I jeszcze link do ogromnej bazy podkładów dla Poznania, w tym Ortofotomapy z roku 2018.
W kwestii aktualizacji oznaczeń dróg wojewódzkich poruszonej przez @szydzio, linka do strony Elektronicznej Skrzynki Podawczej Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Spotkanie rzeczywiście było konstruktywne! Dzięki uprzejmości Szydzia spotkaliśmy się w salce Ewangelickiego Centrum Parafialnego przy ul. Obozowej. Skupiliśmy się na omówieniu zgłoszonych tematów, dlatego na mapowanie nie pozostało wiele czasu. Uzgodniliśmy treść pisma do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie oznaczenia w terenie przebiegu dróg DW 194, 196 i 433. Rozmawialiśmy też o tagowaniu rond oraz wyznaczyliśmy sobie zadania na następne spotkanie za miesiąc (uzupełnianie obrysów budynków oraz punktów adresowych).
Roboty jest sporo, więc jeżeli ktoś chciałby się przyłączyć to serdecznie zapraszamy!
https://i.imgur.com/m2N1xHU.jpg
Dla nieobecnych wyjaśnienie.
Mamy obecnie w obrębie Poznania 2 drogi wojewódzkie „widma”, tj. DW 196 i 433.
Ich przebieg został zmieniony już 3 lata temu, i odpowiednio dopasowany w bazie OSM.
Jednak w terenie na drogowskazach brak jest jakichkolwiek oznaczeń dla przebiegu ww. dróg.
Zaś w przypadku DW 194 jedynie w obrębie węzła „Gniezno Południe” na drodze ekspresowej S5 jest jedno wskazanie na drogowskazach na tą drogę.
Dlatego chcemy jako lokalna Społeczność zadziałać w tym temacie i zmobilizować zarządcę dróg do poprawy bieżącej, mylącej dla kierowców, sytuacji.
Poza tym rozmawialiśmy też o drogach powiatowych i gminnych i zgodziliśmy się, że ich referencja powinna być w unsigned_ref, jako że z definicji te drogi nie mają numerycznych oznaczeń na drogowskazach.
Były też mini-warsztaty z trasowania budynków wtyczką Tracer2 i - zgodnie z zapowiedzią Olgi - obłędnie czekoladowe ciasteczka domowej roboty
Na kolejnym spotkaniu chcemy się przyjrzeć bliżej adresom - gdzie są jeszcze jakieś luki i jakimi narzędziami je uzupełniamy.
Czy drogi wojewódzkie w obrębie Poznania - miasta na prawach powiatu - nie są zarządzane przez miasto, jak tego wymagają odpowiednie przepisy?
Jest tak jak piszesz. Pismo zostało wysłane do obu jednostek - do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu oraz Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. Przebieg wymienionych dróg trzeba oznaczyć zarówno w mieście jak i na terenie powiatu ziemskiego.
Wczoraj użytkownik tomaszko90 popełnił edycję “Droga rowerowa ul. Grunwaldzka, pasy rowerowe Święty Marcin” (https://www.openstreetmap.org/changeset/72718734; https://overpass-api.de/achavi/?changeset=72718734), w której dodał powstającą drogę rowerową przy ulicy Grunwaldzkiej oraz zmienił kilka tagów rowerowych na innych ulicach.
Mam kilka wątpliwości co do tej edycji:
- Jako źródło całego zestawu podano Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image), jednak nie możliwe jest aby droga rowerowa której budowa zaczęła się w tym roku była tam widoczna, gdyż zdjęcia pochodzą z 2017 roku.
- Droga rowerowa jest w budowie, nie została jeszcze otwarta, powinna byc otagowana h=construction i construction=cycleway.
- Na ulicy Gajowej jest kontrapas rowerowy (przykład nr M3a z https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Rowery) i był oznaczony z wykorzystaniem dolnego przykładu, natomiast tomaszko90 dodał bicycle=destination (bez uzasadnienia w terenie), usunął lit=yes (droga jest bez wątpliwości oświetlona, widać to na ortofotomapie geopozu).
