Mapowanie Gminy Leśna

Witam Wszystkich!
To mój pierwszy post tutaj, bo dopiero zaczynam przygodę z OSM.
Jestem członkiem Koalicji Turystycznej w Gminie Leśna, jest to grupa ludzi i organizacji która pracuje nad poprawą oferty turystycznej w naszym rejonie.
Jednym z projektów jest opracowanie szlaków pieszych i tras rowerowych w oparciu o OSM.
W ostatni weekend, dzięki pomocy Adrzeja Kępysa, udało się zorganizować szkolenie z edycji map.
Zgłębiając temat, okazuje się, że w naszej gminie jest sporo do naniesienia/poprawy w OSM.
Oczywiście staramy się robić to sami, jednak nikt z nas nie ma zbyt dużego doświadczenia w edytowaniu. Dopiero się tego uczymy.
I tutaj moje pytanie: czy ktoś z szanownego grona zechciał by pomóc w edycji i uzupełnieniu tej części świata?
Gmina Leśna, powiat Lubański, woj. Dolnośląskie.

Być może ktoś z doświadczonych maperów mieszka gdzieś w naszej okolicy? Było by super!
Można by się spotkać i przy piwku wspólnie podziałać na mapach. :wink:

Pozdrawiam
Łukasz Szczepański

Witamy w OSM!
Patrzyłam w czym mogłabym pomóc w edycji gminy Leśna i przy okazji trafiłam na taki błąd, najpewniej przypadkowe przeciągnięcie przy edycji https://www.openstreetmap.org/changeset/70873892 w rejonie 51.0259961, 15.2635594
Jeżeli użytkownik baton1337 to ktoś z grupy edytorów z Leśnej to zachęcałabym do samodzielnej poprawy, to ważny element nauki :slight_smile:

Ja mogę coś poedytować ale najlepiej będzie jeżeli jedna osoba będzie koordynować kto, co i gdzie ma nanosić, żeby nie powstawały konflikty edycyjne.

To nikt z “naszej” grupy, ale serdecznie dziękuję za wskazanie błędu. W wolnej chwili zobaczę co tam się wydarzyło.
Pisząc o pomocy właśnie też to miałem na myśli, żeby od czasu do czasu ktoś z bardziej doświadczonych maperów rzucił okiem, czy nie robimy jakiś głupot. :wink:

Z góry dziękuję! Wysłąłem PW. Jest sens zakładania osobnego tematu na forum?

Do tego fajny jest https://mapcraft.nanodesu.ru/ - można rozrysować jakiś obszar, podzielić go na kawałki, zajmować je do edycji i śledzić progres. Mogę pomóc w ogarnięciu.

O ile Wam to pomoże to jasne , że jest :slight_smile:
Jest sporo “lokalnych” wątków - dlaczego nie mielibyście mieć swojego?
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=63216
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=54366
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=66206

Lepiej osobny temat bo już jest co komentować - Perłowy Szlak odcinek od Lechów do elektrowni wodnej.
Jest to chyba droga patrząc na zdjęcia, do tego początek od drogi 2466D prowadzi do domów. A aktualnie jest to path i bridge. I coś podobnego było w Smolniku od numeru 40 do 50a droga była ustawiona jako rowerowa ale to już dobre 9 lat :confused: .
Przy okazji jakbyście zainteresowali się projektem Mapillary co by mogło pomóc wam i innym w mapowaniu.

Założyłem nowy wątek.
Wszelka pomoc, uwagi, sugestie bardzo mile widziane.

Witam Wszystkich!
Jestem członkiem Koalicji Turystycznej w Gminie Leśna, jest to grupa ludzi i organizacji która pracuje nad poprawą oferty turystycznej w naszym rejonie.
Jednym z projektów jest opracowanie szlaków pieszych i tras rowerowych w oparciu o OSM.
W ostatni weekend, dzięki pomocy Adrzeja Kępysa, udało się zorganizować szkolenie z edycji map.
Zgłębiając temat, okazuje się, że w naszej gminie jest sporo do naniesienia/poprawy w OSM.
Oczywiście staramy się robić to sami, jednak nikt z nas nie ma zbyt dużego doświadczenia w edytowaniu. Dopiero się tego uczymy.
I tutaj moje pytanie: czy ktoś z szanownego grona zechciał by pomóc w edycji i uzupełnieniu tej części świata?
Gmina Leśna, powiat Lubański, woj. Dolnośląskie.

Być może ktoś z doświadczonych maperów mieszka gdzieś w naszej okolicy? Było by super!
Można by się spotkać i przy piwku wspólnie podziałać na mapach. wink

Dzięki! Właśnie między innymi o to chodzi żeby wskazać błędy. No cóż, uczymy się :wink:

Ufff kolejny temat do zgłębienia…

Założyłem osobny wątek dotyczący Gminy Leśna, już dziękuję za pomoc i proszę o więcej. :wink:

Zmieniłem drogę 2466D do elektrowni jako unclassified, ale name=Perłowy Szlak to będzie oznaczało nazwę drogi, a to jest tylko nazwa szlaku który “biegnie” po tej drodze. czy tak będzie poprawnie?

