Chwali się to, że hostują ją na własnych tile serverach.
Trochę mnie irytują stare kolorki pól i ogródków działkowych i po tym poznaję, że nie zaktualizowali kafelków do najnowszej wersji OSM Carto, ale fajnie, że jest atrybucja.
Odwracając kota ogonem - czy upgrade z jednej wersji do drugiej jest bardzo czasochłonny jeśli nie wymaga reimportu bazy? Jakieś nowe pakiety potrzebne, które na $randomowa_dystrybucja_linuxa są stare jak węgiel?
Warto by było się dowiedzieć. W ogóle coś mało się nam chwalą i dzielą doświadczeniami z wdrożeń użytkownicy instytucjonalni, chlubnym wyjątkiem jest Andrzej ze swoją prelekcją z Poznania.
O ile pamiętam nie wymaga to niczego - większe zmiany (np. zależności) widać po zamianie numeru wersji, a 4.0.0 wyszło już 2 lata temu:
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto#versioning
https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/CHANGELOG.md#v400—2017-05-22
Ach, to cały Nextbike przeszedł na osm
Dane jednak mają sprzed kilku tygodni.
Szukając niemieckiego odpowiednika KSNG natrafiłem na taką oto mapę:
http://sg.geodatenzentrum.de/web_bkg_webmap/applications/gn/geonamen.html
Atrybucja jest schowana za PDF-em, ale jest
Fajny nawet styl zrobili. Wygląda bardzo jak papierowe mapy.
Edit: Mapka nazywa się TopPlusOpen.
http://www.geodatenzentrum.de/geodaten/gdz_rahmen.gdz_div?gdz_spr=deu&gdz_akt_zeile=5&gdz_anz_zeile=1&gdz_unt_zeile=41&gdz_user_id=0#dok
Z takich ciekawostek, to tam gdzie OSM nie ma infomacji o terenie zabudowy (landuse=residential i inne?), to wspomagają generując sami na podstawie budynków. Przykład: Kościerzyna.
Polska Policja udostępnia aktualizowaną na bieżąco animację mapy wypadków ze skutkiem śmiertelnym w te wakacje. Za tło robi OSM carto.
http://www.policja.pl/pol/mapa-wypadkow-drogowych/527,Mapa-wypadkow-drogowych-ze-skutkiem-smiertelnym-WAKACJE-2019.html
Do mapy wypadków mogli jednak wykorzystać jakieś dynamiczne rozwiązanie mapowe. Wyglądałoby to bardziej profesjonalnie niż obrazek statyczny. No i w dodatku nie dali atrybucji.
Na stronie LPR-u zauważyłem dziwną sytuację.
Mają mapkę OSM, ale ma ona okienko Google’a z napisem “Ta strona nie może poprawnie wczytać Map Google.”, a także z odnośnikami do warunków korzystania z Google Maps i pokazania danego obszaru w ich serwisie. Oczywiście, bez żadnej wzmianki, że mapka na stronie to OSM, a nie Google.
Ciekawe, czy to sprawka Google’a, czy ktoś nieudolnie chciał przejść na OSM?
https://www.lpr.com.pl/pl/ladowiska/mapa-miejsc-gminnych-oraz-ladowisk-przyszpitalnych/
Wygląda, że podmienili w skrypcie źródło kafelków i jednocześnie zostawili kod strony bez zmian - a kod strony sprawdza, czy mogą pobrać podkład google maps i wyświetla komunikat, że nie mogą, bo pewnie wyczerpali limit
https://czypada.pl/ używa OSM jako jednego z podkładów, jednak błędnie podaje atrybucję: “Leaflet | Powered by Esri | Pogodynka v 2.7.0”. Gdy się kliknie na górze po prawej na “i”, a potem “licencje” to pokazuje “Open Street Map - © OpenStreetMap” - ale to chyba i tak źle? I czy nie powinno to być na dole mapy?
Może być i na górze, i na dole - ale taka ukryta atrybucja zwłaszcza w kombinacji z mylącą nie wystarcza.
Policyjna mapa wypadków drogowych, bez atrybucji:
http://policja.pl/pol/mapa-wypadkow-drogowych/527,Mapa-wypadkow-drogowych-ze-skutkiem-smiertelnym-WAKACJE-2019.html
Już poruszany był ten temat, na poprzedniej stronie
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=753281#p753281
Miasto powiatowe Bartoszyce (które mapuję intensywnie od paru dni) oficjalnie używa OSM, nakładając na nią swoje “pinezki”: http://bartoszyce.pl/ i Pokaż Mapę (górna lewa część strony).
Może warto jakoś rozgłaśniać takie przypadki wykorzystania przez organy publiczne danych mapowych OSM - jako “dobre praktyki” urzędników? Przykładem jednych nakłaniać innych.
Główny Inspektorat Sanitarny publikuje mapę kąpielisk z wykorzystaniem mapy OSM https://sk.gis.gov.pl/index.php/strona/content/7.
Jest dodana atrybucja.
Robi to już od roku. Sam wrzucałem na nasz fanpage
Widzę, że zaktualizowali styl na nowszy!
Nie wiem czy znane, ale bardzo ciekawe (z takim niby streetview): https://m.fotopolska.eu/Gutshaus_Erwienen
Pod linkiem kawałek wzmiankowanych Bartoszyc, ale działa na cały kraj - na bazowym (nieserwerowanym) OSM.
Moim zdaniem to jedno z najlepszych wykorzystań mapy OSM
Oni korzystają z naszej mapy do umiejscowienia zdjęcia, my możemy linkować do ich zdjęć - co ja staram się czasem robić :).
OsmAnd - użycie znane, ale od następnej wersji będzie nieco lepsze podawanie źródła danych. Na dole ekranu ładowania plikacji pojawi się “Powered by OpenStreetMap data.”
https://github.com/osmandapp/Osmand/issues/7219#issuecomment-512710790
Są szanse na to że podobne rozwiązanie pojawi się w MAPS.ME - https://github.com/mapsme/omim/issues/11203