Razed is dus eigenlijk een probleem van de renderer en niet van de osm database.
overpass turbo
A web based data mining tool for OpenStreetMap which runs any kind of Overpass API query and shows the results on an interactive map.
Razed is dus eigenlijk een probleem van de renderer en niet van de osm database.
Razed wordt niet gerenderd in OSM-Carto, en gaat ook daar ook niet gerenderd worden. Het probleem is dat je als mapper als je op zo’n plaats bezig bent met een lijn zit die je niet kan verifiëren. Hij zit bij het voorbeeld in Apeldoorn ook nog eens met nodes aan andere objecten vast, dus ook als je hem wegfiltert in JOSM moet je er mee om gaan.
Als je als mapper een gebied grondig aanpakt (vanwege een heringericht kruispunt bijvoorbeeld) is het vanzelfsprekend dat je alle ways en nodes daar een keer door de handen hebt gehad, zeker als alles nieuw aangelegd wordt. Dan gaat dat stuk spoor dat er niet meer ligt ook weg — en je doet daarmee niets fout: bij de survey heb je immers vastgesteld dat er niets meer te zien is (zoals de tramlus van IIVQ). Dus mensen kunnen wel vrolijk voormalige spoorwegen gaan mappen (die niet meer terug te vinden zijn ter plekke), ze verdwijnen vanzelf weer als andere mappers in de omgeving bezig zijn.
In de definities van razed en abandoned zie ik dat abandoned bijvoorbeeld een stuk spoorweg is waar struiken tussen de rails groeien en razed een fietspad op een spoordijk is.
Dat zijn de lifecycle-prefixes, dat is net weer een ander verhaal. De demolished/removed/razed lifecycle-prefixes zijn discutabel, maar over het algemeen is er een valide use-case:
There is some dispute over the use of this, and other lifecycle tags, with the main argument being that OSM is for features existing on the ground. However, this tag is useful for explicitly mapping demolished features that are still visible on outdated satellite imagery, to prevent other mappers from inadvertently remapping them as extant buildings.
Dit is in Nederland meestal niet van toepassing, omdat wij veelal wel met surveys kunnen verifiëren. In het geval van de tramspoorlus en de historische spoorlijn die al jaren niet meer op satellietbeelden te zien is gaat dit niet op.
Ik twijfel nu toch over de oude spoorlijnen, bijvoorbeeld de spoorlijn Schagen-Sint Maartens Vlotbrug-Schoolr-Koedijk. Als je niet weet wat je moet zien is er niets meer van de lijn te zien. Maar als je naar een sattelietkaart kijkt, zie je toch een aantal plaatsen perceelvormen die voor de goede verstaander wel als oude spoorlijn herkenbaar zijn, zie bijv hier(let op: de tram liep oost van Restinn Warmenhuizen niet langs de tramlaan maar naar het Zuidoosten) of Dit bruggetje met erg zware brughoofden of dit rare smalle, S-vormige perceel.
Er is dus wel nog íets zichtbaar, maar zeer weinig. Ergens tussen razed en abandoned in dus. Wat moeten we daar nou mee?
De tramlijn bij het Amstelstation daarentegen, daar is echt niets meer van over. Dus die zou ik weghalen.
Nu heb je me op een idee gebracht! Trams hadden we in Venlo ook: naar Nijmegen, naar Tegelen en naar Beringe!!
En niet te vergeten de kleitreintjes. Als ik die allemaal ga intekenen is al het andere niet meer te zien. (NB: de tracé’s van de kleitreintjes zijn nog perfect zichtbaar in het landschap.
Haha dat doe ik niet hoor. Deze historische, niet meer bestaande zaken moeten een plekje krijgen op een eigen server.
Deze historische, niet meer bestaande zaken moeten een plekje krijgen op een eigen server.
Is er al
https://www.topotijdreis.nl/
Voor de historie: verwijdering Noord-Holland boven NZ-kanaal is uitgevoerd. Zie: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=786581#p786581 verwijderd.
Even een oud topic herleven:
Twee weken terug heeft een Duitse collega-mapper de (al jarenlang verwijderde) industriespoorwegen van Nijmegen terug op de kaart gezet:
A web based data mining tool for OpenStreetMap which runs any kind of Overpass API query and shows the results on an interactive map.
