Dzień dobry wszystkim
Kilka dni temu zacząłem się bawić nawigacją Magic Earth i zauważyłem jeden dość poważny problem z mapami. Otóż nie radzą sobie one z dużymi skrzyżowaniami i pozwalają zawracać tam, gdzie dozwolony jest tylko lewoskręt. Dla przykładu we Wrocławiu – skrzyżowania Armii Krajowej ze Ślężna, Borowską, Orzechową i dalej Bardzką. Wszędzie są pasy do lewoskrętu, ale na żadnym z nich nie wolno zawracać (przynajmniej jadąc z zachodu na wschód).
Czy jest jakaś powszechnie akceptowana metoda na poprawienie takich miejsc?
Fikcyjne to one nie są, tylko pojawia się kwestia z jaką dokładnością kartujemy. Tu mamy zejście z poziomu jezdni do kilku pasów (obiekt z liniowego przechodzi niejako w powierzchniowy). Może w przypadku OSM takie podejście jest błędem, ale nie nazwałbym tego fikcją.
GraphHopper na osm to bardzo fajny router do sprawdzania ciągłości, bo prowadzi samochód po wszystkim Drogi gruntowe, nie do tranzytu, z zakazami - poprowadzi.
Skoro ME, Osmand, Yanosik i parę innych radzi sobie z relacjami zakazu z drogą w roli via, to nie ma co kombinować z przeróbkami skrzyżowania i dodać restrykcję tam, gdzie jej nie ma, lub zmienić apkę nawigacyjną na poprawnie obsługującą dane osm.
Dodanie relacji zakazu skrętu jeśli nie istnieją. Można to łatwo zrobić w iD (wybieramy punkt skrzyżowania dróg, z lewej pojawia nam się ładne okienko do wyklikania zakazów) i Vespuccim (wybieramy linę drogi, wybieramy znaczek zakazów skrętu, dalej postępujemy zgodnie z instrukcją). W JOSM też można ale trzeba zrobić ręcznie relację.
To nie jest prawidłowe, ale autorzy OSRM przyjęli, że domyślnie brama oznacza zezwolenie na przejazd. By to zmienić, trzeba do węzła z bramą dodać access=private lub zrobić zmiany w profilu używanym przez OSRM.
Identycznie jest ze szlabanami (lift_gate).
Jeśli chodzi o routery na osm.org to one nie służą nawigacji. Stąd istnieją w wersji minimalnej, np. bez możliwości dodania punktów pośrednich ani wyboru większej liczby profili.
Mają one służyć jako pomoc dla mapujących, choć prowadzenie przez bramy sugeruje, że w aktualnej wersji nie do końca się spełniają w tej roli.
Z Graphhopperem jest większy problem, on na razie nie jest w stanie uwzględnić restrykcji z drogą jako pośrednikiem.
Restrykcja z dwiema drogami w roli via. Część nawigacji obsłyguje max jedną drogę w takiej roli. Może OSRM do nich się zalicza?
W Yanosiku powinno to zaś działać.