Πρόταση στο υπουργείο για νέο σύστημα αρίθμησης οδικού δικτύου

Αν αυτό κατάλαβες από όλο το ποστ τι να πω!!!

Ενα μέρος του πόστ έλεγε:
@Community
Μην χρησιμοποιείτε γενική πτώση στις ονομασίες των δρόμων (εξαιρούνται οι οδοί εντός αστικού ιστού πχ Κηφισίας κλπ)
Οι επίσημες ονομασίες του Εθνικού και Επαρχιακού δικτύου είναι στην ονομαστική πτώση (και υπάρχουν στο wiki μας).
Επίσης είναι χαζό να βρίσκεσαι στην Αθηνών-Κορίνθου και να λέει το GPS “επόμενος προορισμός Κορίνθου” αντί για “επόμενος προορισμός Κόρινθος”.
Τα έχουμε συζητήσει αυτά.”

Αυτό σου ακούγεται ότι δεν έχουμε καταλήξει?
Απορώ, καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις?

Συγγνώμη, ακριβώς για αυτό το θέμα απάντησα στον Jay.
Όταν ο navigator θα σου πει να στρίψεις πχ στην Αθηνών - Κορίνθου, ποιο είναι το ορθό;
Στρίψε στην Αθηνών-Κορίνθου ή στρίψε στην Αθήνα-Κόρινθος;
Στρίψε στην Αθηνών-Λαμίας ή στρίψε στην Αθήνα-Λαμία;
Μιλάω για το tag name:el και όχι για τον προορισμό. Αν επιλέξεις μια πόλη, αυτή θα είναι στην ονομαστική και όχι στην γενική.

συμφωνώ σε αυτό με τον map-finder

αυτό που λέει ο nikospag δεν το κατάλαβα, τί σχέση έχει το destination με το name?δεν είπα να αλλάξουμε το destination

Θα απαντήσω στο άλλο νήμα https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=66002

Άλλη μία ηλιθιότητα του Map-Finder. https://www.openstreetmap.org/changeset/68873873 (διαβάστε το σχόλιο)

Δες την Λένορμαν ανόητε πως είναι φτιαγμένη με λεωφορειολωρίδα σε αντίθετη κατεύθυνση.
Και για να δεις πόσο ΑΝΑΚΟΛΟΥΘΟΣ ΕΙΣΑΙ να σου θυμίσω τι έγραψες πριν 2 εβδομαδες:

Το way τι είναι;; Visuality or technicality???
Ξέρεις τι δηλώνει το “bus:lanes:backward” ???
Επίσης ξέρεις πως δεν υπάρχει φυσικό χώρισμα ώστε να δικαιολογείται να το ορίσεις ως διαφορετικό δρόμο;;;;
Αλλά τι κάθομαι και σου λέω!!!
Ο τσιφλικάς κος Νίκος…

Φυσικά είχα αναφέρει και άλλες ηλιθιότητες του Map-Finder (πρώην George_Ath) https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=746924#p746924 αλλά μάλλον δεν τις διάβασε ο “εξυπνάκιας”. Επίσης το way ήταν εκεί για λόγους routing, και όχι για λόγους visuality.

Αυτός που έφτιαξε την Λένορμαν έβαλε και τις διαδρομές των λεωφορείων να περνούν από αυτό το way εξαρχής. Δεν κατάστρεψε κάτι.
Στην περίπτωση του Πειραιά όμως, οι διαδρομές των λεωφορείων περνούσαν εξαρχής από αυτό το way.

Άρα ο ηλίθιος (Map-Finder, πρώην George_Ath ) που έσβησε το way, επειδή δεν υπάρχει φυσικό χώρισμα, θα έπρεπε να επανασχεδιάσει και τις διαδρομές των λεωφορείων, που τώρα είναι κατεστραμμένες λόγω ηλιθιότητας. (και δεν πρόκειται να τις φτιάξω).

