Zintegrowanie sieci bankomatów

Fajne, ale brakuje jednej podstawowej informacji, czyli współrzędnych.
Szczególnie w przypadku adresów obejmujących np. jeden duży budynek nie bardzo wiadomo gdzie fizycznie szukać bankomatu.
No i pytanie czy operator serwisu zezwala na ewentualne wykorzystanie danych w OSM ?

Wysłałem pytanie do wszystkich instytucji wymienionych w http://www.karty.pl/bankomaty.php?statystyka=bank poza Aplitt o możliwość udostępnienia danych, oczywiście w zgodności z OBDL.

Ten serwis istnial zanim pojawiło się ogólnodostępne OSM. Jest to tak zwana praca własna, czyli wszelkie dane wprowadzane były przez autora serwisu np. numery poszczególnych ATM-ów itp.). Część danych z tego co wiem otrzymał z banków. A czy zechce się podzielić z OSM? Trzeba by było zapytać…

Santander już się zgodził. Pytają tylko o to, w jakiej formie ma zostać udzielona ta zgoda. Czy ktoś dysponuje polskojęzycznym wzorem z poprzednich importów?

PKO BP zaoferowało udostępnianie danych z cotygodniową aktualizacją, ale nie napisali nic o warunkach dalszego użycia tych danych. Niestety ich baza składa się z adresów, nie lokalizacji GPS.

Czy nikt nie ma tego wzoru zgody? Nie chciałbym zbyt długo przetrzymywać Santandera, więc ewentualnie mógłbym coś sam napisać na podstawie szablonu z angielskiej wiki, byleby nie spowodowało to problemów przy imporcie.

A jak(ie) (szczegółowe) dane zechcą udostępnić?

Nie określili tego wprost, ale w mojej pierwszej wiadomości nawiązałem do danych na dole tej strony, więc zapewne o nie chodzi, a te na szczęście są dość dokładne.

Tak przy okazji.
Spotyka się tagowanie wskazujące na związki Euronetu z Millenium, w niezależnych lokalizacjach, tak jak tu: https://www.openstreetmap.org/node/935803018
Czy wiecie czy to jest jeszcze aktualne? Dane szczegółowe bankomatu na mapce Euronet nic o tym nie wspominają.
Czy to tagowanie usuwać?

To stary, źle przeprowadzony import. Można takie węzły poprawiać, jeśli millennium:subtype to Euronet i operator to Euronet to jest to Euronet. Zdarzają się też wersje z BZWBK.
Dodatkowym utrudnieniem jest na ogół błędna - czy bardzo niedokładna - lokalizacja tych bankomatów.

Kiedyś na Dolnym Śląsku wszystkie takie bankomaty poprawiłem.

Na stronie Urzędu m.st. Warszawy można znaleźć sporo ciekawych danych. W sekcji “Dane przestrzenne” znajduje się JSON z lokalizacją bankomatów Euronetu i wygląda na to, że te dane są udostępnione w domenie publicznej. Przy okazji przypominam, że nadal nie wiem, co odpisać Santanderowi.

Pytanie tylko, na ile dane na stronie UM Warszawa są aktualne i adekwatne do tego, co znajduje się w terenie.
Prędzej zaufał bym spisowi samego Euronetu.

Strona Euronetu nie musi być koniecznie aktualna. W Gdyni na Starowiejskiej bankomat był zabity deskami, a wciąż figurował na mapie Euronetu. Jakiś czas po tym gdy został zdemontowany zniknął z mapy, mimo że nie był używalny parę miesięcy.

Za to we Wroclawiu stoja i dzialaja bankomaty Euronetu, do ktorych Euronet sie na swojej stronie nie przyznaje.

Czyli konkludując, ograniczone zaufanie do wszelkich spisów - co w terenie to często tylko w nim zostaje :slight_smile:

Bez importu można rozwiązać jedną sprawę: nie jest ujednolicony zapis nazwy, więc taki Euronet jest znany pod prawie czterdziestoma określeniami, a to utrudnia przetwarzanie tych danych i nie daje wskazówki twórcom edytorów OSM, którzy mogliby przygotować bazę podstawowych, sugerowanych kluczy (np. tak robi ID), co zabezpieczyłoby bazę przed powrotem bałaganu w miarę wykonywania nowych edycji.

