Na stronie LPR-u zauważyłem dziwną sytuację.
Mają mapkę OSM, ale ma ona okienko Google’a z napisem “Ta strona nie może poprawnie wczytać Map Google.”, a także z odnośnikami do warunków korzystania z Google Maps i pokazania danego obszaru w ich serwisie. Oczywiście, bez żadnej wzmianki, że mapka na stronie to OSM, a nie Google.
Ciekawe, czy to sprawka Google’a, czy ktoś nieudolnie chciał przejść na OSM?
Wygląda, że podmienili w skrypcie źródło kafelków i jednocześnie zostawili kod strony bez zmian - a kod strony sprawdza, czy mogą pobrać podkład google maps i wyświetla komunikat, że nie mogą, bo pewnie wyczerpali limit
Miasto powiatowe Bartoszyce (które mapuję intensywnie od paru dni) oficjalnie używa OSM, nakładając na nią swoje “pinezki”: http://bartoszyce.pl/ i Pokaż Mapę (górna lewa część strony).
Może warto jakoś rozgłaśniać takie przypadki wykorzystania przez organy publiczne danych mapowych OSM - jako “dobre praktyki” urzędników? Przykładem jednych nakłaniać innych.
Nie wiem czy znane, ale bardzo ciekawe (z takim niby streetview): https://m.fotopolska.eu/Gutshaus_Erwienen
Pod linkiem kawałek wzmiankowanych Bartoszyc, ale działa na cały kraj - na bazowym (nieserwerowanym) OSM.
Moim zdaniem to jedno z najlepszych wykorzystań mapy OSM
Oni korzystają z naszej mapy do umiejscowienia zdjęcia, my możemy linkować do ich zdjęć - co ja staram się czasem robić :).
OsmAnd - użycie znane, ale od następnej wersji będzie nieco lepsze podawanie źródła danych. Na dole ekranu ładowania plikacji pojawi się “Powered by OpenStreetMap data.”
Nieśmiało się zapytam, czy ktoś spisuje te nasze zgłoszenia miejsc i serwisów wykorzystujących OSM, tak by mieć je w jednym miejscu, i by można było z tej listy skorzystać podczas namawiania kogoś na przejście na OSM (na zasadzie przykładu: “oni już to zrobili i żyją z tym nienajgorzej”)?
A Facebook używa map OSM na danych chyba sprzed półtora roku. Wstyd. I żal. Mają takie możliwości, że mogliby sobie renderować raz w tygodniu aktualną mapę.