EDIT:
ΥΓ. Το “bus:lanes:backward” (που υποτίθεται ότι δεν ξέρω τι σημαίνει), μια χαρά σωστό θα ήτανε, αλλά ο κύριος “εξυπνάκιας” δεν το χρησιμοποίησε καθόλου. Όμως και πάλι δεν θα αρκούσε μόνο αυτό, χωρίς να αλλάξουν τα relations των διαδρομών. Άρα όταν διαγράφουμε ένα way πρέπει να το σκεφτόμαστε 10 φορές. Δεν διορθώνουμε ένα λάθος καταστρέφοντας ταυτόχρονα δέκα σωστά.

Επίσης μάλλον είμαι εντελώς ανόητος που κατηγορώ μόνο τον Map-Finder και κανέναν άλλον. Μάλλον πρέπει να έχω κάποιο πρόβλημα!!!
Μάλλον θα πρέπει να γίνω καλύτερος “τσιφλικάς”, και να κατηγορώ και άλλους!!! (μιλάμε ο άνθρωπος δεν παίζεται!!).

Μου αρέσει το στυλ που απαγγέλλεις τις κατηγορίες:
“Κοιτάξτε παιδιά τι έκανε”… φάπες στο σχολείο πρέπει να έτρωγε κάποιος… ονόματα και υπολήψεις δεν θίγουμε.

Τέλος πάντων, αν υπάρχουν προβλήματα στις σχέσεις θα τις αποκαταστήσω και με πιο πλήρη στοιχεία οσονούπω, δεν θα κάνω σαν εσένα.
Δεν είσαι ο μόνος που μπορεί να φτιάξει πράγματα.

Όταν σβήνουμε κάτι που είναι σε σχέση, το josm τουλάχιστον ρωτάει και ζητάει επιπλέον επιβεβαίωση. Το ID δεν είναι έτσι;

Πάντως ο Map-Finder είναι σίγουρα ο μόνος που δεν μπορεί να τις φτιάξει. https://www.openstreetmap.org/relation/5857260#map=16/37.9369/23.6374 (relation edited at: 18/5/2019 11:32 AM)

Φίλε, δεν ξέρω αν τρως παντόφλα στο σπίτι, αλλά κράζεις σαν 10χρονο.
Εγώ θα το φτιάξω και καλύτερο. Μην είσαι εμπαθής.
Λοιπόν αναλαμβάνοντας ανακάλυψα την νέα Λεωφορειακή γραμμή " Διαδρομή Λεωφορείων 040 Σύμφωνα - Πειραιάς "
Αλλά αυτά δεν κοιτάς να τα διορθώσεις, αλλά προτιμάς να κράξεις και θα εκτεθείς.
Και επίσης μην γίνεσαι ρουφιάνος. Δεν απειλώ, σε συμβουλεύω.

Αυτήν την βλαμμένη ονομασία την είδα και εγώ χθες. Για να είμαι δίκαιος όμως, αυτό δεν ήταν λάθος του Map-Finder αλλά του greecemapper. (μάλλον είμαι μεγάλος ρουφιάνος που “δίνω στεγνά” τον greecemapper!!!).

Το ID είναι πιο αυστηρό (επειδή απευθύνεται σε αρχάριους) από το JOSM σε αυτό το θέμα. Δεν σε αφήνει καν να δώσεις εντολή delete στο way, αν δεν το σβήσεις πρώτα από το relation.

Το είδες αλλά προτεραιότητά σου ήταν το κράξιμο… τι να πω… πάρα πολύ εμπαθής!!!

@nikospag
Μετέφρασα αμετάφραστα κομμάτια στο https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Greece/Public_Transport#.CE.A7.CE.B1.CF.81.CF.84.CE.BF.CE.B3.CF.81.CE.B1.CF.86.CF.8E.CE.BD.CF.84.CE.B1.CF.82_.CF.84.CE.B9.CF.82_.CF.83.CF.84.CE.AC.CF.83.CE.B5.CE.B9.CF.82

και πρέπει να γίνει μια διαφοροποίηση ώστε να προστεθούν με εικόνες από τον web editor και μια πιο κατανοητή επεξήγηση για τα relations για τους πιο νέους χρήστες και την χρησιμότητά τους!

