Γενική Συζήτηση/General Discussion

έχω αναφέρει τους ΚΑΝΟΝΕΣ παλιότερα πολύ συγκεκριμένα, απλά επιλέγεις να κρατάς αυτή την αρνητική στάση

και γι αυτό επίσης υπάρχουν συγκεκριμένοι και κανόνες και σχετική λίστα

ωραία συμπεριφορά, Ω Ρ Α Ι Α

Πληροφοριακά, ο Map-Finder πρόσθεσε nat_ref=Ε.Ο.x σε αυτοκινητόδρομους, με αποτέλεσμα πολλά ways αυτοκινητοδρόμων να έχουν και nat_ref και ref. (EDIT: Τα διόρθωσε ο ika-chan)
Πχ https://www.openstreetmap.org/way/477816234/history (ο χρήστης “deleted” είναι ο πρώην George_Ath, και νυν Map-Finder).

Σχόλια από μένα σε παρατήρηση που μου έκανε ο ika-chan, και εντόπισα αυτό το θέμα: https://www.openstreetmap.org/changeset/69326934

Άνθρωποι σαν τον Map-Finder (πρώην George_Ath), λόγω της βλακείας και έλλειψης σεβασμού που τους διακατέχει, οδηγούν αυτήν την κοινότητα προς διάλυση.

Βέβαια δεν φταίει μόνο ο Map-Finder. Διότι σαν νέος χρήστης απλώς έβλεπε τα nat_ref που έβαλε ο JayCBR σποραδικά, και θεώρησε σωστό να τα βάλει και αυτός.
Δηλ ηθικός αυτουργός είναι ο JayCBR που “μπέρδεψε” τον νέο χρήστη. (για αυτό επιμένω για στέρεους κανόνες, και το nat_ref δεν ήταν στους μέχρι τώρα κανόνες).

Βέβαια ο Map-Finder, ως κλασσικός βλάκας που νομίζει ότι είναι έξυπνος (εξυπνάκιας), δεν είδε ότι ο JayCBR ΔΕΝ έβαλε nat_ref σε αυτοκινητόδρομους.
(και δεν μπήκε καν στον κόπο να ρωτήσει ως νέος χρήστης, και βαριέται να διαβάσει, και κάνει και υποδείξεις-παρατηρήσεις, και παίρνει πρωτοβουλίες χωρίς να ξέρει τι του γίνεται, και για αυτό τον λέω βλάκα-εξυπνάκια)

Όμως για να είμαι δίκαιος ο Map-Finder δεν βανδάλισε τον χάρτη με το νέο όνομα του, αλλά μόνο με το παλιό. (μάλλον έμαθε κάτι από τα τότε posts μας).
Όμως, η πράξη του να αλλάξει username και να ξαναμπεί εδώ μέσα προσπαθώντας να υποδυθεί κάποιον άλλον είναι απολύτως καταδικαστέα, και καταδεικνύει το ποιος είναι. (δηλ ο βλάκας-εξυπνάκιας που έλεγα πιο πριν, και που νομίζει ότι θα κοροϊδέψει τους πάντες).

Βασικά υποψιαζόμασταν (ο JayCBR και εγώ) ότι ο George_Ath και ο Map-Finder είναι το ίδιο άτομο, για αυτό έστειλα αναφορά για τον Map-Finder σε έναν από τους admins προς επιβεβαίωση.

EDIT: Να δώσω άλλη μια απόδειξη της εξυπνακίστικης σκέψης του Map-Finder.
Σε ένα ποστ προθυμοποιήθηκε να καταγράψει μια μικρή διαδρομή, και του είπα:
“Έχε υπόψιν σου ότι λόγω ανακρίβειας του GPS καλό θα ήταν να την καταγράψεις 4-5 φορές για να πάρουμε τον μέσο όρο.”
Και αντί να ρωτήσει τί εννοώ με την λέξη ανακρίβεια, εφόσον δεν γνωρίζει τι είναι η ανακρίβεια του GPS (η οποία κατά μέσο όρο 10-15 μέτρα), απάντησε πάλι με εξυπνάδα:
*“Έχω την συσκευή καταγραφής (το κινητό δηλαδή) αριστερά από το τιμόνι και χρησιμοποιώ την δεξιά λωρίδα, έτσι ώστε το στίγμα να συμπίπτει με το μέσο του πλάτους του οδοστρώματος.”
*Νομίζει δηλαδή ότι αν θα βάλει το GPS ένα μέτρο αριστερά ή δεξιά θα αυξήσει την ακρίβεια του ή ότι θα έχει καμιά αξιοσημείωτη διαφορά, και νομίζει ότι έκανε έξυπνη σκέψη για να την μοιραστεί μαζί μας, προσπαθώντας να μας αποδείξει ότι είναι έξυπνος!!! Αυτός είναι ο ορισμός του βλάκα-εξυπνάκια.
Και να πω κάτι που λέω και στους μαθητές μου (επειδή διδάσκω Φυσική σε παιδιά): “Ο έξυπνος μαθητής κάνει έξυπνες ερωτήσεις”.

