Πρόταση στο υπουργείο για νέο σύστημα αρίθμησης οδικού δικτύου

Τι ακριβώς θα ήθελες να αλλάξει;

Για να μην υπάρχουν γενικεύσεις στα θέματα και κυρίως στα παλαιότερα, θα πρότεινα να υπάρχουν κάποιες κατηγορίες.
θέματα ανά γεωγραφική περιφέρεια και ανά οδικό άξονα
Πχ
Θέματα Αυτοκινητοδρόμου Α1
Θέματα Αυτοκινητοδρόμου Α8
Θέματα Αυτοκινητοδρόμου τάδε
Θέματα για την περιφέρεια Θεσσαλίας (Θα αφορά όλα τα θέματα της περιοχής εκτός της Α1)
Θέματα για την περιφέρεια Πελοποννήσου (Θα αφορά όλα τα θέματα της περιοχής εκτός της Α8)
Θέματα για την περιφέρεια Μακεδονίας
Επιμέρους τεχνικά θέματα όπως Ενιαίος Σχεδιασμός Διασταυρώσεων (όπως το θέμα που είχα θέσει πριν 2 εβδομάδες)

Φυσικά και σε αυτά τα θέματα θα υπάρχουν παραπομπές στη wiki, αλλά τουλάχιστον ο καταμερισμός θα αποτρέπει επαναλήψεις ερωτήσεων…

Περιμένω τις απόψεις σας.

Υπάρχει λόγος για τόση κατηγοριοποίηση όταν το φόρουμ έχει τόσο λίγη κίνηση;

Όπως είναι τώρα, μπορείς να βρεις αν έχει συζητηθεί κάτι που θες να ψάξεις;
Μια ιδέα πρότεινα απλώς. Αν δεν συμφωνείτε, συνεχίζουμε ως έχει.

Όμως κάποιες περιπτώσεις μπορεί να ταιριάζουν σε περισσότερες από μία κατηγορία.
Βλέπω όμως ότι πχ το section της Γερμανίας που έχει πάρα πολλά ποστς δεν έχει καμία κατηγοριοποίηση.

Γράφω αυτό το μήνυμα επειδή οφείλω μία εξήγηση στην υπόλοιπη κοινότητα.

Το όλο πρόβλημα με τον Map-Finder δεν είναι στα λάθη του. Λάθη βρίσκω συνεχώς από όλους μας (ακόμη και από μένα).
Το πρόβλημα είναι στο ιστορικό της παρουσίας του εδώ μέσα.

Εμφανίστηκε εδώ ως George_ath στις 19-9-2018 στον χάρτη (χωρίς να εμφανιστεί ακόμη στο forum) και αντιδρά πρώτος ο The Duke of Waltham εδώ και αργότερα αντιδρά ο ika-chan! εδώ και εδώ.

Στις 13-11-2018 ο George_ath διαγράφει τον λογαριασμό του από το OSM γράφοντας αυτό (στο forum).

Στις 11-12-2018, ο ίδιος άνθρωπος (διαπιστωμένα), εμφανίζεται ξαφνικά ως Map-Finder, υποδυόμενος κάποιον άλλον,(στο forum), και η πρώτη του φράση ήταν:

.
Σε αυτό πρώτος αντέδρασε ο JayCBR γράφοντας:

.
και μετά φυσικά αντέδρασα και εγώ. (αλλά και άλλοι, δεν χρειάζεται να γεμίζω το forum με λινκς).
Δηλαδή με λίγα λόγια ήθελε να μας δουλέψει όλους, και μάλιστα επιδεικνύοντας πολύ κακή συμπεριφορά.
Όλα το μηνύματα εδώ είναι. Διαβάστε τα.

Μετά από όλο αυτό το ιστορικό (κουτοπονηριάς και υποκρισίας), αιτείται να γίνει και moderator!!! στο forum δήθεν για να το οργανώσει.

Και τώρα ρωτώ την κοινότητα.
Πως περιμένατε να δεχθώ έναν διπρόσωπο υποκριτή σε αυτήν την κοινότητα?
Να του πω “καλώς τον ψηλό τον λεβέντη???”

Παρέθεσα όλα τα δεδομένα. Και να τονίσω επίσης ότι δεν έχω κάτι προσωπικό εναντίον του, ούτε εναντίον κανενός.
Τα συμπεράσματα δικά σας.

EDIT:

Σωστά. Η κατηγοριοποίηση στα forums δεν λειτουργεί. Η κατηγοριοποίηση λειτουργεί σωστά στα wikis, αλλά όχι στα forums.
Και σίγουρα οι Γερμανοί δεν είναι ηλίθιοι στο θέμα των forums!!!

Νίκο, διαβάζοντας όλο το ιστορικό που αναφέρεις, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου…

και πέρα από τα διαφορετικά username κτλ είναι αδύνατον να κάνεις μια νορμάλ συζήτηση, επιχειρήματα άσχετα, εριστικά σχόλια…πρέπει να κάνεις και παραχωρήσεις σε μια κοινότητα, όχι να προσπαθείς να επιβληθείς επιμένοντας στα ίδια ξανά και ξανά

όσο για την μάχη mapfinder - nikospag…GET A ROOM, σφαχτείτε όπου θέλετε, όχι εδώ

παρακαλώ οτιδήποτε άσχετο με χαρτογράφηση να διαγραφεί από τους χρήστες, θα μπει κανας νεος στο φόρουμ και θα φρικάρει

ρεζίλι γινόμαστε

@nikospag:
Επανέρχεσαι σε ένα θέμα που το θεωρώ λήξαν, θιγμένος από τα λάθη που έκανες και την παραδοχή σου “ουδείς αλάνθαστος”. Μήπως, λέω μήπως, υπάρχει κάποιο άλλο θέμα;
Επίσης ποτέ δεν αναφέρθηκες στα λάθη που έκανα (συμφωνώ “ουδείς αλάνθαστος”) χωρίς υβριστικό/υποτιμητικό χαρακτηρισμό.
Μερικά παραδείγματα:

