Ψηφοφορίες/Polls

παρακαλώ όποιος έχει διάθεση να συμμετέχει σε ψηφοφορίες ας δώσει ένα παρόν να ξέρουμε πόσοι είμαστε

everybody who likes to vote in polls, please state it here, so we know how many are we

EDIT1: παρακαλώ το παρόν post να χρησιμοποιείται μόνο για ψήφους, όχι συζητήσεις…ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνουμε τα αποτελέσματα

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ 1: Αρίθμηση Εθνικών Οδών
A. ref=EOxx (EO1, EO2 κτλ)
B. ref=x (1,2 κτλ)
Γ. nat_ref=EOxx (EO1, EO2 κτλ)
Δ. nat_ref=x (1,2 κτλ)

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ 2: Ονόματα Εθνικών Οδών
Α. Ονομασία βάσει αριθμού (Εθνική Οδός 1, 2 κτλ)
Β. Γενική ονομασία βάσει ΦΕΚ σε γενική πτώση (Αθηνών - Λαμίας κτλ)
Γ. παραλλαγή της Β (ΕΟ Αθηνών - Λαμίας)
Δ. Ονομασία βάσει προορισμών σε ονομαστική πτώση (Αθήνα - Κόρινθος κτλ)

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ 3: Κατηγορίες δρόμων
Α. Κατηγορίες βάσει ΦΕΚ (πρωτεύον, δευτερεύον δίκτυο κτλ)
Β. Κατηγορίες βάσει προορισμών (δρόμοι που συνδέουν χωριά=tertiary, κωμοπόλεις >2000 κατοίκων ή έδρες δήμων=secondary, πόλεις >10000 ή πρώην έδρες νομών=primary, κεντρικοί οδικοί άξονες που συνδέουν αυτοκινητόδρομους, μεγάλες πόλεις, συνοριακούς σταθμούς, E-roads κτλ=trunk)

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ 4: Όταν συνυπάρχει παλαιά και νέα χάραξη, πως θέλετε να χαρτογραφηθεί:
Α. η νέα χάραξη αποτελεί συνέχεια της ΕΟ (ref, name κτλ) και η παλαιά χάραξη γίνεται Παλαιά Εθνική Οδός
Β. η παλαιά χάραξη κρατά το αρχικό name και ref, ενώ η νέα γίνεται Νέα Εθνική Οδός

Παρών :slight_smile:

επειδή δεν βλέπω κίνηση, θα ρίξω έναν ψήφο και βλέπουμε
1Δ, ανοικτός και για 1Γ


4Β, ανοικτός για 4Α

1A
2: it depends.

Πω πω, λίγοι είμαστε :frowning: και δεν μπορώ να βοηθήσω στα περισσότερα ζητήματα, θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο :frowning: :frowning:

  1. Δεν έχω ιδέα!
  2. ΦΕΚ για να μην μαλώνετε :slight_smile:
  3. Θα έλεγα πάλι ΦΕΚ για να μην μαλώνετε, αν και μου άρεσε το Β. Α για να βγει πλειοψηφία με ika-chan και να μην μαλώνετε :slight_smile:
  4. Α (επειδή το παλιό είναι παλιό και το νέο το τωρινό και αυτονόητο και τον χρήστη δεν τον ενδιαφέρει η ιστορία.)

Α) Θα ήθελα πριν μία ψηφοφορία να αναφερθούν πρώτα τα πλεονέκτηματα / μειονεκτήματα για κάθε επιλογή ώστε να επιλέξω.

Β) Για μένα - προτεραιότητα είναι οι ελλείψεις σε καταγραφή αριθμήσεων, οδών, είδος δρόμων και pois. Και φυσικά οι ελλείψεις των δρόμων.

Μου φαίνονται δευτερόντα ζητήματα αυτά που εκτίθονται για ψηφοφορία - αλλά ως αρχάριος, ίσως χάνω κάποια μεγάλη εικόνα. Πάμε για αυτόνομη οδήγηση, ο υπολογιστής θα πρέπει να ξέρει βοηθητικά οδούς, αριθμούς, αποτύπωμα των δρόμων και είδος επιφάνειας. (μου επιτρέπετε να ονειρεύομαι ε; )

Καλή χαρτογράφηση!