Co to jest highway=track?

Jak dla mnie residential względnie service, na pewno nie track.

Tak samo. Chyba że jakimś cudem jest to dojazd na pole/do lasu.

Zwłaszcza drugi przypadek, to na pewno nie jest highway=track.
Tak tylko przypomnę, że istnieje tag surface, który powinien zawierać info o rodzaju nawierzchni.

Tak a propos, skoro już przywołano to miejsce, to wymaga ono korekty z uwagi na geometrię dróg.

Poprawiłem w obu miejscach. W tym pierwszym przypadku były to uliczki parkingowe.

Jeszcze pytanie: jak zmieniam samo highway=track na highway=service/residential/itp. to dodaję surface=unpaved. A jeśli track ma podane tracktype=grade1/2/3/4/5 to da się z nich wywnioskować rodzaj nawierzchni (surface=)?

Tag ‘tracktype=’ jest tagiem dookreślającym dla tagu ‘=track’.
Można z niego wnioskować o stanie drogi (bo w przypadku dróg gruntowych o nawierzchni raczej nie ma co rozmawiać).
Im wyższe ‘grade?’, tym gorsza droga. Kiedyś już rozprawialiśmy tutaj na ten temat.
Z tego co pamiętam przyjęliśmy zasadę, że ‘grade1’ jest dla dróg na których nie występuje pas trawy w środku, zaś ‘grade5’ to wspomniane wcześniej 4wd_only. Czyli raczej jest to skala trudności w pokonaniu danej drogi.
Moim zdaniem wnioskowanie o ‘surface’ z tego tagu jest raczej niemożliwe.

I w końcu ktoś wyjaśnił mi, skąd w Polsce liczne drogi gruntowe z grade1 :slight_smile:
Wg angielskiej wiki to była zawsze “miękkość drogi” - https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:tracktype
Polska wersja od 2 lat jest dostosowana do wersji angielskiej. Presety w edytorach są również zgodne z wiki.

tracktype=grade1 teoretycznie powinno znaczyć surface=paved, ale skoro w Polsce może też oznaczać “brak trawy”, to i surface=sand jest możliwe.

Aż zerknąłem, faktycznie fajnie zostało to opracowane.
Ale tak czy siak, prostego przełożenia z ‘tracktype=’ na ‘surface=’ niestety nie ma.

Kilka uwag do dyskusji. Rozróżnienie track/residental/service bazuje na celu ewentualnej podróży. Niestety, fakt, że droga prowadzi do jakiegoś zabudowania nie zawsze oddaje sytuację. Pewne rejony się wyludniają, inne odwrotnie - w miejsce dawnych pól uprawnych powstają osiedla. O drogach zwykle myśli się na samym końcu procesu budowy, deweloperzy do każdego prestiżowego nowego osiedla mogliby dodawać gumofilce gratis. Logicznie track staje się residental, ale technicznie jest gorzej niż było, bo droga jest zdemolowana. Ostatnio zacząłem dodawać w takiej sytuacji tag construction=yes. Czasem mijają lata zanim mieszkańcy doproszą się asfaltu. Przy czym równocześnie oczekują, że droga stanie się ślepa, coby się obce elementy nie wałęsały.

Kolejna sprawa komu ma służyć track na mapie. Z prawnego punktu widzenia mogą tam poruszać się piesi, rowerzyści i różnorakie służby (leśne, straż pożarna, obsługa linii energetycznych itp.). Dla nich decydująca jest przejezdność takiej drogi, dlatego tag tracktype powinien określać stopień odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Grade1/2 musi funkcjonować niezależnie od deszczu, suszy czy mrozu. Zdarza się, że nawierzchnia grade1 ma np: postać kilkudziesięciocentymetrowej grubości uwalcowanej warstwy kamieni wielkości pięści, więc osobne tagi surface i smooothness są niezbędne. Oznaczenie grade1 na podstawie widocznego pasa trawy to edycja wręcz kryminalna. Tego nie da się określić na podstawie zdjęć lotniczych, a czasem nawet na podstawie jednorazowego przejazdu. Track-i niskiej klasy zimą świetnie widoczne i przejezdne obecnie (latem) zmieniają się z zarośnięte po szyję łąki, nieodróżnialne od otoczenia. A każda nawigacja rowerowa silnie preferuje grade1.

