Zintegrowanie sieci bankomatów

Sieci i operatorów bankomatów jest stosunkowo mało, ale pomimo tego mamy w bazie duży bałagan w ich kwestii, a przynajmniej tak było, kiedy ostatnio to sprawdzałem. Utrudnia to dobre wykorzystanie tych danych. Jedni wpisują tam nazwę banku, przy którym znajduje się bankomat albo którego nazwa jest na nim napisana, nawet jeżeli nie jest on dla niego wyłączny. Niektóre nazwy są przeterminowane, bo banki się łączą. W dodatku każda marka ma kilka lub kilkanaście wariacji zapisu.

Czy istnieje konsensus w kwestii tego jak należy zapisywać nazwę sieci i operatorów, czyli czy należy rozwijać skróty i dodawać formę prawną spółki? Jeżeli jest to ustalone moglibyśmy łatwo zintegrować wszystkie wariacje do jednej wybranej, poprawić problematyczne dane typu operator BZWK, usunąć nieprawidłowe wpisy z tagów operator i network, bo, z tego co widziałem, różnica pomiędzy nimi nie jest dla wielu klarowna i po prostu się mieszają. Takie działanie mogłoby sprawić, że te dane stałyby się faktycznie przydatne np. w nawigacji lub do tworzenia map z urządzeniami danej sieci.

Nie wiem, czy kiedykolwiek było to ustalane, ale inicjatywa mi się bardzo.

W którym miejscu najlepiej byłoby przedyskutować schemat tagowania?

Dla Polski? Już jesteś w najwłaściwszym miejscu. Zaproponuj schemat.

Tutaj jest - w tym serwisie [link] aktualizowana regularnie baza bankomatów.

Fajne, ale brakuje jednej podstawowej informacji, czyli współrzędnych.
Szczególnie w przypadku adresów obejmujących np. jeden duży budynek nie bardzo wiadomo gdzie fizycznie szukać bankomatu.
No i pytanie czy operator serwisu zezwala na ewentualne wykorzystanie danych w OSM ?

Wysłałem pytanie do wszystkich instytucji wymienionych w http://www.karty.pl/bankomaty.php?statystyka=bank poza Aplitt o możliwość udostępnienia danych, oczywiście w zgodności z OBDL.

Ten serwis istnial zanim pojawiło się ogólnodostępne OSM. Jest to tak zwana praca własna, czyli wszelkie dane wprowadzane były przez autora serwisu np. numery poszczególnych ATM-ów itp.). Część danych z tego co wiem otrzymał z banków. A czy zechce się podzielić z OSM? Trzeba by było zapytać…

Santander już się zgodził. Pytają tylko o to, w jakiej formie ma zostać udzielona ta zgoda. Czy ktoś dysponuje polskojęzycznym wzorem z poprzednich importów?

PKO BP zaoferowało udostępnianie danych z cotygodniową aktualizacją, ale nie napisali nic o warunkach dalszego użycia tych danych. Niestety ich baza składa się z adresów, nie lokalizacji GPS.

Czy nikt nie ma tego wzoru zgody? Nie chciałbym zbyt długo przetrzymywać Santandera, więc ewentualnie mógłbym coś sam napisać na podstawie szablonu z angielskiej wiki, byleby nie spowodowało to problemów przy imporcie.

A jak(ie) (szczegółowe) dane zechcą udostępnić?

Nie określili tego wprost, ale w mojej pierwszej wiadomości nawiązałem do danych na dole tej strony, więc zapewne o nie chodzi, a te na szczęście są dość dokładne.

Tak przy okazji.
Spotyka się tagowanie wskazujące na związki Euronetu z Millenium, w niezależnych lokalizacjach, tak jak tu: https://www.openstreetmap.org/node/935803018
Czy wiecie czy to jest jeszcze aktualne? Dane szczegółowe bankomatu na mapce Euronet nic o tym nie wspominają.
Czy to tagowanie usuwać?

To stary, źle przeprowadzony import. Można takie węzły poprawiać, jeśli millennium:subtype to Euronet i operator to Euronet to jest to Euronet. Zdarzają się też wersje z BZWBK.
Dodatkowym utrudnieniem jest na ogół błędna - czy bardzo niedokładna - lokalizacja tych bankomatów.

Kiedyś na Dolnym Śląsku wszystkie takie bankomaty poprawiłem.

Na stronie Urzędu m.st. Warszawy można znaleźć sporo ciekawych danych. W sekcji “Dane przestrzenne” znajduje się JSON z lokalizacją bankomatów Euronetu i wygląda na to, że te dane są udostępnione w domenie publicznej. Przy okazji przypominam, że nadal nie wiem, co odpisać Santanderowi.

Pytanie tylko, na ile dane na stronie UM Warszawa są aktualne i adekwatne do tego, co znajduje się w terenie.
Prędzej zaufał bym spisowi samego Euronetu.

Strona Euronetu nie musi być koniecznie aktualna. W Gdyni na Starowiejskiej bankomat był zabity deskami, a wciąż figurował na mapie Euronetu. Jakiś czas po tym gdy został zdemontowany zniknął z mapy, mimo że nie był używalny parę miesięcy.

Za to we Wroclawiu stoja i dzialaja bankomaty Euronetu, do ktorych Euronet sie na swojej stronie nie przyznaje.

Czyli konkludując, ograniczone zaufanie do wszelkich spisów - co w terenie to często tylko w nim zostaje :slight_smile:

Bez importu można rozwiązać jedną sprawę: nie jest ujednolicony zapis nazwy, więc taki Euronet jest znany pod prawie czterdziestoma określeniami, a to utrudnia przetwarzanie tych danych i nie daje wskazówki twórcom edytorów OSM, którzy mogliby przygotować bazę podstawowych, sugerowanych kluczy (np. tak robi ID), co zabezpieczyłoby bazę przed powrotem bałaganu w miarę wykonywania nowych edycji.