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
(Op de eerste heb ik gereageerd)
Ik heb er in principe geen probleem mee als iemand puur voor de context “razed:railway” op een fietspad zet, 't schaadt niet en geeft wat context over waarom een fietspad misschien in een bijzondere vorm loopt ofzo, maar nu staan er railway=razed
en zelfs railway=abandoned
spoorwegen op de kaart als losse lijnen, in 99% van de gevallen zonder dat er enig teken van een oude spoorlijn is, zelfs als je wist dat er vroeger eentje was. Laat staan dat je de gauge
nog kunt afleiden. (En gegeven de nauwkeurigheid en de gauges vermoed ik dat het ook op basis van een oude kaart moet zijn, tenzij deze persoon onder het asfalt gegraven heeft).
Ik neem aan dat er geen bezwaar is als ik alle onverifieerbare items (d.w.z. praktisch alles behalve de twee posities die ik in mijn reactie naar de gebruiker benoem) weer verwijder, als de mapper geen informatie aanlevert die duidelijk maakt waarvan hij/zij afleidt dat er vroeger een spoor liep?
Of desnoods (mocht iemand tegen het verwijderen zijn) de railway=abandoned die overlappen met het traject van een fietspad vervang door razed:railway=rail op het fietspad zelf? Er is namelijk geen separaat OSM object meer in die gevallen.
Van mij mogen alle railway=razed
stukken weg, als er over een spoorweg gebouwd is dan vind ik het te ver gaan om het nog toe te voegen. Zoals: Way: 1190086280 | OpenStreetMap
Maar als het trace nog intact is dan heb ik geen moeite met railway=abandoned
, het is belangrijk dat er nog iets te zien is om aan te tonen dat er spoor lag, zoals de vorm van gebouwen of percelen: Way: 1190053455 | OpenStreetMap
Of een talud wat goed te zien is met AHN: Way: 1192154615 | OpenStreetMap
Hier is wel het probleem dat de losse railway=abandoned
is geplakt aan het fietspad, beter knip je het fietspad op en zet je railway=abandoned
daarop of nog beter is compleet los en parrallel aan het fietspad.
Maar als het trace nog intact is dan heb ik geen moeite met
railway=abandoned
, het is belangrijk dat er nog iets te zien is om aan te tonen dat er spoor lag, zoals de vorm van gebouwen of percelen: Way: 1190053455 | OpenStreetMap
Maar daar waar hij de Nymaweg kruist is niets meer te zien. Dat stuk zou er dan tussenuit geknipt moeten worden.
Als een tracé hergebruikt is in dezelfde vorm kan was:railroad=rail
trouwens ook. Daarmee zeg je niets over de herkenbaarheid als spoorlijn, maar wel dat het een spoorlijn was. Vooral nuttig wanneer namen nog verwijzen naar de spoorlijn.
Van mij mogen alle
railway=razed
stukken weg,
… en als ze eenmaal weg zijn mag de historicus onder ons die onzichtbare onder aarde en beton verdwenen traces niet terug zetten, ook niet voor de treintjes liefhebbende afficionados.
Maar daar waar hij de Nymaweg kruist is niets meer te zien. Dat stuk zou er dan tussenuit geknipt moeten worden.
Mee eens, dat stuk kan beter weg of worden getaged als railway=razed
.
Als een tracé hergebruikt is in dezelfde vorm
Als je het trace herbruikt voor een pad of weg dan is dat herkenbaar als spoorweg dan zou ik dat taggen als railway=abandoned
.
Wat ook opvalt is dat er verschillende interpretaties met het verschill tussen railway=abandoned
en railway=razed
:
Je kan zeggen dat je railway=abandoned
gebruikt als er nog iets over is van de spoorweg of als er nog resultaten over zijn van de spoorweg. En dan railway=razed
gebruiken voor kleine tussen stukken waar niks meer is.
Of je kan zeggen dat railway=abandoned
alleen is als er nog iets over is van de spoorweg zelf. En railway=razed
voor als de stukken waar nog resultaten zichtbaar zijn.
Mee eens, dat stuk kan beter weg of worden getaged als
railway=razed
.
Gewoon weglaten misschien? Er is letterlijk niets meer zichtbaar toch?