Jeśli chodzi o jakiś import bankomatów, to raczej jestem przeciwny (chyba że byłoby to tylko edytowanie już istniejących czyli dodanie tagów typu: wpłatomat, godziny otwarcia). Z doświadczenia widzę, że nawet na mapach zarządców bankomatów/banków jest tylko przybliżona lokalizacja i nie ma dokładnych współrzędnych. Więc w przypadku np. ogromnych centrów handlowych wylądują w jednym punkcie. Dokładną lokalizację można ustalić chyba tylko w przypadku wizyty w terenie. A to ważne, czy bankomat jest na zewnątrz, czy w budynku, który nie jest otwarty całą dobę.
Niedokładną lokalizację bankomatów dobrze widać po dawnym imporcie bankomatów Millennium, gdzie lądowały one na chodnikach czy ścieżkach rowerowych. A lokalizacja bankomatu to chyba najważniejsza z jego właściwości.

A przeglądając różne bazy bankomatów widzę, że nie są wolne od błędów. Im większy spis tym większe prawdopodobieństwo błędu. Jedyną cechą, która się zgadza jest chyba tylko zarządca bankomatu (Euronet, Planet Cash itd.). Z adresami i pozycjami bywa rożnie. A i znalazłem nawet na stronie Euronetu, ze nie ma tam bankomatu, który jest w terenie; a w innym spisie, że nadal jest bankomat, mimo że bank się wyniósł co najmniej miesiąc wcześniej.

Poza tym dużo bankomatów jest w budynkach (centrach handlowych), a wątpię, żeby zarządcy bankomatów przechowywali w bazie dokładne informacje takie jak współrzędne, piętro i ewentualnie sklep, przy którym jest bankomat.

Jeśli dostalibyśmy takie dane, które możemy używać, to można by to zrobić na zasadzie narzędzia do poprawy jakości, jak mapka ze znacznikami.

Kiedyś w ciągu miesiąca dodałem kilkadziesiąt bankomatów i poprawiłem wszystkie pozostałe w moim mieście, więc widzę jak to wygląda: jakie tagi są potrzebne, jakie nie i jakie są błędy w tagowaniu.

Poniżej moja propozycja. Opiera się właściwie na tym, co już jest.

  • bankomaty tagujemy jako node z [color=blue]amenity=atm[/color]
  • problematyczny tag [color=blue]atm=yes[/color] dodawany do banków. Zastępuje on bankomat, jeśli nie jest zmapowany (lub jeśli nie znamy dokładnej lokalizacji bankomatu). Jeśli bankomat w pobliżu tego banku jest zmapowany, to usuwamy [color=blue]atm=yes[/color]. [color=blue]Atm=yes[/color] jest ok, jeśli wiemy, że jest bankomat, ale nie wiemy, gdzie dokładnie, albo nie chcemy go mapować. Jednak zmapowanie bankomatu jako osobnego obiektu pozwala dodać inne informacje, takie jak godziny otwarcia i inne.
  • nie stosujemy tagu [color=blue]name=[/color] w przypadku bankomatów, a [color=blue]operator=[/color].
  • jeśli bankomat jest zamontowany w ścianie i dostępny z zewnątrz, to możemy go dodać jako wierzchołek na linii budynku, lub na zewnątrz budynku, ale nie w jego obrębie.
  • jeśli dwa bankomaty są obok siebie, to dodajemy dwa, a nie jeden. Można dodać jakąś informację w [color=blue]note=*[/color], żeby nie zostało to uznane za duplikat przez innych mapujących lub walidatory, czy żeby ktoś nie usunął, myśląc, że to błąd.

Tagi wymagane:

  • [color=blue]operator[/color] - zarządca bankomatu. Wpisujemy tutaj Euronet, Planet Cash itd. Fajnie by było ustalić jeszcze w jakiej formie. Tych zarządców nie ma dużo, ale są różnie zapisywani: Euronet / Euronet sp. z.o.o; PKO BP / PKO Bank Polski. Wg mnie im krócej, tym lepiej. I bez tych dodatków typu “sp. z.o.o”.

Tagi wskazane:

  • [color=blue]opening_hours[/color] - jeśli bankomat jest na zewnątrz, to dajemy 24/7, jeśli jest w budynku, to też dobrze by było podać, czy jest dostępny całodobowo. Bankomaty w centrach handlowych, czy Biedronkach są raczej otwarte w godzinach otwarcia tych sklepów. Bankomaty w budynkach mogą być całodobowe np. w hotelach, kasynach, na lotniskach i dworcach. Całodobowe mogą być też w oddziałach banku, jeśli jest osobne pomieszczenie z samym bankomatem przed wejściem dalej. Niektóre z nich są czynne całą dobę.
  • [color=blue]cash_in=yes/no[/color] - jeśli wiemy, czy ma funkcję wpłacania pieniędzy. Jeśli wiemy, że nie ma funkcji wpłacania, dajemy wartość “no”.
  • [color=blue]level[/color] - jeśli bankomat jest w wielopiętrowym budynku / centrum handlowym, to należy podać, na którym piętrze się mieści.

