OsmAnd - darmowa nawigacja (również offline)

Okazuje się że można aktualizować obszar województwa w osmand live i wszystko jest ok jeśli mam to województwo pobrane. Jak chcę mieć pobraną całą Polskę live nie działa.
Poszło zgłoszenie, zobaczymy czy naprawią.

Dostałem już odpowiedź.
Obszar całej Polski nie jest aktualizowany bo przekracza 2GB danych.
Trzeba pobierać poszczególne województwa osobno :x

Ja nie mam live, ale uaktualnia się łatwo - wystarczy kazać mu zaktualizować wszystko, nie muszę się rozdrabniać.

Czy da się samemu usunąć swój wpis ? jak to zrobić ?

Według opisu wtyczki do edycji, umożliwia ona m.in. eksport zapisanych plików GPX do OSM.

ALE JAK???

EDIT: A, mam. A już myślałem, że się przez wszystkie opcje przekopałem…

Ku pamięci, należy z menu wybrać Kokpit, tam w sekcji ze śladami “WYŚWIETL WSZYSTKO” i na dole znaleźć “Rec”, rozwinie się lista śladów, przy wybranym śladzie rozwinąć menu (trzy kropki) i tam jest właściwa opcja. Głębiej tego ukryć się chyba nie dało.

Witam
Jestem nowym uzytkownikiem osm i dopiero co zainstalowalem taka mape. Wszystko wyglada bardzo fajnie, mnostwo mozliwosci konfiguracji itp mam tylko problem z bardzo dlugim obliczaniem trasy w przypadku ustawienia nawigacji.
Pod androidem uzywam apki OsmAnd i wyliczenie trasy np Katowice - Gdansk trwa okolo 20 minut. Co moge zrobic aby to przyspieszyc? Z tego co czytalem trzeba uzyc jakies routerow? brouter? Nie bardzo wiem co to jest? Prosze o pomoc i proste wytlumaczenie co moge zrobic?
Kuba

Brouter, to oddzielna apka pobierana ze sklepu Google Play. Osmand widzi ją wtedy jako dodatkowy silnik nawigacji w: Opcje/Ustawienia nawigacji/Usługa nawigacyjna. Pobrałeś wszystkie mapy: Podstawowa mapa świata, Polska? Ile wolnej pamięci masz w urządzeniu - może to jest powodem tak długiego czasu obliczania. U mnie wyznaczenie takiej trasy to ok. 10s.

Mam pobrana podstawowa mape swiata oraz cala polske jako mapa zwykla. Pamieci mam raczej duzo bo w telefonie mam jej 8GB procesor tez raczej spoko SD845.

teraz zauwazylem jeszcze cos takiego: Nie udalo sie szybko wyznaczyc trase (index:47, size:0) Przelaczanie na tryb powolny.

co to za blad?

Na OsmAnd+ (bo takiego używam) nie potrafię uzyskać błędu o którym piszesz.
Co do pamięci w urządzeniu - chodziło mi o to ile Ci jej zostaje po załadowaniu systemu i innych aplikacji. Ja mam w telefonie 32GB i po uruchomieniu wszystkiego z czego korzystam zostaje mi 6.3GB wolnego.
Być może problem jest związany z błędami w danych OSM, czy inne trasy też tak długo wyznacza?

Dla jasności - wybrałeś mapę Polski jako jeden plik, a nie zestaw plików dla województw?

To w tym trybie powolnym wyznaczenie trasy zajmuje 20 minut?

Dodaj jeden punkt pośredni na trasie. Osmandowi to bardzo pomaga.

Liczysz trasę dla samochodu? Bo obliczenie takiej trasy dla pieszego czy roweru, to rzeczywiście może długo trwać.

tak, mam zainstalowana cala polske jako jeden plik, nie osobne wojewodztwa.
dzisiaj zainstalowalem aktualizacje ze sklepu play do wersji 3.3.8 i tego bledu juz nie widze, ale samo generowanie trasy i tak trwa dlugo chociaz szybciej niz poprzednio.
trase wyznaczam dla samochodu, omijam drogi nieutwardzone, lodowe, promowe, wahadlowe.
teraz z ciekaowsci dalem wyznaczenie trasy z dabrowy gorniczej (cala bez ulicy) do jeziora sniardwy - liczy trase juz od kilku dobrych minut i nie potrafi jej wyliczyc.
a jak dam elk - sniardwy to juz policzy znacznie szybciej.
ogolnie widze ze bardzo dlugo trwa obliczanie tych dluzszych tras, takich ponad 300,400km
czy u Was tez tak wolno to dziala?

po ponad 45 minutach trasa dabrowa gornicza - zbiornik wodny sniardwy nadal nie policzona…

Tak.
U mnie na wersji 2.0.4 przy ok. 1,5GB wolnego RAM (LG Q7 + jeden plik z mapami dla całej Polski) podczas wyliczania trasy powyżej 200km dostaję komunikat że obliczanie będzie trwało długo bądź też nie będzie w ogóle możliwe.
Testowałem np. Jelenia Góra => Gdańsk - dał radę ale potrzebował ok. 30 minut.
Najciekawsze jest jednak to, że kiedy używam OSMAnd w „ruchu” tj. podczas fizycznego przemieszczania się autem z załączonym odbiornikiem GPS tą sama trasę (tj. od bieżącej lokalizacji do Gdańska) wylicza mi w około 2-3 minuty. :stuck_out_tongue:
Spróbuj w ten sposób i daj znać czy jest jakaś różnica.

Ściągnij mapę w wersji “Roads only”, na niej szybciej liczy.

ok sprawdze jutro w ruchu autem jak liczy i dam znac :slight_smile:
wolnego ramu tez mam ponad 1.5GB (asus 5z)
dla porownania ta sama trase w here liczylo mi kilka sekund i tez sie sprawdza, tylko ostatnio bylem w chinach i tam here nie dalo rady, w zasadzie kraj nie jest opisany i za bardzo nie mozna uzywac takiej offline aplikacji

a tak z ciekawosci czy jest jakas mozliwosc sciagniecia np calej europy jakos prosciej niz sciaganie kazdego kraju osobno?

Mapa zwykła dla Polski to 1.2GB. Cała europa to o ile pamiętam ponad 60GB.

Szybko nie jest, ale trasę Gdańsk-Wołosate (~900km drogami) mi liczy w około 8 minut. Telefon nic specjalnego, Xiaomi Redmi Note 4.

Nie wiem czemu tak uparliście się na tego Osmanda? :slight_smile: Bardzo dobry mapnik ale nawigacja samochodowa taka sobie… Skorzystajcie chociażby z Magic Earth Nav. który używa OSM i jest pełnokrwistą nawigacją samochodową.

Ja też odnoszę wrażenie, że OsmAnd zatrzymał się w rozwoju jakoś w 2012 roku.
MagicEarth owszem ma czytelne mapy (i w miarę spoko nawigację), ale szukanie POI jest bardzo słabe. (Dlaczego u licha POI nie mają podpisanych kategorii?!)… Niestety z nawigacjami/mapami mobilnymi opartymi na OSM jest zawsze jakieś “ale” :confused: