Prośby o zmapowanie/poprawę

secondary to nie są miejskie arterie, ale arterie regionalne. Podstawą dróg secondary jest siatka dróg wojewódzkich, za wyłączeniem tych dla celów obronnych.

Między Gryficami a Sokołowem powinna być według gryfice.e-mapa.net i Geoportalu lokalna droga (gruntowa) numer 55475310.
Na różnych podkładach obraz jest jednak mocno zróżnicowany - od wyraźnego na Geoportal 2: Orthophotomap sugerujący co najmniej utwardzenie tłuczniem do ledwie widocznego na Bing aerial imagery (choć widać poruszającego się tam dostawczaka, więc jakaś droga raczej jest).
Czy ktoś z lokalsów mógłby wybrać się w te okolice i nanieść stan faktyczny ?

W obrębie większych osiedli miejskich, takich jak duży place=town (miejscowość) lub place=city (miasto), drogi trzeciorzędne łączą lokalne centra o dużej aktywności, takie jak sklepy, szkoły lub przedmieścia. Stosujemy więc ten tag tylko na drogach o małym lub umiarkowanym natężeniu ruchu.

!!!Dla najspokojniejszego rodzaju połączeń dróg w terenie nie zamieszkałym należy rozważyć użycie highway=unclassified. Dla bardziej obciążonych dróg zalecany jest tag highway=secondary lub wyższej kategorii. !!!

cyt Wiki :slight_smile:

Tak, polska wiki jest bardzo nieaktualna a i niektóre zapisy tam do dziś obecne nigdy nie były prawdziwe - jak choćby używanie unclassified na terenie niezamieszkałym.

Changeset do cofnięcia: https://www.openstreetmap.org/changeset/71595214
Co prawda nie byłem tam osobiście więc nie mogę ze 100% pewnością stwierdzić, że autostrada tamtędy nie prowadzi, ale jednak coś mi podpowiada że trzeba to poprawić.

Zrobione. https://www.openstreetmap.org/changeset/71637314
Użyłem revert.osmz.ru, co polecam, bo jest bardzo wygodne.

Niezły czas reakcji. Wolałem samemu nie kombinować bo jeszcze bym coś zepsuł :slight_smile:

Hej drogowcy! Samo uzyskanie ZRID to chyba jeszcze za mało żeby przetagować od razu na construction ?

Edit: Na stronie GDDKiA nie moge znaleźć żadnego info o wydaniu takiej decyzji…

Edycja jest do wycofania.

Btw, ostatnio pod Wrocławiem okazało się, że nawet przekazanie placu budowy wykonawcy to za mało, by dawać construction :slight_smile:

W Krakowie zbudowano bardzo dużo nowych obiektów.
Większość z nich nie została dodana lub, co najważniejsze nie ma adresu.
Spowodowane to było brakiem linków do aktualnych WMS’ów krakowskich.
Dodawanie ich pojedynczo jest bardzo czasochłonne, szybciej byłoby je dodać skryptem.

To jest aktualny link do adresów w Krakowie.

wms:http://msip.um.krakow.pl/uslugi/services/WMS/Adresy/MapServer/WmsServer?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Numery adresowe&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Przy okazji należałoby zaktualizować istniejące adresy, bo niektóre uległy zmianie.

Jeśli chodzi o obiekty to podaję link z http://msip.um.krakow.pl/

wms:http://msip.um.krakow.pl/uslugi/services/WMS/EGIB_WMS/MapServer/WmsServer?FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=budynki&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

Może uda mi się zrealizować import. Tak na początek - gdzie jest informacja o licencji tych danych?

Jest regulamin - https://msip.krakow.pl/?dok_id=228972
“Mapy, serwisy ani żadna część portalu bez pisemnej zgody nie może być wykorzystywana w systemach odtwarzalnych bądź reprodukowana jakimkolwiek sposobem: elektronicznym, cyfrowym, fotograficznym, mechanicznym lub innym.”

No to w takim razie edytowanie ręczne też nie jest akceptowalne. Przynajmniej do czasu gdy dorosną i to poprawią.

III. Dostęp do usług przeglądania „wms” jest powszechny i nieodpłatny.
IV. Korzystanie z treści prezentowanych na Portalu MSIP Obserwatorium jest możliwe tylko do celów niezarobkowych i niekomercyjnych.

Można to rozumieć, że nie pozwalają na kopiowanie “widoku” ich map w postacie: wycinam skrawem ich mapy i wklejam go do mojej aplikacji.
Najlepiej jakby nasze Stowarzyszenie lub ktoś w ich imieniu wysłał zapytanie do nich.

Hej,

115 stacji paliw Lukoil przeszło rebranding i modernizację. Od czerwca 2019 roku wszystkie z nich funkcjonują już pod nazwą AMIC Energy.
(źródło: https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/amic-energy-stacje-lukoil-z-nowa-nazwa/5ph88tw)

Czy ktoś mógłby automatycznie zaktualizować informacje o nazwie i brandzie stacji?

Wskazane byłoby przyjrzenie się każdej ze stacji z osobna, bo obok sprzedaży paliwa jest tam też sklep Amic Market, a poprzednia nazwę Łukoil można spotkać też na innych obiektach w okolicy - landuse, słup-kolumna z nazwą stacji itp.

Cześć, Na początku mojej przygody z OSM wpadłem, podobnie jak wielu początkujących, na pomysł masowego “ulepszania” adresacji przez zamienianie punktów z adresami i przenoszeniem ich na obrysy budynków, ale później dowiedziałem się jakie problemy może to powodować i że wiele programów i tak może przyporządkowywać pobliskie budynki do odpowiedniego adresu.

Na szczęście większość edycji tego typu zawiera się w obszarze jednej miejscowości i stąd moje pytanie - czy istnieje sposób na półautomatyczne lub automatyczne przywrócenie pierwotnych punktów z importu?

@Mapminik Masowe przenoszenie adresów nie pomaga specjalnie, ale też chyba nie szkodzi (z tego co wiem). Ja bym to zostawił jak jest.

Czyli w OSM nie można użyć. Inna sprawa czy mają prawo tak zawęzić wykorzystanie publikowanych danych. (nie powinni mieć, ale kto wie jak prawo w Polsce wygląda)

A jakie konkretnie problemy to powoduje?
Adres na obrysie budynku pozwala łatwo i jednoznacznie określić adres dla każdego obiektu, który znajduje się wewnątrz.
Jeśli adres jest jako węzeł, to bywa różnie - najłatwiej jest wtedy przyjąć adres znajdujący się najbliżej, a ten może znajdować się na budynku obok.

Cześć! Może jakiś specjalista od dróg mógłby się zająć Barlinkiem?
W szczególności oprócz obwodnicy, trzeba również pozmieniać układ skrzyżowania Dworcowa-Pełczycka.

https://www.barlinek24.pl/aktualnosci/11620-obejscie-oficjalnie-otwarte.html
oraz
https://www.barlinek24.pl/aktualnosci/11612-nowa-organizacja-ruchu-juz-obowiazuje.html