Coś pięknego <3 Pod kątem OSM podkład jest niemal idealny bo fotografowany w momencie kiedy jest już słonecznie ale nie ma jeszcze liści na drzewach (podana w opisie podkładu data nalotu to 8-9.04.2018)
Gdyby komuś nie działał powyższy WMS, to podaję ten z którego ja korzystam:
http://wms2.geopoz.poznan.pl:8080/geoserver/wms
Warto dodać sobie do listy podkładów klika ortofotomap z poprzednich lat właśnie na przypadki kiedy na jednej coś co chcemy zmapować zasłania cień. No i oczywiście nieoceniony podkład z planem forogrametrycznym
Halo, czy ktoś jeszcze chętny na poznańskie mapowanie?
Zapraszamy na kolejne poznańskie OSM Map Party.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać projekt OpenStreetMap, zgłębić tajniki edycji danych mapowych i poznać innych maperów z okolicy! Poziom zaawansowania w edycji nie ma znaczenia - przewidujemy wstępne szkolenie oraz podział zadań w zależności od chęci i możliwości edytorów.
Chcielibyśmy również wypracować wspólne stanowisko odnośnie kilku tematów z naszego regionu, które od dawna się o to proszą.
Jeżeli chcesz wziąć udział w spotkaniu daj nam proszę znać odpisując na tą wiadomość. Jeżeli masz swoje tematy, które powinniśmy poruszyć to napisz, żebyśmy mogli się przygotować.
Spotkanie odbędzie się 25 maja w salce przy ul. Obozowej 5 (Ewangelickie Centrum Parafialne, salka na I piętrze) od godziny 14.00
W razie pytań prosimy o kontakt.
Pozdrawiamy!
Organizatorzy:
Szydzio (szydzio@poczta.onet.pl)
Olga|Yanosik (olgab@yanosik.pl)
Cieszymy się że dołączyłeś do społeczności OSM aczkolwiek forum to nie najlepsze miejsce na działalność ogłoszeniową
Przy okazji geodeta w OSM to office=geodesist.
Przypominam, że poznańskie spotkanie edytorów już za tydzień.
Na razie zgłosiło się 6 osób ale zapraszamy wszystkich chętnych - miejsca jest dość.
Jeżeli ktoś się jeszcze waha, to może przekona go wizja ciepłych, obłędnie czekoladowych ciasteczek domowej roboty ?!
Nawiązując do poruszonego dziś przez @szydzio tematu oznaczania dróg powiatowych, podaję linka do mapy sieci dróg powiatu poznańskiego Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Elegancko na bazie OSM
A pod przyszłe spotkanie dot. aktualizacji adresów, przydatne podkłady do użycia w JOSM poniżej: ADRESY BUDYNKI ULICE
Krajowa Integracja zawiera wiele innych danych - warto się tam ‘rozejrzeć’
W kwestii aktualizacji oznaczeń dróg wojewódzkich poruszonej przez @szydzio, linka do strony Elektronicznej Skrzynki Podawczej Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Spotkanie rzeczywiście było konstruktywne! Dzięki uprzejmości Szydzia spotkaliśmy się w salce Ewangelickiego Centrum Parafialnego przy ul. Obozowej. Skupiliśmy się na omówieniu zgłoszonych tematów, dlatego na mapowanie nie pozostało wiele czasu. Uzgodniliśmy treść pisma do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie oznaczenia w terenie przebiegu dróg DW 194, 196 i 433. Rozmawialiśmy też o tagowaniu rond oraz wyznaczyliśmy sobie zadania na następne spotkanie za miesiąc (uzupełnianie obrysów budynków oraz punktów adresowych).
Roboty jest sporo, więc jeżeli ktoś chciałby się przyłączyć to serdecznie zapraszamy! https://i.imgur.com/m2N1xHU.jpg
Dla nieobecnych wyjaśnienie.
Mamy obecnie w obrębie Poznania 2 drogi wojewódzkie „widma”, tj. DW 196 i 433.
Ich przebieg został zmieniony już 3 lata temu, i odpowiednio dopasowany w bazie OSM.
Jednak w terenie na drogowskazach brak jest jakichkolwiek oznaczeń dla przebiegu ww. dróg.
Zaś w przypadku DW 194 jedynie w obrębie węzła „Gniezno Południe” na drodze ekspresowej S5 jest jedno wskazanie na drogowskazach na tą drogę.
Dlatego chcemy jako lokalna Społeczność zadziałać w tym temacie i zmobilizować zarządcę dróg do poprawy bieżącej, mylącej dla kierowców, sytuacji.
Poza tym rozmawialiśmy też o drogach powiatowych i gminnych i zgodziliśmy się, że ich referencja powinna być w unsigned_ref, jako że z definicji te drogi nie mają numerycznych oznaczeń na drogowskazach.
Były też mini-warsztaty z trasowania budynków wtyczką Tracer2 i - zgodnie z zapowiedzią Olgi - obłędnie czekoladowe ciasteczka domowej roboty
Na kolejnym spotkaniu chcemy się przyjrzeć bliżej adresom - gdzie są jeszcze jakieś luki i jakimi narzędziami je uzupełniamy.
Jest tak jak piszesz. Pismo zostało wysłane do obu jednostek - do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu oraz Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. Przebieg wymienionych dróg trzeba oznaczyć zarówno w mieście jak i na terenie powiatu ziemskiego.
Jako źródło całego zestawu podano Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image), jednak nie możliwe jest aby droga rowerowa której budowa zaczęła się w tym roku była tam widoczna, gdyż zdjęcia pochodzą z 2017 roku.
Droga rowerowa jest w budowie, nie została jeszcze otwarta, powinna byc otagowana h=construction i construction=cycleway.
Na ulicy Gajowej jest kontrapas rowerowy (przykład nr M3a z https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Rowery) i był oznaczony z wykorzystaniem dolnego przykładu, natomiast tomaszko90 dodał bicycle=destination (bez uzasadnienia w terenie), usunął lit=yes (droga jest bez wątpliwości oświetlona, widać to na ortofotomapie geopozu).
Ze zdjęć geoportalu z 2017 roku nie wynika geometria miejsc postojowych przebudowanych z budową drogi rowerowej (która jeszcze się nie ukończyła) https://www.openstreetmap.org/way/337013516
Ze względu na brak danych o geometrii budowanej ddr uważam że powinna ona (do czasu pojawienia się nowej ortofotomapy) być otagowana jako h=path, segregated=yes, bicycle=designated, foot=designated w miejscu obecnego chodnika.
Prosiłbym autora zmian o odniesienie się do moich uwag, w przeciwnym razie jestem skłonny wycofać zmiany.
W takim razie można wycofać edycję, choć najlepiej napisac o co chodzi zamiast linka (unikania klikanie nieznaych linków jest dość dobrym poysłem, nie każdy zna forum lub zasady budowy URLi).
W przypadku ponownych zniszczeń i braku reakcji można poprosić o blokadę przez DWG.