach do Wiki OSM z pomocą (np. przy dodawaniu uwagi).
  • Poprawy działania forum: responsywny styl (to już się dzieje ! :slight_smile: ), linki z pomocą na Wiki na ekranie logowania (bo jednak są pewne problemy z tym) oraz ekranie dodawania posta (np. jak wstawiać obrazki, jak poprawnie dodawać linki)
  • JOSM: wersja portable z dołączonym runtime Javy tak jak to robi środowisko Arduino - nie wymaga admina, ułatwienie użytkownikowi pierwszych 10 min tak żeby proste rzeczy jak podkład i ściąganie mapy były oczywiste.

hej koledzy, mam taka sprawę, co mnie baaardzo drażni , dlaczego rozwiniete kraje jak japonia, usa, kanda, uk, australia itd , maja granice wojewodztw przynajmniej mile morską od brzegu a nie rzadko dopiero u konca wod terytorialnych, a jak zawsze Polska ma jak niemcy czyli jak sie konczy plaza ? o.OO :o:o

Obstawiałbym że jest tak zmapowane dlatego bo w Polsce województwo nie rozciąga się na wody terytorialne,

Kwestia umowna gdzie dany kraj definiuje sobie granice administracyjne. Akurat w przypadku Niemiec jest dokładnie odwrotnie jak piszesz - granice landów obejmują również obszary morskie do granicy kraju. My akurat mamy tak jak np. Dania, Francja lub Belgia, czyli po plaży, choć jeśli dobrze się przyjrzeć granicom według Państwowego Rejestru Granic (warstwa w Geoportalu) to akurat w przypadku województwa pomorskiego granica potrafi „odejść” od plaży na jakieś 200-300 metrów. Na pewno jednak nie biegnie „na ukos” od Helu do Krynicy Morskiej tak jak to jest teraz zmapowane.

Zawsze można dodać linię “boundary” (Granica morska Polski) przedstawiająca aktualną granicę morską Polski.

Aktualna granica morska jest w danych osm: https://www.openstreetmap.org/#map=8/54.270/16.364

@jendrusk: Właśnie usunąłem twoje ogłoszenie o pracę, rzeczywiście uważam, że to nie jest miejsce na to.

@kocio - U R The Boss :slight_smile: