Ik wil nog wel een poging wagen om het kort uit te leggen. Je gebruikt forward/backward alleen als de heenweg en de terugweg verschillend zijn.
In het plaatje hieronder zijn A t/m E ways, en geven de pijltjes (< en >) de richting van de way in OSM aan (dus niet eenrichtingsverkeer o.i.d.)
A B C
o --->--- o --------<---------- o ---<--- o heenweg: A,B,C
\ / terugweg: C,E,D,A
--->--- o ---<---
D E
Forward/backward
Als een fietsroute heen via A, B en C loopt, en terug via C, E, D en A heb je role=forward/backward nodig. Als een way zowel voor de heenweg als de terugweg gebruikt wordt, blijft de role leeg. Voor de ways die maar in één richting gebruikt worden (B,E en D) geef je aan of dit met de richting van de OSM-way mee is (forward) of juist ertegenin (backward).
In dit geval fiets je op de heenweg tegen de richting van B in (dus backward). Op de terugweg (C → E → D → A) fiets je eerst met de richting van E mee (forward), daar na tegen de richting van D in (backward).
Volgorde van de ways in de routerelatie
Dan is nog de vraag in welke volgorde de ways in de relatie moeten neergezet. Dat gaat in principe gewoon van begin naar eind, maar voor een traject waar de heen- en terugweg verschillen, heb je een extra regel nodig. Dan komen eerst de ways van de heenweg in de gewone volgorde, en daarna de ways van de terugweg. MAAR: die staan in de omgekeerde volgorde van hoe je ze al fietsend tegenkomt.
Voor het voorbeeld uit het plaatje wordt het dan:
way: role:
A (wordt voor heen- en terugweg gebruikt)
(hier splitst de route voor heen- en terugweg, eerst de ways van de heenweg)
B backward (op de heenweg fiets je tegen de richting van de way in)
(na B komen de heen- en terugweg weer samen, dus nu de terugweg in omgekeerde volgorde)
D backward (want je fietst tegen de richting van de way in)
E forward (want je fietst in dezelfde richting als de way)
(na de terugweg ga je gewoon weer verder van begin naar eind)
C
Ik hoop dat dit een beetje duidelijk is.
Die route Vrachel en Donge, bestaat die eigenlijk nog wel? Is die niet allang vervangen door fietsknooppunten? Het zou zomaar kunnen dat de helft van de bordjes weg zijn, en ook niet meer teruggeplaatst worden. Wie heeft er zin in een survey in Oosterhout?