Αν χρησιμοποιούμε alt_name ώστε να υπάρχουν και οι 2 ονομασίες;
ika-chan
(Sharks with laser beams attached to their heads!)
87
That would depend on the context: if a section of national road has a signed street name, then it makes no sense to use the default name (e.g. Εθνική Οδός Αθηνών-Πατρών) when a route relation will take care of it.
Κατά τη γνώμη μου με το να αλλάζει τοπικά η ονομασία δεν επηρεάζει τις πολλαπλές χρήσεις του χάρτη.
Περί ταξιδιωτικού χάρτη, ο χρήστης μπορεί να βασιστεί στις αριθμήσεις των δρόμων και όχι στις ονομασίες.
Πχ η Ε75 αποτελεί έναν δρόμο που οδηγεί στη Αθήνα και αποτελείται από πολλές επιμέρους δρόμους. Δεν έχει μια μονοκόμματη ονομασία.
Παράλληλα η λεπτομερής ονομασία ανά περιοχή καλύπτει και τις ανάγκες της γενικής χρήσης.
Το alt_name θα είναι το δευτερεύον όνομα, Το θέμα είναι ποιο όνομα θα πρέπει είναι το πρωτεύων όνομα στο name του way.
Και το ξαναλέω, του way, και όχι του relation ή οποιουδήποτε άλλου εντελώς άσχετου relation τύπου Ε75.
.
@beatnickgr
Συμφωνώ μαζί σου, δεν μπορούμε να έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά, όπως δεν αναγράφουμε τις λέξεις “Λεωφόρος” & “Οδός” την ίδια αντιμετώπιση πρέπει να έχουν τα “Αυτοκινητόδρομος”, “Εθνική Οδός” & “Επαρχιακή Οδός”.
Ένα ερώτημα για τους παράδρομους:
Ο όρος παράδρομος αποτελεί ονομασία ή ιδιότητα;
Αν είναι ιδιότητα, δεν θα έπρεπε καν να αναφέρεται στο χάρτη.
Αν είναι ονομασία και αφού ο κάθε αυτοκινητόδρομος έχει από 1 ως και 2 παράδρομους, για χάρη της πλοήγησης, δεν θα έπρεπε να μπαίνει και έναν παραπάνω προσδιορισμός για το ποιος παράδρομος είναι;
ika-chan
(Sharks with laser beams attached to their heads!)
97
I feel that “Παράπλευρη Οδός” is unclear.
Even if we visually know which main road the side road belongs to, I feel that no mapping and routing technology can tell what main road the side road belongs to.
I think that where a service road does not have a name according to a street sign (e.g. Kifisou), I feel that it would make sense to name them as something like:
I think the 1st example is more practical.
so some examples should be: name=Παράδρομος [Α8] or name=Παράδρομος [Ολυμπία Οδός]
I made a try to name some streets of this kind, but some didn’t adopt my effort.
I typed name=Παράδρομος (της Α1) name:en=Sideway (of A1)
So if other members of the community agree, I will begin to make these changes.
ika-chan
(Sharks with laser beams attached to their heads!)
99
I think name=Παράδρομος Ολυμπία Οδός would make better sense, corresponding with the name of the mainline. Te-Ika and I support that format, but it seems that JayCBR strongly insists in using “Παράπλευρη Οδός” despite our concerns.
so whats the situation about national highways???i can still see different schemes all around…i like rules and uniformity, lets agree about road names at last
genitive, using only main destinations (Αθηνών - Κορίνθου κτλ)
nominative, named in sections (Αθήνα - Ελευσίνα, Ελευσίνα - Κόρινθος κτλ) everytime the route is interrupted in any way
plain name without destinations (Εθνική Οδός 1)
genitive is not advisable for provincial roads, since their original route is often incomplete or altered
Καιρός να ορίσουμε κοινό τρόπο χαρτογράφησης που θα πρέπει να ακολουθούμε με ευλάβεια αλλά δεν έχουμε μπει ακόμα στη διαδικασία να οριστικοποιήσουμε.
Κατά κανόνα οι ονομασίες των οδών (εκτός αστικού ιστού) είναι ορισμένες από τις περιοχές που συνδέονται μέσω αυτών των οδών.
Αν το θέσουμε με βάση την σωστή γραφή της Ελληνικής γλώσσας, γράφονται στην γενική.
Από τη στιγμή που τα tags μας δίνουν την δυνατότητα να βάζουμε και 2η ονομασία (alt_name), μπορούμε εκεί να καταγράφουμε τα επιμέρους τμήματα.
Οι ονομαστικές ανήκουν πλέον σε αυτοκινητοδρόμους (Αττική οδός, Ιόνια Οδός κ.ο.κ.)
Επίσης κάτι σημαντικό που αγνοούμε:
Οι χαρτογράφηση πρέπει να γίνεται ως στεγνή απεικόνιση των δρόμων, ή ως δεδομένα πλοήγησης που θα βοηθήσει έναν που κάνει την χρήση του να αντιληφθεί που βρίσκεται;
Π.Χ. στον Αυτοκινητόδρομο Α.Θ.Ε. υπάρχει ενιαία ονομασία, ενώ στην πραγματικότητα είναι πέντε αυτοκινητόδρομοι (Νέα Οδός, Κεντρική Οδός, Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου, Εγνατία). Ένας οδηγός που χρησιμοποιεί τα δεδομένα του openstreetmap βλέπει πως οδηγεί στην Α.Θ.Ε και στις πινακίδες διαβάζει “Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου” ή όποιον άλλον με βάση τη γεωγραφική του θέση.
Και κάτι τελευταίο πάνω στην Α.Θ.Ε… Είναι όντως Α.Θ.Ε. (Αθήνα - Θεσσαλονίκη- Εύζωνοι) ή Π.Α.Θ.Ε. (Πάτρα - Αθήνα - Θεσσαλονίκη- Εύζωνοι) ; Αν είναι Π.Α.Θ.Ε τότε καλό θα ήταν να μετονομαστεί όλο το κομμάτι από Πάτρα ως Ευζώνους και να απαλειφθεί η ονομασία "Ολυμπία Οδός).
Δλδ τώρα θα φταίω εγώ αν πω οτι δεν μελετάτε πριν πείτε κάτι?τα χουμε πει πόσες φορές υπάρχει ΦΕΚ σχετικό με ονόματα αυτοκινητοδρόμων (όχι άλλο παθε!)και τα ονόματα που αναφέρεις πχ αυτοκινητόδρομος αιγαίου είναι της εταιρίας παραχώρησης