Mooie illustratie. Er is een hele grote groep die erg hecht aan zijn kaartenverwarring. En om eerlijk te zijn: Op de Via Degli Dei was ik erg blij dat we ook kaarten hadden met kruisjes, kringeltjes en aantekeningen eropgekalkt, ook al hadden we prima gpx-routes. En laten we ook eerlijk zijn: de door ons ingetekende wandelroutes verouderen net zo hard, er is geen wandelroute waarop je juistheidsgarantie zou kunnen geven.
We zitten in een omslag, het is niet zwart-wit maar 1000 tinten grijs. Wandelnet, Nivon, Knwb en dergelijke toko’s bedienen traditioneel de boekjeswandelaar en zullen dat nog wel even blijven doen. De boekjes vliegen de deur uit, dat neemt alleen maar toe. Daarnaast bedient men de modernere wandelaar in toenemende mate, wat ons betreft niet goed en snel genoeg maar ook dat komt op gang.
Steeds meer padgroepen hebben mensen die zorgen voor digitale versies, en ook dat wijzigingen in de gpx-en terechtkomen. Wandelnet zit nu bij de routedatabank en daarin zitten al hun wandelroutes en ook de wandelknooppuntnetwerken. zie https://kaarten.routedatabank.nl/index.php?@RaadplegenWandelroutes het lijkt wel wat op waymarkedtrails.
De bedoeling is dat routekaartjes op hun nieuwe website rechtstreeks uit die databank getoond worden, met exportmogelijkheid in diverse formaten. Op de routedatabank heeft Wandelnet een routeplanner die echt via de wandelroutes kan plannen, waarbij je kan selekteren welke types route je wil gebruiken.
https://wandelnet.nl/wandelrouteplanner . Ik heb nog geen enkele OSM-toepassing gezien die dat kan.
Dus ja, ze lopen achter maar zijn wel degelijk bezig met een omslag.
Net als bij OSM zit de zorg vooral in de uitvoering en het aktueel houden. Wij kunnen hoog van de toren blazen, maar gegarandeerd aktuele routes kunnen we ook niet bieden. De mensen zoals jij en ik die hieraan werken, dat is fysiek te weinig om het bij te houden. Wandelnet heeft in principe de mensen (5000 vrijwilligers in padgroepen) maar die kunnen het nog niet en het is nog niet organisatorisch ingebed. Ze werken bovendien met ArcGIS en dat is geen tool waar je alle vrijwilligers mee wil laten werken.
Mijn inzet is daarom om samen te werken, want we hebben in wezen hetzelfde probleem. Laat de padgroepen OSM gebruiken om hun pad 100% aktueel te houden, dan kan de centrale ArcGis daarmee gevoed worden. De markeerder hoeft alleen maar een tracker te gebruiken en zijn gpx-je naar de padcoördinator te sturen. In elke padgroep moet iemand zitten (of iemand kennen, zoals ik bekend ben in de padgroep Grote Rivierenpad) ) die dit in OSM kan verwerken. De padcoördinator kontroleert of het goed is, en geeft okee. Dan kan de centrale ArcGisser de route uit OSM overnemen. Klaar. Poepsimpel!
De bulk van de markeerders hoeft alleen maar te kunnen tracken. We hebben dit uitgetest: 90% kan dat na een korte instructie en wat hulp met installeren.
Als ze daarna hun verbetering binnen een dag terugzien op een website vinden ze dat geweldig!