- W kilku miejscach (https://www.openstreetmap.org/way/338655090; https://www.openstreetmap.org/way/338655094) zmienił tag h=path na h=footway, mimo iż jest to droga dla pieszych i rowerów.
- Ze zdjęć geoportalu z 2017 roku nie wynika geometria miejsc postojowych przebudowanych z budową drogi rowerowej (która jeszcze się nie ukończyła) https://www.openstreetmap.org/way/337013516
- “Area:highway=yes” jest beztreściwe https://www.openstreetmap.org/way/302994435
- Przy samym rondzie Jeziorańksiego, będzie (jest w budowie) ciąg pieszo-rowerowy (h=path, segregated=no). https://www.openstreetmap.org/way/708047935#map=19/52.40249/16.88970
- Ze względu na brak danych o geometrii budowanej ddr uważam że powinna ona (do czasu pojawienia się nowej ortofotomapy) być otagowana jako h=path, segregated=yes, bicycle=designated, foot=designated w miejscu obecnego chodnika.
Prosiłbym autora zmian o odniesienie się do moich uwag, w przeciwnym razie jestem skłonny wycofać zmiany.
Nie masz pewności, czy tu zagląda. Za to jeśli wkleisz mu swoje uwagi jako komentarze do edycji, to dostanie powiadomienie na maila.
W komentarzu do edycji napisałem ogólnie o wątpliwościach i wkleiłem link do tego posta. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.
W takim razie można wycofać edycję, choć najlepiej napisac o co chodzi zamiast linka (unikania klikanie nieznaych linków jest dość dobrym poysłem, nie każdy zna forum lub zasady budowy URLi).
W przypadku ponownych zniszczeń i braku reakcji można poprosić o blokadę przez DWG.
Czołem po wakacjach! Wszyscy już się pewnie rozkręcili na dobre a więc czas na kolejne poznańskie mapowanie.
Co powiecie na sobotę 12 października?
Miejsce prawdopodobnie to samo co ostatnio ale to jeszcze potwierdzę.
Rezerwujcie czas!
Potwierdzam miejsce: Poznań, ul. Obozowa 5, sala w parafii Ewangelickiej 12.10.2019 https://www.openstreetmap.org/way/164866598
Proponuję zacząć o 11.00 ale jeżeli Wam odpowiada inna godzina dajcie znać.
Do zobaczenia!
I tutaj też:
https://www.facebook.com/Yanosik/photos/a.132812106732207/2972190529461003/?type=3&theater
Hej, przypominam o jutrzejszym poznańskim Mapping Party - ul. Obozowa 5, Poznań
Zapraszamy wszystkich, zdecydowanych i niezdecydowanych. Tych drugich szczególnie
Miło mi poinformować, że po ponad roku starań skończyłem mapowanie wszystkich poznańskich ścieżek rowerowych (wydzielonych z chodników dróg dla rowerów) wybudowanych do kwietnia 2018 (najnowszy dostępny podkład z Geopozu). Początkowo planowałem też zmapowanie pasów rowerowych w jezdniach, ale zrezygnowałem, bo o ile zmapowanie tych pierwszych jest widoczne na mapie głównej - co prawda bez rozróżnienia od zwykłego chodnika, ale zawsze - to pasy rowerowe na ulicy wyświetlałyby się tylko na naszej prowizorycznej wizualizacji area:highway, co jest wg mnie nie warte zachodu.
http://osmapa.pl/w/area/?lat=52.40778&lon=16.93508&zoom=14&ol=Qq
to pasy rowerowe na ulicy wyświetlałyby się tylko na naszej prowizorycznej wizualizacji area:highway, co jest wg mnie nie warte zachodu
Na warstwie rowerowej wyświetlają się pasy
https://www.openstreetmap.org/#map&layers=C
…po ponad roku starań skończyłem mapowanie wszystkich poznańskich ścieżek rowerowych
Super! Świetna sprawa! Gratuluję uporu i cierpliwości!
Gratulacje!