…stąd w określaniu tracktype biorę po trochę każdą z tych opcji pod uwagę. Danie grade1 piaszczystej drodze nie wchodzi w grę. Dla mnie grade1 to szutrówka, i to mocno jeżdżona, gdzie widać, że służ nie tylko służbom okazyjnie ale jest np. podstawowym dojazdem do osady położonej w lesie.
Trzeba też brać pod uwagę charakterystykę regionu. Jestem z zachodniopomorskiego, a tu jest dużo lasów i czasem nawet większe osady są obsługiwane tylko taką drogą leśną. Jakoś kłóci mi się to, żeby dawać jej residential, kiedy tak naprawdę jest to leśna 5km gruntówka/szutrówka na końcu której są 3 domy.

Jak najbardziej - i polska i angielska zgodnie twierdzą, że grade1 to nawierzchnia trwale utwardzona. Trwale - to nie szutrowa, makadam itp. I chociaż nowe szutrówki leśne, które często budują ostatnio leśnicy po robotach są i szerokie i porządnie utwardzone - to jednak nie trwale, więc grade2.
Tak też nie powinno być to tak łatwo zmieniane. Pamiętajmy też, że taka grade1 może być zrobiona w postaci drogi śladowej - czyli utwardzonej drogi składającej się z „dwóch śladów”, czyli dwóch rzędów betonowych płyt, ułożonych od siebie w odległości. Uważam nic nie zmienia to, że pomiędzy będzie widoczny pas trawy.

  • no to nie ressidental, a unclassified.
    Tu angielska wiki jest bardziej precyzyjna i jasno mówi „See highway=unclassified for minor public roads which connect small settlements, such as villages, hamlets, or isolated dwellings.” A tag:place=isolated dwellings stosowany jest do oznaczenia małej osady złożonej z nie więcej niż dwóch gospodarstw domowych. To często właśnie te 3 domy, w odległości paru kilometrów . W pomorskim też tego sporo. I te miejsca mają swoją nazwę jeszcze na przedwojennych mapach.

przenoszenie zapisów z UK na teren Polski również jest niezbyt trafne. Przecież tam praktycznie się nie ostało dróg nieutwardzonych. W zasadzie każda droga jest tam utwardzona…przynajmniej ta dostępna publicznie.

Jeżeli kilku km. drogę przez las o dziurach i wielkich kałużach w których można utknąć współczesną, nisko zawieszoną osobówką otagujemy unclassified to jak ją odróżnić od wąskiej asfaltówki? …wiem, wiem…są inne tagi…ale niestety bardzo rzadko używane.

Dochodzi jeszcze sprawa również dla mnie ważna, czyli wizualizacja takich dróg i różnica w wizualizacji na mapie. Często nawiguję wzrokowo ustalając trasę sam a nie polegając na routingu. I wtedy brak rozróżnienia wizualnego szutrówki od asfaltówki powoduje, że można wpaść w niezły shit…wiem, że to sprawa renderingu danych, ale na palcach jednej ręki mogę policzyć takie renderery które biorą pod uwagę tagi surface i smoothness.

Takie moje przemyślenia…

Ja to rozumiem jako jedną drogę, przy której co jakiś czas są miejscowości. Wówczas unclassified pasuje.
Ślepą droga do paru domów czy zakończoną trackiem oznaczam jako residential, jeśli to miejsce to oficjalna miejscowość, lub jako service, w przeciwnym przypadku.

O, a czemu tak?

Dla mnie intuicyjnie jeśli prowadzi do innej miescowości, to unclassified (albo lepiej), a jeśli do paru odosobnionych chałup w najdalszym kącie miescowości, to residential.

Różne są miejscowości. Przysiółek, osada leśna to też miejscowość. Do takich samotnych miejsc nie stosuję unclassified, gdyż od 2001 tag highway ma oznaczać ważność drogi. A te drogi do paru domów są tak ważne jak highway=service.

Ja myślę, że można wywnioskować to, że grade1 to surface=paved, a pozostałe grade2-5 to surface=unpaved.

Czy poprawne jest użycie track jako dróg w obrębie ogródków działkowych?

Według JOSM:

Jest sobie we Wrocławiu ulica Białkowska
https://www.openstreetmap.org/way/408981828/history
którą można dojechać z ulicy Małomickiej do Wilkszyńskiej i na odwrót. Czy naprawdę jest to highway=track, dlatego że jest nieutwardzona? Ta droga nie prowadzi w pole, a w okolicy nie ma żadnych gruntów uprawnych.