Als je het trace herbruikt voor een pad of weg dan is dat herkenbaar als spoorweg dan zou ik dat taggen als
railway=abandoned
.
Ik trek meestal de grens bij herkenbaarheid als spoorweg. In dit geval is alleen het tracé behouden, maar niets meer. Het talud is afgevlakt, en met de aanleg van het fietspad is er ook ander grondwerk verricht. Wel is het tracé exact hetzelfde, en kleven er historische en huidige namen aan die verwijzen naar het spoor. Het voordeel van de life-cycle-prefixes is ook dat je de oude railway=*
waarde kan behouden in was:railway
, wat weer interessant bij andere waarden dan rail
.
Het maakt niet heel veel uit in zo’n geval. Een stuk zuidelijk doe ik wel railway=abandoned
omdat daar het spoor nog wel (bewust) herkenbaar is.
Gewoon weglaten misschien? Er is letterlijk niets meer zichtbaar toch?
Ja ik zou het weglaten, alleen wie ben ik om te zeggen dat anderen dat niet mogen mappen.
In dit geval is alleen het tracé behouden, maar niets meer. Het talud is afgevlakt, en met de aanleg van het fietspad is er ook ander grondwerk verricht. Wel is het tracé exact hetzelfde
Dat is dan een meningsverschil, ik zou zeggen dat de vorm van een tracé herkenbaar is als spoorweg.
Maar als het trace nog intact is dan heb ik geen moeite met
railway=abandoned
, het is belangrijk dat er nog iets te zien is om aan te tonen dat er spoor lag, zoals de vorm van gebouwen of percelen: Way: 1190053455 | OpenStreetMap
De gebruiker heeft dit zelf gelukkig vandaag al aangepast, dus dit hoef ik niet meer te doen, maar voor deze weg: inderdaad kun je afleiden dat er waarschijnlijk ooit iets gelegen heeft, maar uit de vorm van het hekwerk kun je niet afleiden dat het een spoorbaan was, en geen fietspad of ander soort weg. Dus railway=abandoned
klinkt mij onjuist t.o.v. railway=razed
. Maar dit heeft de gebruiker zelf inderdaad al aangepast. Maar ik zal heel conservatief zijn met verwijderen, m.a.w. dit zal ik laten staan.
Betreffende de fietspaden: zeker sinds de herinrichting vlak voor de zomer is er echt op geen enkele manier meer te verzinnen dat het zo loopt omdat er ooit een spoorweg gelopen heeft. (En of deze dan bij de L.v.Oost-Indië over de hoofdweg of de huidige fietsstraten/fietspaden heeft gelopen kan ik er ook niet zien). De L.v.Oost-Indië heeft een (deels voormalige) waterkerende werking, wat het trace ook verklaart. (De oude naam voor het oostelijke deel van de L.v. Oost-Indië, ongeveer tot het Siloplein, was tot een jaar terug Waalbandijk, net als het fietspad langs de haven nu nog heet).
Wat is het verschil tussen was:railway
op de highway=cycleway of razed:railway
op de highway=cycleway? (De laatste is 3x zo vaak voorkomend in combinatie met een highway=*
)
Ik hou altijd aan:
Er liggen nog spoorstaven: railway=disused
Er liggen geen spoorstaven meer, maar nog wel herkenbaar (door geoefend spoorspotter): railway=abandoned
Als er geen spoor meer te herkennen is, dan hoeft het niet in openstreetmap.
Ik gebruik railway=razed alleen voor korte stukken spoor als onderdeel van een langere spoorlijn die abandoned/disused is, bijv als een lijn grotendeels nog in gebruik is maar er een kort stukje verdwenen is onder een woonwijk of industriepark.
Voor verlaten spoorlijnen ga je maar naar https://map.railwayhistory.org/
Met het oog op @Tjuro s opmerking over de perceelgrenzen zal ik railway=razed
ook laten staan (maar niet zelf toevoegen) voor gevallen waarbij je wel kunt zien dat er ooit iets was, maar niet meer kunt zien of het bijv. een flauwe bocht in de weg of een ronde spoorbocht was, maar verder ben ik het met je eens
Ik zal een (niet zo rond) rondje fietsen en wat foto’s maken zogauw die onweersbuien voorbij zijn.