Tagi opcjonalne:

  • [color=blue]location=[/color] - do wskazania, czy bankomat mieści się na zewnątrz, czy w budynku (jest jeszcze w sumie trzecia możliwość, czyli w ścianie, ale to też jakby na zewnątrz). Pytanie tylko czy w przypadku bankomatów w budynkach dawać [color=blue]indoor=yes[/color], czy [color=blue]location=indoor[/color], czy oba.
    [color=blue]outdoor[/color] - w przypadku wolno stojących bankomatów na zewnątrz
    [color=blue]indoor[/color] - w przypadku wolno stojących bankomatów w budynku
    [color=blue]wall_outside[/color] - w ścianie budynku, na zewnątrz
    [color=blue]wall_inside[/color] - w tych dwóch ostatnich przypadkach nie wiem, czy powinno być podkreślenie czy nie. Bo nie wiem, czy traktować ten tag tak, że jest tam kilka możliwości, jak np. w highway, czy bardziej jak opis, gdzie można wpisać, co się chce. Raczej [color=blue]location[/color] nie jest ograniczone tylko do kilku najczęściej używanych i przecież mogę wpisać tam “on the tree” czy podobne. Korzystałem z gotowej, używanej już wcześniej wartości, więc pisałem tak samo. Zawsze można zmienić, nie problem.
  • [color=blue]wheelchair[/color] - jeśli wiemy, czy jest dostęp dla wózków inwalidzkich.
  • [color=blue]description[/color] - można użyć do dokładniejszego opisania lokalizacji bankomatu. Np. w centrach handlowych “między sklepem ACB a DEF, przy windzie”.

rzadko:

  • [color=blue]access[=customers][/color] - niektóre bankomaty są niedostępne dla każdego, bo znajdują się np. na lotnisku “po drugiej stronie”, czy w kasynie, a więc trzeba wcześniej wykupić jakąś usługę, żeby z nich skorzystać.

nie używamy tagów:

  • [color=blue]name[/color]
  • adresów - adres w niczym nie pomaga, nie pomoże w odnalezieniu bankomatu, bo to małe obiekty, więc dokładne umiejscowienie (współrzędne) jest tutaj kluczowe. Spotkałem bankomat, który miał przypisany adres (bo taki pewnie gdzieś widniał), ale miał taki adres jak budynek, ale wejście było od innej ulicy.
  • [color=blue]drive_through[/color] - w Polsce nie ma chyba takich bankomatów, więc w przypadku 99,999% bankomatów będzie domyślna wartość “no”, której nie wpisujemy. Dajemy drive_through tylko jeśli jego wartość to “yes”. Niestety to pole jest domyślnie w edytorze iD, pewnie ze względu na to, że w USA drive through jest powszechne.
  • [color=blue]currency:PLN=yes[/color] - w Polsce chyba wszystkie bankomaty wypłacają w złotówkach. Jeśli jest inaczej, i bankomat wypłaca w innych walutach, to podajemy np. [color=blue]currency:EUR=yes[/color]. Bankomaty wypłacające i euro, i złotówki tagujemy: [color=blue]currency:PLN=yes[/color] + [color=blue]currency:EUR=yes[/color].

nie wiem: (co do tych tagów nie mam zdania, a są one wymienione na Wiki)

  • [color=blue]network[/color] ja nie wiem z czym się je ten tag. Jeśli ktoś umiałby to wytłumaczyć i opisać to zachęcam do napisania. [hint: to raczej nie to samo co [color=blue]operator[/color], bo np. w przypadku wypożyczalni rowerów w Polsce mamy [color=blue]operator=Nextbike[/color], a [color=blue]network=Wrocławski Rower Miejski[/color]]
  • [color=blue]fee[/color] ? - Opłata chyba zależy od banku, w którym mamy kartę? I pewnie jest taka sama w danej sieci bankomatów, a nie w konkretnym bankomacie? Ale takie rzeczy chyba są trudne do ustalenia.