Για όλα αυτά φεύγω από την κοινότητα.
Γεια σας, φεύγω και ξαναπάω στο Humanitarian OpenStreetMap Team όπου είμαι πιο χρήσιμος.
(αν με χρειαστείτε στείλτε πμ)

ΥΓ. Δεν θα απαντήσω σε κανένα σχόλιο του Map-Finder, ως σαν να μην υπάρχει αυτός ο χρήστης.

The only change I made yesterday was to add back the original number for the A1, but I ran into a roadblock because Sanwer’s map editor had gone rogue and deleted valid data, and I just asked the DWG to fix the problem since I don’t know how to deal with a cryptic 412 error regarding relation 4016746 with way 631972012.

@nikospag
Διαφωνώ με την απόφασή σου να φύγεις, αυτό μόνο κακό κάνει, ουσιαστικά πετυχαίνεις το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θα ήθελες. Είμαστε λίγοι και είσαι από τους πιο έμπειρους editors. Εκτός από τα edits συμμετέχεις και εδώ και συμβουλεύεις για ότι χρειαζόμαστε.

@Map-Finder
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο αυτονομήθηκες και δε λειτουργείς σύμφωνα με την κοινότητα. Αν θέλεις να κάνεις μία αλλαγή που δεν είσαι σίγουρος ή που είναι σημαντική, κάνε μία συζήτηση εδώ, συμβουλέψου κάποιους πιο παλιούς editors και μετά πράξε αναλόγως. Δε βγαίνει κάπου αν ο καθένας τραβάει τη δική του πορεία. Είμαστε εδώ γιατί έχουμε ένα κοινό χόμπυ. Ας συνεργαστούμε, για να έχουμε ένα καλύτερο και ομοιόμορφο αποτέλεσμα.

Άλλη μία ηλιθιότητα του Map-Finder. https://www.openstreetmap.org/changeset/68873873#map=17/37.93472/23.63719 (διαβάστε το σχόλιο)

I think it is lanes:bus:backward=1 and oneway:bus=no. access:lanes:backward=* can be removed since oneway=yes implies that.

In any case, the tagging scheme itself is a mess, according to https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bus_lanes#Which_scheme_to_use.3F .

λοιπόν οτιδήποτε ξεφεύγει από αυστηρή χαρτογράφηση πρέπει να σταματήσει, προσωπικά θα διαγραμμίσω απαντήσεις μου που είναι off-topic, θα πρότεινα να κάνετε το ίδιο, με τελικό σκοπό την διαγραφή τους (εντολή s, ώστε να φαίνεται έτσι)

Disagreed. lanes:bus:backward=1 and oneway:bus=no, says that buses are not permitted in the direction of this one-way road and that there is an opposite lane where buses are permitted. It does not imply that all other vehicles are not permitted in the opposite bus lane.
access:lanes:backward=no and bus:lanes:backward=designated must be used for this.

According to https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:oneway, oneway=yes with oneway:bus=no means that the oneway restriction does not apply to buses, and buses may go in either direction.

According to that exact above wiki page: “oneway:moped=no for a one-way streets where mopeds are allowed to drive in the opposite direction”. It says “allowed”. (replace mopeds with buses).
Anyway, this does not explicitly restrict other vehicles to access the opposite bus lane. But in our case, other vehicles are not allowed to access the opposite bus lane.
Believe me, i have studied in depth the keys that i have used.

And even if oneway:bus=no indeed implies that there is a two way road only for buses and one way for all other vehicles, it does not render in devices that can render lanes. I have just checked that in a simulator, but anyone can see that too in josm if he enable the “Lane and Road Attributes” paint style.