Proszę też o pomoc w wyjaśnieniu dlaczego tu https://www.openstreetmap.org/way/358130255 miałby być trackiem?
Nie trzeba nawet być w terenie ani widzieć zdjęć lotniczych, żeby widzieć że coś tu nie gra. Ścieżka pieszo-rowerowa przechodzi w drogę polną, a potem znowu w ścieżkę pieszo-rowerową.

Ponawiam pytanie o ogródki działkowe.

Zauważyłem, że masowo jest w obrębie ogródków działkowych używany track, a nie ma o tym na wiki.

Celem założenia przeze mnie tego wątku było dowiedzenie się w jakich przypadkach stosować track, aby następnie przenieść do to wiki, bo pewnie nie jestem ostatnim, który o to pyta i na pewno pojawią się nowi edytorzy, którzy nie będą wiedzieli.

Więc ułatwiając dyskusję, czy możemy wypisać w punktach przypadki w których używa się tracka?

Nadanie nazwy drodze nie robi z niej ulicy:)

Proponuję pojechać i zobaczyć, do czego ta droga służy. Przy odrobinie szczęścia może nawet da się zaobserwować lokalny ruch samochodowy na niej. Lub nie.
Bez zrobienia researchu najlepiej jest nie poprawiać, tylko zostawić tak, jak było wcześniej.

W jakim sensie? Nie są sklasyfikowane jako pola czy w tym roku nikt tam nie prowadzi upraw? A może tam są łąki koszone dwa razy w roku? Bez obserwacji w dluższym okresie czasu nie da się tego łatwo określić.

Tam nie ma ścieżki pieszo rowerowej. Po lewej jest chodnik bez oznakowań, ale że jest oddzielony od jezdni torowiskiem, to wg mnie nie łapie się na kodeksowy chodnik i rowerzyści nie mają tam zakazu jazdy. Dlatego tak oznaczyłem.
Chodnik kończy się na drodze dojazdowej i bramie do AWF. Każdy dojechać może do tej bramy. Na prawo idzie szeroka ścieżka, na tyle szeroka, że można tam sobie samochodem jeździć. Dlatego też jakiś czas temu dano tam słupki.
Niestety nie pamiętam, czy stałe czy ruchome, a to ma tu znaczenie. Przy stałych ten odcinek de facto traci funkcję drogi dla pojazdów czterokołowych.

Skoro jest tak prawie wszędzie, a nie ma na wiki, to trzeba na wiki to dopisać, bo wiki ma dokumentować, jak się mapuje (lub ustalenia, jak się powinno mapować).
Można by się zastanowić, czy drogi, które prowadzą do ogródków nie oznaczyć jako serwisowych.

track to nie jest droga na pola lub ogródki, ale droga nieistotna dla ruchu samochodowego.
Ścieżka wystarczająco szeroka, by pojazd taki pomieścić, to jest track, a nie path. To jest opisane na wiki dla highway=path.

Klasyfikacja dróg na podstawie tego, co jest wokół nich i do czego prowadzą była stosowana w osm do 2011 roku, gdy zmieniono to na klasyfikację na podstawie znaczenia. Drogi do pól i lasów są bez znaczenia dlatego dostają track, a nie dlatego, że są do pól i lasów.

Każda droga, do której nie pasuje service/residential i wyższe lub path/footway/cycleway itp.
Obok ogródków byłyby to też drogi po wałach przeciwpowodziowych, drogi do rzek/jezior, drogi w górach, gdzie nie ma lasu, drogi do nieużytków, drogi do opuszczonych, walących się domów. Wszelkie drogi łączące inne drogi track.
Lista nie jest zamknięta.

Według mnie tag highway=path jak najbardziej pasuje do nieoficjalnych/nieobligujących ścieżek, dopiero po dodaniu tagów designated=foot zamienia się w oficjalny chodnik. A jeżeli ścieżka jest szeroka i nie ma tam ruchu pojazdów rolniczych lub leśnych to można dodać tag width=x.

No nie wiem, kolega maraf24 lubi się wypowiadać:

Wiki mówi jasno do czego ona służy (angielska i polska) już w pierwszym zdaniu.

Co do stosowania track na terenach ogródków działkowych, w mojej opinii jest poprawne. Są to tereny z założenia przeznaczone pod uprawy (może nie na skalę rolniczą ale jednak), drogi są z reguły nieutwardzone (surface=grass), więc nic nie stoi na przeszkodzie aby stosować track. Dodatkowym kryterium może tutaj być szerokość, niektóre alejki są jednak na tyle wąskie, że nie da się tam wjechać pojazdem czterokołowym więc należało by zastosować w takim wypadku raczej path.