Nazwy zarządców ([color=blue]operator=*[/color]):

  • Euronet (sp. z.o.o. / Polska myślę, że nie ma sensu dodawać.)
  • PKO BP? PKO Bank Polski? Ja preferuję to krótsze, ale chyba nie możemy narzucać
  • Planet Cash
  • BPS
  • Pekao SA
  • Santander
  • SGB
  • ING Bank Śląski
  • Millennium (raczej nie Millennium Bank lub Bank Millennium)
  • i inne mniej popularne

Moim zdaniem nie powinniśmy dodawać żadnego “sp. z o.o.” do nich.

Tutaj zrobiłem listę wszystkich używanych wartości: [url]https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Maro21/atm[/url]

W wykazach bankomatów możemy spotkać, że np. bankomat jest Euronet, a w terenie widzimy SKOK, MIllennium czy inne - co wtedy? W takich przypadkach Euronet zarządza tym bankomatem, ale z zewnątrz jest oznaczony logo banku. Czasami jednym i drugim. Wtedy dajemy [color=blue]operator=Euronet[/color], [color=blue]brand=Nazwa banku[/color].

Co jest obecnie do poprawy:

  • nie ma już bankomatów Cash for you, teraz jest Planet Cash
  • jest wiele bankomatów z błędnie wpisanym “Planet” zamiast “Planet Cash” - z daleka logo tak wygląda jakby tam było napisane Planet, ale jest jeszcze małymi literami Cash i taka jest nazwa
  • BZ WBK, BZWBK poprawić na Santader (te mogą być wpisane w polach [color=blue]name[/color], [color=blue]operator[/color], [color=blue]brand[/color] lub [color=blue]network[/color]).
  • wszystkie te powyższe są różnie zapisywane, ze spacją, małymi/dużymi literami i mogą być w różnych polach: [color=blue]name=[/color], [color=blue]operator=[/color], [color=blue]network=[/color] lub [color=blue]brand=[/color].
  • jest 8 bankomatów jako linia, do poprawy
  • Eurobank / Euro Bank → to teraz Millennium
  • przy bankach Millennium bywa pisane błędnie przez jedno “n” *Millenium

Przykład tagowania bankomatu:
[color=blue]amenity = atm
operator = Euronet
opening_hours = 24/7
location = wall_outside
cash_in = yes[/color]

To jest moja propozycja, jeśli ktoś ma inne, to zachęcam do napisania.

Fajna propozycja, z większością punktów w zupełności się zgadzam i tak samo je rozumiem. Istnieje projekt nsi.guide (szablony), w którym kiedyś starałem się ogarnąć sieci bankomatów dla Polski - link.

Nazw marek nie możemy narzucać, ale te które są tam podpowiadane są częściej używane - i tam są brand=: Bank Pekao, ING Bank Śląski, PKO BP

Ja rozumiem ten tag inaczej - on sygnalizuje że jest tam bankomat, amenity=atm to bardziej micromapping, ale jeżeli jest jeden to powinno się ustawić i drugi

Propozycja bardzo dobra, odpowiada niemal dokładnie temu, co sam stosuję. Zwłaszcza dziękuję za zwrócenie uwagi, że Planet Cash czy Euronet nie tylko mają bankomaty pod swoją marką, ale są także operatorami bankomatów obrandowanych markami różnych banków.

Zgadzam się też, że jeśli coś uzgodnimy, trzeba koniecznie zaktualizować NSI. Dodając bankomaty obecnie regularnie wyrzucam *name=**, który dodawany jest przez szablon, a także właśnie poprawiam operatora na Euronet albo Planet Cash, gdyż presety obecnie chyba zawsze przewidują jednakowe name, operator i brand.

Była kiedyś dyskusja, by w takiej sytuacji dawać atm=separate.

Banki takie jak ING, BNP Paribas, mBank, Alior Bank, SKOK nie są zarządcami/właścicielami bankomatów, więc te nazwy powinny być w [brand]. ING to operator = Planet Cash, Alior Bank - Euronet. Jeśli chodzi o mBank to widziałem i bankomat Euronetu, i Planet Cash.

ING: https://nowy-rynek.com/wp-content/uploads/2021/09/BANKOMAT-ING-POZIOM-1_.jpg

Kasa Stefczyka / SKOK to operator=Euronet:
https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/ANOk9kuTURBXy80M2UyMmE0OS0wYWZiLTRjZGEtOWYxZC0yOWYyYzkyMzljMmYuanBlZ5GVAs0DNADDw4GhMAU
https://beskidlive.pl/images/Zdjecia_do_artykulow/Rozne/kasa_stefczyka_milowka.jpg