Jeszcze jedno pytanie.
Wzdłuż fabryki Baworowo na rzece Kwisa znajduje się tor kajakarstwa górskiego leśniańskiego klubu LUKS Kwisa.
Wrysowałem ten tor ale podczas wysyłania pojawia się komunikat o błędach: “sport bez znaczników opisujących to miejsce” oraz “niezamknięta linia typ sportu caoe”, jak się z tym uporać?

Ale dalej zostawiłeś tę drogę jako most i to skasowałem, co do nazwy raczej pusto (chyba że to jest jakaś ulica albo po prostu ta droga ma swoją nazwę?!) koledzy by tu pewnie relacje zrobili dla tych szlaków, trzeba by poczytać wątki na forum.
Ja się od relacji itp. trzymam z daleka. :laughing:.

Co do ostatniego pytania się nie wypowiem :confused:

Pozwoliłem sobie przenieść do tego wątku wcześniejsze wpisy, dotyczace gminy Leśna.

Trochę szkoda, bo to potężne narzędzie. I zasadniczo proste, wybiera sie jakieś elementy, grupuje je w relacje, taguje się relację. Do szlaków nie ma nic lepszego.

Sorry… :confused:

No jak trzeba, to trzeba, poćwiczymy.

Jakaś podpowiedź gdzie o tym poczytać, czy mam sobie sam poszukać? :wink:

Nie taki diabeł straszny jak go malują :wink: => https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:route=hiking?uselang=pl

A tu konkretny przykład .

No dobra, może i rzeczywiście nie taki diabeł straszny. :wink:
Mógłby ktoś rzucić okiem na Perłowy Szlak czy jest OK?

Formalnie (składniki relacji) wygląda OK, choć przebieg nie odpowiada chyba temu co można znaleźć na tablicach informacyjnych (?)
A od czego to skrót => LWM w network ?
Poza tym jeśli w relacji występuje już nazwa Perłowy Szlak, to chyba można już ją zdjąć z tego way-a, chyba że tak ta ścieżka oznakowana jest w terenie ?
Podobnie ma się kwestia z note na tym way-u => tu już jest takie info w description w relacji a poza tym note to raczej info dla innych maperów, zasadniczo niedostepne dla końcowego uzytkownika mapy .

To zdjęcie jedynej, starej tablicy informacyjnej i ona nigdy nie była aktualna. :wink:
Mam informacje z UM, że lada chwila pojawią się nowe tablice i oznaczenia na szlaku.

Od Local Walking Network

Tak, tak ta ścieżka jest oznakowana w terenie. Tzn będzie lepiej oznakowana, bo na tą chwilę pozostały resztki starych oznaczeń. :wink:
Zależy mi na tym opisie.

Tak, wiem, że to info dla maperów (min. dla mnie) nie dla końcowych urzytkowiników. To chyba nie jest jakaś straszna zbrodnia?

Jak nam tak dobrze idzie, to ponawiam pytanie o tor kajakarstwa górskiego.

Mogę poprosić o link do obiektu lub do dokładnej lokalizacji?

Link
Tor biegnie w nurcie rzeki Kwisa, od punktu Jaz (waterway=weir) wzdłuż Odlewni Baworowo i kończy się na wysokości mostu.

Hmmm, wcześniej pisałeś że to będzie raczej nazwa szlaku po którym biegnie ścieżka a nie sama nazwa ścieżki.
Zasadniczo w przypadku dróg name oznacza nazwę nadaną urzędowo, choć znam przypadki kiedy lokalne urzędy nadają nazwy nawet chodnikom (wraz z tabliczkami drogowymi).
Więc pytanie czy ta ścieżka będzie nazywała się „Perłowy Szlak” czy tylko będzie po niej wytyczony (lepiej lub gorzej oznakowany) szlak o nazwie „Perłowy Szlak”, bo to różnica.

Nie, nie jest, ale lepiej od początku poprawnie używać tagów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Trochę pojeździłem palcem po mapie i wychodzi na to że społeczność nie wypracowała jeszcze jednolitego standardu co do tagowania torów kajakarstwa górskiego.
Zdarzają się bowiem i przypadki kiedy tory są tagowane jako:

  1. leisure=sports_centre na węźle (sam tak zresztą kiedyś zaznaczyłem takie miejsce)
  2. leisure=track na niedomkniętym way-u (JOSM będzie wołał że “niezamknięta linia typ sportu canoe”)
  3. leisure=track na domkniętym way-u ,
  4. leisure=pitch na domkniętym way-u ,
  5. zaznaczenie odcinka rzeki jako nadającego się do kajakarstwa górskiego.
    Przy okazji bywa też zaznaczany stopień „hardkorowości” danego toru.

Jeśli miałbym rysowac konkretny kształt toru to chyba najbardziej przekonuje mnie wersja numer 4 ale niech wypowiedzą się też inni.

Jeśli mogę pomóc - to proszę o kontakt priv. Nie mieszkam w okolicy, ale miałem okazję kilka razy zwiedzać Leśną i z pewnością warto wesprzeć inicjatywę :wink: Radzę sobie relacjami - więc również w tym zakresie mogę pomóc.