Κανείς δεν αρέσκεται σε θεωρίες συνωμοσίας. Ο άνθρωπος σου μίλησε με βάση του πως λειτούργησες εσύ εδώ μέσα. Και αν θέλεις να επιτεθείς σε κάποιον, να επιτεθείς μόνο σε μένα και σε κανέναν άλλον. Και την “θεωρία συνωμοσίας” την ξεκίνησα δημόσια εγώ (αν και το υποψιάζονταν και άλλοι).
Λοιπόν, εδώ είμαι, κάνε επίθεση σε μένα, και μόνο σε μένα, ελεύθερα.
Το ότι άλλαξες usernames είναι σίγουρο, και μην ξεχνάς ότι είμαι μηχανικός υπολογιστών. Και αυτό φυσικά σημαίνει ότι ίσως μπορώ να καταλάβω αν άλλαξες usernames.
Είσαι πολύ άτυχος που έπεσες στην περίπτωση.
Εδώ είμαι λοιπόν…αν και είχα αποφασίσει να μην σου απαντάω, δεν πρόκειται να επιτρέψω επιθέσεις σε άλλους που δεν φταίνε, Εγώ φταίω . Κάνε επίθεση σε μένα ελεύθερα.

Εντάξει, γίνατε φιλαράκια αλλά μην το παρατραβάς.
Να μείνετε στην ανταλλαγή ψήφων και φιλοφρονήσεων, μέχρι εκεί.
Από εκεί και πέρα, όποιος αναφέρεται άμεσα ή έμμεσα σε εμένα, οφείλω να του απαντήσω προσωπικά και όχι σε εσένα.
Να στο κάνω λιανά και με quote:

Ειδάλλως να στα στέλνει με pm να τα κάνεις copy-paste από τον λογαριασμό σου.
Όσο για την ειδίκευσή σου, είναι ό.τι πιο άσχετο έχει να κάνει με το να με κατηγορείς πως βρήκες πως άλλαξα όνομα.
Αλίμονο σε αυτούς που μεταδίδεις την παιδεία σου!

το bulling εσύ το κάνεις…θα πρεπε να σε αγνοούμε πλήρως

Σοβαρά τώρα?
Θες να σου μετρήσω πόσες φορές με προσέβαλε ο αλάνθαστος;
Ποιο είναι το bullying που έκανα;
Που απαντάω στον harikar (που γίνατε και οι 3 σας φιλαράκια) και παρεμβαίνει ο άλλος!?

παρακαλώ να σταματήσει όλο αυτό με τα φιλαράκια και τις κλίκες, το κοπανάς από την πρώτη μέρα

μπήκες εδώ, ήθελες να περάσεις την άποψη σου με το έτσι θέλω και επειδή τα 3 από τα 4 άτομακά διαφώνησαν κάθετα, άρχισες να λες οτι κάναμε κλίκα

τα έχουν κάνει κι άλλοι αυτά με ψεύτικα προφιλ, δεν ήταν προσωπική επίθεση, επίσης αν αφήναμε άτομα που δεν συμμετέχουν στο φορουμ να ψηφίσουν θα είχαμε άλλα θέματα

Για να μήν ανοίξω καινούργιο νήμα, θα το ποστάρω εδώ (επειδή έχει τίτλο Γενική Συζήτηση)

Παρατηρώ οτι πολλοί χρήστες (οι περισσότεροι δεν συμμετέχουν στο φόρουμ, αλλά το διαβάζουν) δεν αφήνουν περιγραφικά σχόλια στα edits τους.
Παιδιά, τα σχόλια, έστω και μικρά του στυλ “name changed” βοηθούν όλους μας να καταλάβουμε την πρόθεση του κάθε edit.
Παρακαλώ να αφήνετε περιγραφικά σχόλια. Επίσης είναι κανόνας του OSM, δεν είναι δικός μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

so here i am, a romanian lorry driver based in the UK, i ve been all over Greece countless times, delivering to several greek companies, i decided to join openstreetmap after seeing so many things wrong in maps all these years. I am happy to be a member of this community, as long as it stays healthy and civilized.

I am glad that you finaly joined Greek Section.

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να περάσουμε τους τετραψήφιους αριθμούς εκτάκτου ανάγκης των εκάστοτε αυτοκινητοδρόμων;
Μιλάω για τα 1075 για ΑΘΕ, 1077 για Εγνατία Οδο κ.ο.κ.