OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

tak, mam zainstalowana cala polske jako jeden plik, nie osobne wojewodztwa.
dzisiaj zainstalowalem aktualizacje ze sklepu play do wersji 3.3.8 i tego bledu juz nie widze, ale samo generowanie trasy i tak trwa dlugo chociaz szybciej niz poprzednio.
trase wyznaczam dla samochodu, omijam drogi nieutwardzone, lodowe, promowe, wahadlowe.
teraz z ciekaowsci dalem wyznaczenie trasy z dabrowy gorniczej (cala bez ulicy) do jeziora sniardwy - liczy trase juz od kilku dobrych minut i nie potrafi jej wyliczyc.
a jak dam elk - sniardwy to juz policzy znacznie szybciej.
ogolnie widze ze bardzo dlugo trwa obliczanie tych dluzszych tras, takich ponad 300,400km
czy u Was tez tak wolno to dziala?

po ponad 45 minutach trasa dabrowa gornicza - zbiornik wodny sniardwy nadal nie policzona…

Tak.
U mnie na wersji 2.0.4 przy ok. 1,5GB wolnego RAM (LG Q7 + jeden plik z mapami dla całej Polski) podczas wyliczania trasy powyżej 200km dostaję komunikat że obliczanie będzie trwało długo bądź też nie będzie w ogóle możliwe.
Testowałem np. Jelenia Góra => Gdańsk - dał radę ale potrzebował ok. 30 minut.
Najciekawsze jest jednak to, że kiedy używam OSMAnd w „ruchu” tj. podczas fizycznego przemieszczania się autem z załączonym odbiornikiem GPS tą sama trasę (tj. od bieżącej lokalizacji do Gdańska) wylicza mi w około 2-3 minuty. :stuck_out_tongue:
Spróbuj w ten sposób i daj znać czy jest jakaś różnica.

Ściągnij mapę w wersji “Roads only”, na niej szybciej liczy.

ok sprawdze jutro w ruchu autem jak liczy i dam znac :slight_smile:
wolnego ramu tez mam ponad 1.5GB (asus 5z)
dla porownania ta sama trase w here liczylo mi kilka sekund i tez sie sprawdza, tylko ostatnio bylem w chinach i tam here nie dalo rady, w zasadzie kraj nie jest opisany i za bardzo nie mozna uzywac takiej offline aplikacji

a tak z ciekawosci czy jest jakas mozliwosc sciagniecia np calej europy jakos prosciej niz sciaganie kazdego kraju osobno?

Mapa zwykła dla Polski to 1.2GB. Cała europa to o ile pamiętam ponad 60GB.

Szybko nie jest, ale trasę Gdańsk-Wołosate (~900km drogami) mi liczy w około 8 minut. Telefon nic specjalnego, Xiaomi Redmi Note 4.

Nie wiem czemu tak uparliście się na tego Osmanda? :slight_smile: Bardzo dobry mapnik ale nawigacja samochodowa taka sobie… Skorzystajcie chociażby z Magic Earth Nav. który używa OSM i jest pełnokrwistą nawigacją samochodową.

Ja też odnoszę wrażenie, że OsmAnd zatrzymał się w rozwoju jakoś w 2012 roku.
MagicEarth owszem ma czytelne mapy (i w miarę spoko nawigację), ale szukanie POI jest bardzo słabe. (Dlaczego u licha POI nie mają podpisanych kategorii?!)… Niestety z nawigacjami/mapami mobilnymi opartymi na OSM jest zawsze jakieś “ale” :confused:

Bo skoro już mam ten mapnik przy sobie, to czemu nie skorzystać w samochodzie?
Dla mnie także zaletą jest to, że mogę sobie sam zrobić mapę.

Dzięki, sprawdzę :slight_smile:

Czy można już założyć, że miesięczne aktualizacje map do OsmAnda przeszły do historii?
Wszyscy przeszli już na Live’a?

Ja natenprzykład dalej korzystam z miesięcznych, a jak nie mogę się doczekać to generuję sam pobierając województwo z “geofabrik”

Jeżeli chodzi o Polskę to aktualizacje bez live pojawiają się co miesiąc. Zmieniło się tylko to, że mapy są podzielone na województwa, bo całość w marcu przekroczyła 2GB. Trzeba więc usunąć stare mapy i wczytać nowe (podzielone) :slight_smile:

Pytanie - ostatnie uaktualnienie Polski (bez live) - z 1 stycznia 2021. Wiele zmian naniesionych dwa tygodnie temu nie ma na aktualnej mapie. Czy tylko ja tak mam?

Nie tylko Ty - inni też już to zauważyli.

Dziękuję - faktycznie. Przeanalizowałem dokładniej i w aktualnym pliku dla woj. mazowieckiego nie widzę zmian wprowadzonych w listopadzie. Zauważyłem to już na początku grudnia - ale myślałem, że jest kilka dni przesunięcia. Napiszę maila.

Przepraszam, że odkopuję, ale to w związku z tematem map offline (i informacji, że na OsmAnd są opóźnione). A próbowałeś MapFactor?

Tylko że MapFactor i OsmAnd to programy o zupełnie różnych zastosowaniach. MapFactor jest typową nawigacją samochodową i kompletnie nie nadaje się do turystyki (pieszej czy rowerowej). Natomiast OsmAnd słabo sprawdza się w obliczaniu trasy szczególnie przy dłuższych trasach.
Akurat używam często obydwu tych programów i dla mnie zupełnie nie są konkurencją.

A co do aktualności map to ostatnia aktualizacja mapy Polski w MapFactor jest datowana na 12.08.2020.

Ściągnąłem ostatnią mapę OSM z http://download.geofabrik.de/ wgrałem do OsmAnda i wszystkie grudniowe poprawki są widoczne. Czyli problem ewidentnie leży w repozytorium map OsmAnda.

Dostałem odpowiedź od OSMAnd Team’u:

Hello!

Thank you for contacting us.
It was a problem with map updates on the server. We had fixed it. Please check again in five days.

Kind regards,
OsmAnd team

<<<<<<<

Czyli za pięć dni można pobrać mapy - powinny być aktualne.

Czy orientuje sie ktos, czemu w OSMAnd niektore przystanki we Wroclawiu maja normalna nazwe, a niektore numerki?
Nie wiem, czy to regula, ale z tego co zauwazylem, przystanki tramwajowe i kolejowe maja normalna nazwe, a autobusowe maja numerki.