Μία παρατήρηση:
Στις διαδρομές, το stop_position πρέπει να έχει role stop ή bus_stop???

ΥΓ. Αν δεν σου αρέσουν οι αλλαγές προβλέπω καταγγελία στον ΟΗΕ εκ μέρους σου :D:D:D

Στο λινκ που αναφέρεις https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Greece/Public_Transport#.CE.A7.CE.B1.CF.81.CF.84.CE.BF.CE.B3.CF.81.CE.B1.CF.86.CF.8E.CE.BD.CF.84.CE.B1.CF.82_.CF.84.CE.B9.CF.82_.CF.83.CF.84.CE.AC.CF.83.CE.B5.CE.B9.CF.82 είναι η απάντηση στην ερώτησή σου μετά το “Κάθε στάση θα έχει δύο nodes:”

Άλλο ρωτάω, γιατί σκέτο stop και όχι bus_stop

Ρώτησες αυτό:

και όχι αυτό

Αυτό το γράφει ήδη η συγκεκριμένη σελίδα σελίδα. Λέει:
“Σε κάθε route relation θα καταχωρούνται ως μέλη (members) τα παραπάνω nodes, Στην λίστα αυτή για κάθε στάση θα καταχωρείται πρώτα το stop_position με role stop και μετά το platform με role platform ακολουθώντας την αλληλουχία των στάσεων που ακολουθεί το λεωφορείο / τρόλεϊ σε κάθε διαδρομή.”

Άρα role stop, και όχι role bus_stop.
To bus_stop είναι tag που έχει το platform node (highway=bus_stop), και όχι το role στο relation.
Το γιατί σκέτο stop και όχι bus_stop, είναι διότι έτσι “αντιλαμβάνεται” τα roles στα relations ο αλγόριθμος του OSM. Δεν έχει να κάνει με εμάς αυτό το θέμα.

EDIT1:
Επίσης η φράση

λέει το ίδιο πράγμα με την επόμενη φράση που λέει:

Μια από τις δύο πρέπει να διαγραφεί. Επίσης το public_transport=stop_area δεν είναι πρόταση του map-finder, αλλά του OSM.

Το ίδιο και με αυτές:
Έγραψες αυτό:

(τα “||” τι σημαίνουν?)

ενώ υπάρχει αυτό που λέει τα ίδια:

Μα καλά δεν διαβάζεις στο τέλος το σύνολο της σελίδας?
Οταν κάνεις κάτι να μάθεις να το κάνεις σωστά!!! (νοιώθω σαν να μιλάω σε δεκάχρονο!!!)

EDIT2:
Βέβαια με την παραπάνω σελίδα υπάρχει ένα άλλο σοβαρό πρόβλημα που είναι δικό μου λάθος μάλλον. Η σελίδα φαίνεται να είναι ως English (στις διαθέσιμες γλώσσες). Κανονικά αυτή η σελίδα θα πρέπει να αντιγραφτεί στον τομέα της Ελληνικής γλώσσας, και μετά η πρώτη να μεταφραστεί στα Αγγλικά.

EDIT3:
Την αντιγραφή την έκανα (χωρίς να διορθώσω τα λάθη του Map-Finder). Όποιος θέλει ας ξεκινήσει την μετάφραση στα Αγγλικά της πρώτης σελίδας εδώ.
Τα λάθη του Map-Finder στο wiki θα γίνουν revert σε λίγες μέρες, ώστε να προλάβουν να τα δουν και οι υπόλοιποι.

Map-Finder στο είπα και σε ένα σχόλιο σε ένα από τα edit σου.
Φύγε από το Ελληνικό OSM, άμεσα, και πήγαινε όπου αλλού θέλεις.

Και ναι, έχω εμπάθεια με την ηλιθιότητα, και ιδίως με τους ηλίθιους που νομίζουν ότι είναι έξυπνοι.
(και ακόμη δεν έχεις δει τι σημαίνει εμπάθεια)!!!
Βέβαια ο ηλίθιος δεν καταλαβαίνει ότι είναι ηλίθιος, διότι αν το καταλάβαινε δεν θα ήταν ηλίθιος.