@hariskar
Σε αυτά που παρέθεσε ο nikospag δεν διάβασες τον υβριστικό και υποτιμητικό του λόγο προς το πρόσωπό μου;
Τον είδες ποτέ να μου απευθυνθεί χωρίς ύβρεις και ειρωνείες; Να μιλήσει χωρίς εριστικούς χαρακτηρισμούς και να πει " Ρε αδερφέ (χωρίς χαρακτηρισμό), δεν είναι έτσι αλλά έτσι ". Κάθε άλλο. Η λέξη ηλίθιος και ο υπεροπτισμός πως αυτός τα κάνει όλα σωστά και εγώ λάθος, ήταν τα κύρια συστατικά του λόγου του.

@JayCBR
Και σε εσένα θα πω το ίδιο. Είδες ποτέ να μιλάει για εμένα χωρίς ύβρεις και ειρωνείες; Θα σου άρεσε μετά την πρωτοβουλία σου να αλλάξεις τα ref να ανέβαινε σχόλιο τύπου "Άλλη μία ηλιθιότητα του JayCBR. "???
Και όμως προς εσένα δεν το έκανε, αλλά το έκανε τακτικά με εμένα!

Προχτές έβαλα τελεία σε όλη αυτή την αναστάτωση, μίλησα για μια νέα αρχή, αλλά αυτό μάλλον δεν άρεσε στο nikospag γιατί η εικόνα που νομίζει πως σχηματίστηκε για το πρόσωπό του ήταν αρνητική μετά το λάθος στο Wiki. Αδερφέ, έχεις παρεξηγήσει πολλά πράγματα από ότι φαίνεται. Μιλάμε για δεδομένα που συνέχεια αλλάζουν και αν τύχει και κάτι ΧΑΛΑΣΕΙ, ξαναφτιάχνεται. Αυτό στο λέω εκ βάθους ψυχής και ευελπιστώ να τελειώσει απόψε ΕΔΩ το όλο θέμα. Ελπίζω να συμφωνείς και να αλλάξεις στάση απέναντί μου.
Και για να βάλω ένα τέλος, δεν έχω/είχα άλλο όνομα χρήστη παρά μόνο το map-finder.

@Map-finder
το όλο πρόβλημα είναι η ανικανότητα σου να συζητήσεις, δεν είναι τυχαίο που νευριάζει όποιος προσπαθεί να ασχοληθεί μαζί σου

εσύ το προκαλείς με τον τρόπο σου, να λέει ο άλλος άλλη μια ηλιθιότητα…

Σοβαρά ρε φίλε τώρα;
Ανικανότητα να συζητήσω;
Που αν ήμουν ανίκανος ή αν απέφευγα την συζήτησα θα τον είχα γράψει εκεί που δεν πιάνει μελάνι…
Από αυτή και μόνο την απάντησή σου φάνηκε η μηδενική (αφού νομιμοποιείς την λέξη ηλίθιος) και ηλίθια αντίληψή σου για το τι παίζεται με τον “ουδείς αλάνθαστο”.

I think the problem is that JayCBR is forcing things on the Greek community without asking us, such as changing the tags for the road numbers and disrespecting the context of the bypasses, and this is why the classification and naming system is in a mess right now.

For example, JayCBR sends the EO7 right through the heart of Tripoli, when there is already a bypass of a much better road quality. Meanwhile, JayCBR tries to force through a nonsensical interchange layout like this, when it should be like this. I understand about the positioning of the motorway signs, but the latter is followed by most of the world. I am not seeing a exceptional reason for Greece to deviate from the custom.

It is bad enough that I am very close to suicide for reasons nothing to do OSM, and that is no joke because I have been hitting and harming myself more recently.

you were doing this before (putting your own names and refs) and i was trying to fix it so we have a single system…this idea about bypassing is yours only, there is no evidence whatsoever that the original route through the city is not a national highway anymore

the signs only inform you where to go, they dont say the deviation has become EO7 instead, just because you think so

i ve seen you label roads wrong and you always write “it would leave an unacceptable gap” etc, there are also other cities that there is no clear bypass (e.g. Larisa, Lamia) except in cases where the national highway has become pedestrian etc

i am not talking about road classes, just names/refs/relations

Not according to version 9 of way 23035278, where AiNikolas mapped the Argos bypass. You also did that for Veroia, in version 18 of 26373896.

@ika-chan!
Is there any other way to communicate with you than openstreetmap forum?

Sorry, αλλά δεν το δέχομαι. Ο τρόπος γραφής, οι φράσεις που χρησιμοποιούνται και το ύφος είναι ολόιδιο στους 2 χρήστες.

Υπάρχει κάποιος να καθαρίσει τα τόπικ; Όπως είπε και ο JayBCR είναι ντροπή να υπάρχουν όλα αυτά τα ποστς εδώ. Αν δεν τα εξαφανίσει κάποιος, κέφτομαι να κάνω report σε όλα τα ποστ που είναι γραμμένα με ανάρμοστο ύφος.

@hariskar
Τους χαρακτηρισμούς “ηλίθιος” τους δέχεσαι;

Δε δέχομαι οτιδήποτε offtopic. Σε παρακαλώ μη συνεχίζεις με off topic ερωτήσεις που αναγκάζουν τους άλλους να απαντήσουν πάλι off topic.

Μα πριν 2 posts ανέρτησες off topic.
Μην υπεκφεύγεις!

ΤΕΛΟΣ θυμηθείτε τον τίτλο της ανάρτησης!